KYK’dan Öğrenim Kredisi Açıklaması

Torba Yasa öğrenim kredisi affı ile ilgili resmi açıklama yapıldı. Kredi ve Yurtlar Kurumu konuyla ilgili resmi açıklama yaptı. Haberimizde açıklamayı ve dikkat edilmesi gereken noktaları yayımlıyoruz.

25/02/2011 tarihinde yayımlanan 6111 sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılması hakkında kanun ile ilgili olarak;

2009 Yılındaki Yapılandırmadan Yararlananlar

2009 yılında öğrenim ve katkı kredisi borçlarını yapılandıranlardan, bu borçlarını süresi içerisinde ödemeyenlerin borçlarının 6111 sayılı kanunun 17 nci maddesinin (7) numaralı fıkrasına göre yeniden yapılandırma kapsamına alınabilmesi için, 31 Mayıs 2011 tarihine kadar www.kyk.gov.tr internet adresinden başvuruda bulunması gerekmektedir.

Borçlular isterler ise 6111 sayılı kanunun 2. maddesinden yararlanmak için ilgili vergi dairesine dilekçe (EK:2/A) ile 2 Mayıs 2011 tarihine kadar başvurabilirler.

Dilekçe EK:2/A için tıklayınız.

EK:2/A

Borcu Takibatta Olanlar Ne Yapacak?

Öğrenim ve katkı kredisi borçlarını süresinde ödemediklerinden dolayı borçlarının 6183 sayılı kanun kapsamında tahsili için ilgili vergi dairelerine bildirilenlerin, 6111 sayılı kanunun 2. maddesi kapsamında borçlarının yapılandırılabilmesi için EK:2/A ile borçlarının bildirildiği vergi dairesine 2 Mayıs 2011 tarihine kadar başvurmaları gerekmektedir.

Vergi Dairesi Farklı Yerde Olanlar

Bildirildikleri vergi dairesi, bulundukları ilin dışında olanlar, söz konusu dilekçelerini ilgili vergi dairesine iadeli taahhütlü veya aps ile göndermeleri mümkündür.

Takibat Hangi Vergi Dairesinde?

Borçlular borçlarının bildirildiği ilgili vergi dairesini www.kyk.gov.tr internet adresindeki “e-hizmetler” ana menüsü altında bulunan “öğrenim/katkı kredisi borç sorgulama” alt menüsünden öğrenebileceklerdir.

Takibatın hangi vergi dairesinde başladığını öğrenmek için tıklayınız.

169 thoughts on “KYK’dan Öğrenim Kredisi Açıklaması

 1. 351 sayılı yasanın 4. maddesindeki değişiklik ile tüm borçlarımı 2009 yılında kyk’dan yapılandırmama rağmen vergi dairesine bildirilen 2011 yılına ait borçdan dolayı e-haciz uygulandı.kyk yı aradığımda vergi dairesi ile görüşün,vergi dairesi kyk ile görüşün diyor.borç sorgulatma ekranında hiçbir borcum gözükmüyor ve ödediğim tüm miktarlar tarihleri ile gözükmekte.kyk benim gördüğüm ekranı göremediğini söylüyor:)ne yapmalıyım

 2. Mrb ben üniversite 2. Sinifta evlendim ve 5 yil ögrenim kredisi aldim 2010 yılında da okulum bitti. Kredi alirken evlendim torba yasadan yararlanabiliyormuyum beni aydinlatir misiniz şimdiden teşekürler

 3. vergi dairesine gitmeden kyk kredi harç yapılandırma borcu nasıl ödenir

  vergi dairesi saat 4 te vezne kapanıyor

  vergi dairesne yönlendirilen borçlar kendi adınıza ziraat internet bankacılığından vergi ödemeleri DİĞER ÖDEMELER kısmından durumunuzu secerek ödeyebiliyorsunuz. vergi kodunuzu önce verilen taksit listesindeki kağıttan yada önceki vergi dairesinden ödediğiniz makbuzdan bulursanız işiniz kolaylaşır. bilmiyorsanız durumunuzu sıradan tek tek sorgulayın biri size uyacaktır. örneğin yönlendirimiş yapılandırılmamış katkı kredisi borcu kodu 9092. not ziraatten ödeme yaptıktan sonra üstte solda vergi tahsil alındı düğmesi var oraya tıklayın maile yada çıktısı alın taksit numarası burda yazıyor sadece bir nevi vergi dairesindeki makbuza benzer bir kağıt. ziraat dekontun da çıktı ya da maile ayrıca alın tabi ama vergi alındı çıktısını unutmayın. bunları vergi dairesi saat 4 te kapanıp köyden yetişemeyenler yada ödeyecek adam bulamayanlar bide vergi dairesinde yıpranmayın diye yazıyorum ben yaşadım. birde borcunuzu her hangi bir vergi dairesinden ödeyebilirsiniz ısrar edin. bir ara taksit öderken bir memur araba vergisi döneminde o parayı da benden istedi ama araba vergisi olduğunu ben adama anlatamadım başka vergi dairesinden vergi kodunu hatırlatarak ödedim.

  zannımca kod ile şubelerden de ödenebilir ama denemedim.
  kolay gele

 4. merhaba admin,

  benim 2005 yılından 2009 sonuna kadar aldığım burs ve harçborçlarım bulunmakta. 2011 de ödeme süresi başlatıldı, fajat biz ödeyemedik. Ben bu sene işe başladım şimdi ödemek istiyorum ama 18000 lira civarı borcum biriktiği, bunun da vergi dairesine gönderildiği belirtiliyor. bu borcun 8000 lira civarı kısmı faizolarak işlenmiş. Sizce bu sene kredi faiz affı gelir mi? Ödemek için seçimlerin geçmesini beklemeli miyim? Maaşıma haciz geleceğinden de korkmuyor değilim açıkçası.
  Yorumlarınızı bekler, şimdiden teşekkür ederim.

 5. Merhabalar bn öğrenim kredisi alıyorum fakat ailem bilmiyr.bnm üzerime kredi çekmek istyrlar bu kredi onlarn karşısna cıkarmı.öğrenme ihtmailleri var mı acaba

  1. Öğrenim kredisi banka kredileri gibi bir kredi değildir. Bankadan çekilecek ihtiyaç kredisi vb. kredilerin işlemleri sırasında görünmeyecektir. Ayrıca öğrenim kredisinin çekilecek kredi ile ilgisi olmadığı için ailenize ek bir bilgi olarak verilmesine gerek yoktur.

 6. MERHABA; BENİM ÖĞRENİM KERDİ BORCUM 4,200-TL
  BEN BU MİKTARIN 1.800,00-TL SİNİ YAPILANDIRMADAN AYLIK 200,00-TL TAKSİTLER HALİNDE İNTERNET BANKACILIĞINDAN ÖDEDİM. ŞİMDİ GERİ KALAN 2400,00-TL Yİ TOPLU ÖDEMEM DURUMUNDA ÖDEYECEĞİM TUTARDA BİR İNDİRİM OLUR MU DİYE SORDUĞUMDA BANKAM BANA OLUMSUZ CEVAP VERDİ. BU DA SİZİN YORUMUNUZLA ÇELİŞİYOR?

 7. merhaba ben öğrenim kredimi de katkı kredimi de yapılandırmamıştım sonra 2011 yılında bir tebligat geldi.gittim kredş çektim ve ziraat bankası şubesine yatırdım. yıl 2013 ve ben tesadüfen gelirler idaresi başkanlığında sorgulattığım zaman ödenmemiş ve üstüne 2 yıl daha faiz işlemiş gözüküyor.makbuzun biri elimde ama birini bulamıyorum.sorunumu nasıl çözümlerim.teşekkürler

 8. merhaba; benim 2009 yılında yeniden yapılandırıp düzenli ödeyip bitirdiğim katkı kredisi borcum vardı o zaman internet sitesinde de borcu yoktur görünüyordu tamam dedim bir daha bakmadım. üç ay önce babama bir telefon elmiş vergi dairesinden kızınızın borcu vardır diye tekrar kyk nın sitesine girdim ödediğim yapılandırılmış borç ödenmiş olarak görünüyor fakat altına bir de yapılandırılmamış borç diye vergi dairesi borcu eklemişler kyk yı arıyorum borcunuz bulunmamaktadır diyor vergi dairesini arıyorum bu telefonu size kim açmış diyor bilmiyorum dedim kim yapmışsa yanlış yapmış böyle bir bilgilendirme durumu yasaktır diyor hiç bir şey öğrenemiyorum şimdi ödediğim borcu tekrar mı ödemek zorunda kalacağım? yardımcı olabilirseniz çok sevinirim teşekkürler…

  1. Merhaba. Bu tarz konularda söz uçar yazı kalır esası geçerlidir. Kimlik bilgilerinizin ve kredi numaralarınızın bulunduğu ve “… nolu hesaba bağlı katkı kredisi borç durumunun tarafıma yazılı olarak verilmesi konusunda…” şeklinde bir dilekçe ile KYK’ya başvurmanız yararınıza olacaktır. Bu dilekçeyi elden iletme imkanınız varsa işlemler daha hızlı ilerleyecektir. Buna imkan yoksa da dilekçenizi mutlaka iadeli taahhütlü olarak göndermelisiniz. Borcunuz yoktur yazısını aldıktan sonra yazıyı ilgili vergi dairesine iletebilir, bir hata varsa düzeltilmesini talep edebilirsiniz.

 9. Merhaba ;
  Bir konu hakkında bilgi almak isterim toplam 1560 tl olan kredi borcumu 9 taksit olarak yapılandırdım ilk 4 taksit ödedim geriye kalan 5-6. taksiti geciktirdim yapılandırmam iptal oldu sanırım geriye kalan borcumu tek seferde ödeyeceğim herhangi bir indirimden yararlanabiirmiyim birde onceki ödemiş olduğum 2 taksite ait dekontları elimde bulunmamaktadır.Geriye kalan borcumu ödediğimde herhangi bir belge alabilirmiyim vergi dairesinden borcum kalmadığına dair çünkü kyk sitesinde hala eksik olarak gözükmekte ödemiş olduğum 1 tane taksitim çünkü vergi idares başkanlığında ödemiş olduğum 4 taksit gözükmektedir.Kyk da ise sadece 3 tanesi gözükmektedir.bilgi verilmesi rica

 10. benim ögrenim borçumu 2011 de yapılandırdım ve bu işlemden bu zaman kadar herhangibi ibr ödeme yapamadım, şuanda da bana hiç bir şekilde bir haciz tabligatı gelmedi. Ödemek istiyorum ama farklı borçlar çıkınça sürekli erteliyorum, birde şöyle bir şey duydum her ay azda olsa ödeme yapın bir haciz durumu olsa bile , bazı durumlarından dolayı tam aylık taksiti yatıramıyorum ama az olsa ödeme yapıyorum deseniz işlem koymaz diyorlar, sizce neden olur bu durum admin.

 11. selamlar. 6111 sayılı kanunla borcumu yapılandırdım. fakat öğrenim borcumu ayrı katkı borcumu ayrı ayrımı yapılandırmam gerekiyordu? kyk da katkı ödenmemiş gözüküyor. yoksa ikisini bir mi yapılandırıyorlar*

 12. merhabalar ben öğrenim ve katkı kredimi yeniden yapılandırmadan faydalanarak düzenli bir şekilde taksitlerimi ödüyrum fakat KYK da borç sorgulamaya girdiğim zaman borcum olduğu gibi görünüyor lütfen bu konuda bilgisi olan cevap yazsın teşekkürler

  1. kredi bilgi sayfası ise sana ödedikleri gözükür, kredi geri ödeme bilgi sayfasına gireceksin, 2 bölüm olması gerekiyor üsttekine tıklarsan normalde ödemen gereken taksitler sayfasına yönlendirir, alttakine tıklarsan ise yeniden yapılandırma ödeme sayfasına yönlendirir, benim 2 taksit eksik gözüküyor sayfada, hadi hayırlısı.

 13. MRB ben 2008 önlisans mezunuyum borcumu düzenli olarak ödüyordum 321 tl olarak sonra yapılandırmaya girdi ziraat bankasına ödediğim borcu banka almadı vergi dairesine ödemeye başladıktaksit 160 tlye düştğü o sekilde yatırıyodum 3 ay önce il değiştirdim ama yine burdan yatırdım sadece şubat duruyo mayısta da biti yo zaten ama az önce ewe geldiğimde maliyeden ÖDEME EMRİ gelmiş toplam 2560 tl borcum gözüküyo makbuzlarım duruyo ne yapmam lazım ?

 14. merhaba ben 01.04.2011 de öğrenim kredisi borcumu yapılandırdım ve 08.04.2011 tarihinde ziraat bankasına peşin olarak ödedim. fakat dün bana defterdarlıktan borcumu yapılandırdığım halde hiç ödeme yapmadığım için yasadan yararlanamayacağımı söylediler ben ödeme yaptığımı söyleyince dekontu faksladım. meğer banka beni yapılandırılmıs olan 4.769.93 tl olan borcumu yapılandırılmamıs olarak yurtkura yatırmıs. bununla ilgili defterdarlık,ziraat bankası ve yurtkur la görüştüm. yurtkur pazartesi tekrar aramamı söyledi. ayrıca bimere yazı yazdım. sizce bir sonuç çıkar mı yasadan yararlanmıs biçimde borcum silinir mi? yada yasadan yararlanma hakkım elimden alınıp faizni tekrar mı ödemem gerekir? benimle aynı durumda olanlar var mı? bunu çözebilecek kurum neresidir?

 15. merhaba ben 2009 da okuldan ayrıldım 3 ay sonra ödemelerim başladı ve ben başka bi üniversiteye başladım o dönem biraz salladım birazda maddi sıkıntıdaydım sonra torba yasasıyla yapılandırdım 2 ayda bir 462 lira ödüyorum bunu erteletmek istiyorum bu ayla 6. taksiti ödeyeceğim ve çok sıkıntı oluşturuyor.
  şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba. Ödemelerinizi aksatmanız durumunda yapılandırmadan çıkarılacaksınız ve borcunuz eski haline dönecektir. Bu yüzden bir şekilde ödemelere devam etmeniz gerekmektedir. Yasada “Bir takvim yılında 2’den fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde Kanun hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedilecektir” denmektedir. Bu duruma dikkat etmenizi öneriyoruz.

 16. merhaba
  2012 ocak ayında öğrenim kredisi almaya başladım fakat ailem tarafından baskı altındayım. bu ay paramı elimden aldılar yardım edin ne yapabilirim :( kyk’ya dilekçe yazıp paranın bi miktarını hesaba yatırılıp geri kalanını bidaki aya aktarılmasını istesem kabul edilir mi sizce böyle bişe olabilir mi? veya paranın yarısını başka bir hesaba yatırılmasını istesem :( lütfen başka bi yolu varsa yardımcı olun zor durumdayım :(

  1. Merhaba Merve, KYK’nın işleyiş açısından paranın bir miktarını başka bir hesaba yatırması mümkün görünmüyor. Aynı şey paranın eksik yatırılıp diğer aya aktarılması durumu için de geçerli. Bu durumda fazla yapılabilecek şey olmasa da, akla gelen en mantıklı yol, kredi ödemesinin alındığı bankada başka bir hesap daha açmak ve para hesaba yatar yatmaz, paranın belli bir miktarının ikinci hesaba havalesi için bankaya bir talimat vermek olabilir. Bankanıza başvurmanız durumunda size gerekli açıklamayı yapacaklardır.

 17. sizinde başınızı ağrıtıyorum kusura bakmayın. ben dilekçeçi 19/01/2012 tarinde kargoya verdim. kargo şirketi 23/02/2012 günü kuruma teslim etmiş görünüyor. ama herhangi bir takıbat varmı ilgilenen varmı yada durumun ne olacağıyla ilgili bir geri dönüş yok. bildiği kadarıyla resmi kurumlara yazılan dilekçelerin en gec 15 gün içerisinde cevaplanması gerekiyor. ama devlet işi olduğundan ve bu paraya gerçektan çok ama çok ihtiyacım oldugundan nereye başvuruda bulunmalıyım. kaymakamlıklarda tüketici hakları diye bir yer varmış orası acaba yardımcı olabılırmı

  1. Dilekçenin kurumda kayıt altına alınmasıyla birlikte dilekçeye 15 “iş günü” içerisinde yanıt verilmelidir. Fakat istediğiniz bilgi için başka kurumların bilgisi vb. zorluklar varsa bu süre 30 iş gününe kadar uzayabilir. Böyle bir durum size ilk 15 iş günü içerisinde bildirilmelidir. Yakın zamanda, gönderdiğiniz dilekçenin kayıt tarih ve sayısına ulaşabilirseniz dilekçenizin takibini sonraki süreçte daha kolay yapabilirsiniz. Ayrıca belirtilen sürelerin “iş günü” olduğuna dikkat çekerim. Son günlerde benzer bir konuda, kurumun, bir ziyaretçimizin kayıt tarih ve sayısı olan bir dilekçesini kaybettiğine de şahit olduk. O yüzden bir yandan dilekçeyi takip edebilir, diğer yandan imkanınız varsa konuyu bir hukukçuya danışabilirsiniz.

 18. merhaba; daha öncedende bu sıkıntımla ılgılı mesajıma cevap yazdığınız için teşekkurlar. cevabınızdan sonra kredi kurumuna şu dilekçeyi yolladım ama halen bir cevap gelmedi. kredi kurumuna yazdığım dilekçenin takibatını nasıl yapanılırım. telefonları açmıyorlar.telesekreterle ahbap olduk o derece

  YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE;
  ( Kredi Dairesi Başkanlığı )
  Kurumunuzdan almış olduğum geri ödeme başlanğıç tarihi01\10\2010 olan toplamı3783.71 TLolan kredi borcumun ilk dört taksidi tutarı 1284.84 TL ve gecikme faizi tutarı olan25.16 TL yi ödemeyi 26/01/2011 tarihinde T.C ZİRAAT BANKASI S.beyli şubesine kredi borçlarına mahsuben yaptım.Daha sonraki aylara taksitlerimi maddi yetersizliğimden doalyı bir süre ödeyemediğimden dolayı öğrenim kredisi borcum YEDİTEPE VERASET VE HARÇLAR vergi dairesine devir olup tarafım tarafından toplam borcum olan 3783.71TL üzerinden yapılandırıp 6 aylık bir ödeme planı çıkarılmıştır.Fakat kurumunuza yapmış olduğum 1284.84 TL tutarındaki öğrenim kredisi ilk dört taksit bedeli toplam borcum olan 3783.71 TL den düşülmemiş olup vergi dairesinde hiç ödeme yapmamış gibi toplam borcum olan 3783.71 TL üzerinden yapılan yapılandırma sonucunda ödemelerime devam etmekteyim. 1284.84 TL tutarındaki fazla ödemelerimin aşağıda belirtilen banka hesap numarasına iade edilmesini arz ederim.

  şeklinde bir dilekçe yazdım. acaba bu parayı geri alma imkanım varmı?

  1. Dilekçenin kontrolünü yetkili memurlara ulaşmadan yapamazsınız. Maalesef ülkemizde yüzyüze olmadan bir çok iş yürümüyor. Eğer dilekçe işleme alınır ve belirttiğiniz noktalar tespit edilebilirse fazla yapılan ödemeyi geri alabilirsiniz. En azından konuyla ilgili girişiminiz olması sonraki süreçler için basamak teşkil edebilecektir.

 19. merhaba.geri ödeme başlangıç tarihi 01\10\2010 olan toplamı3783.71 olan kredi borcumu ödeme başladım. ilk dört taksit karşılığı olan 1284.84 tl yı ziraat bankasına herayın 31 ı olacak şekilde yatırıyordur. 5. ay taksıdını bir 20 gün kadar geciktirdim ve bankaya ödeme yapmaya gittigimde görevli memur kyk dan ödeme yapılan bana ait geri ödeme sayfasına giremediini söyledi ve netten bakmamı önerdi. bende kyk nın sitesınden baktıgımda borcumun vergi dairesine aktarılmış olduğunu gördüm ve vergi dairsesine başvurdum. oradaki görevli memurun yönlendirmesiyle borcumu yapılandırıp taksitlendirdim o anda fark etmedim ama sonradan borcumun hiç geri ödeme yapılmamış gibi yapılandırıldığını gördüm. yani 3783.71 olan kredi geri ödemem tekrar baştan ödeyecek şekilde yapılandırılmış. vergi dairesine tekrar başvuruda bulundum ve benim ilk 4 taksit karşılıgı olan 1284.84 tl yi ödediğimi ama yapılandırmanın bu bedeli kapsamamış olduğunu belirttim.görevli memur bu durumun kyk dan kaynaklandığını söyledi ve bir tel numarası verdi. şuanda yapılandırmanın 5. taksidini ödeyeceğim ve halen bu numaraya ulaşamıyorum kimsenin baktığı yok. biraz uzun oldu ama benim öğrenmek istediğim son 2 taksidimi bu kyk ya ödediğim 1284.84 e yönlendirebilirmiyim. yoksa bu para güme mi gitti paşa son 2 taksidimide ödeyip bu dertten kurtulayımmı

  1. Bildiğiniz gibi ülkemizde önce öde, sonra itiraz et sistemi uygulanmakta. Kişisel görüşümdür; eğer imkanınız varsa kalan taksitleri de ödeyip durumu KYK’ya bir dilekçe ile bildirmek, mümkünse dilekçeyi götürerek yüz yüze görüşmek en iyi yol olacaktır. Ödeme yapmadığınızda yapılandırmanız bozulup sizden tüm borcu talep edebilirler. Böyle bir durumu düzeltmek daha zor olacaktır. Varsa elinizdeki eski ödeme dekontlarının fotokopilerini de dilekçenize ekleyebilirsiniz.

 20. öğrenim borcumu internet üzerinden yapılandırdım vergi dairesiyle ilgili hiçbirşey yapmadım bilmiyordum ödemelerimi sistemde göründüğü gibi düzenli bbir şekilde gerçekleştirdim ancak vergi dairesinde tebligat gelmiş 7gün içinde borcun tamamını ödemem konusunda ödediklerim ne olacak nasıl bir durumla karşı karşıyayım lütfen beni bilgilendirirmisiniz?

  1. Öğrenim kredinizi internet üzerinden yapılandırdıysanız https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp?page=IVD_6111_LOGIN_AC adresindeki 2. seçenek ile sisteme giriş yapıp kredi yapılandırma ve ödeme durumunuzu görebilirsiniz. En kısa sürede, ödemelerinize ait dekontlar ve durumunuzu belirten bir dilekçe ile tebligat gönderen vergi dairesine başvurmanız ve gerekli düzeltmeyi yaptırmanız gerekecektir. Ödeme dekontlarının orjinallerini saklamanız yararınıza olacaktır.

  2. Öğrenim kredinizi internet üzerinden yapılandırdıysanız https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp?page=IVD_6111_LOGIN_AC adresindeki 2. seçenek ile sisteme giriş yapıp kredi yapılandırma ve ödeme durumunuzu görebilirsiniz. En kısa sürede, ödemelerinize ait dekontlar ve durumunuzu belirten bir dilekçe ile tebligat gönderen vergi dairesine başvurmanız ve gerekli düzeltmeyi yaptırmanız gerekecektir. Ödeme dekontlarının orjinallerini saklamanız yararınıza olacaktır.

 21. benim öğrenim ve katkı kredisi borçlarım var 31 aralıkta ödemeye başlayacağım acaba yarısını 31 aralıkta ödesem kalan yarısını da taksitlendirsem olur mu

 22. Ben öğrenim ve katkı kredisi borcumu yapılandırdım 3-4 taksidini de ödedim. Şimdi ben bu kalan borcumu tek seferde ödemek istesem mümkünmü ödeyebilirmiyim ve ödersem indirim yapılırmı yapılırsa ne kadar yapılır

  1. Kalan borcun tek seferde ödenmesi mümkündür. Kalan borcun tek seferde ödenmesiyle birlikte toplam borçta, ödemenin tarihi esas alınarak bir indirim söz konusu olacaktır.

 23. ben borcumu yapılandırmadı.gittim vergi dairesine benim bütün katkı ögrenim kredisi borcumu ödemek istiyorum dedim.tcmi verdim bana orada bir toplam borç belgesi çıkardılar.gittim hepsini ödedim.hatta ödedikten sonra memura abi benim hiç borç kalmadı değil mi dedim.kalmadı dedi.kyk nın sitesinden borcu ödedimden beri takip ediyorum hala ödenmemiş görünüyor.hasbinallah dekontu saklıyorum da beni uğraştırmazlar inşallah.

  1. Dekontları sakladığınız ve size çıkarılan plandaki tüm ödemeleri eksizsiz yaptıysanız herhangi bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum. Elbette bu ülkede herşey olabilir. KYK sitesindeki sistem ödeme sistemlerine entegre çalışmadığı için geçen süreye bağlı olarak borcunuz o sitede devam ediyor görünecektir. Yine de her ihtimale karşı KYK’dan bilgi alabilirsiniz.

 24. katkı vardı bir defada ödedim…öğrenim kredisi borcumda vardı yapılandırdım hiç aksatmadan 12 taksidini de ödedim ağustos 2010 da bitti… o zaman int. baktım borcum yok görünüdü.. şimdi vergi dairesinden bir ihtarname geldi 2-3 taksidinizi ödemediğiniz için yapılandırmadan çıktınız katkı ve öğrenim için hala 751 tl borcunuz var diye .. telefonla aradım hayır 750 degil 650 onu dikkate almayın dediler.. benim hiç borcum yok hepsini ödedim.. int. sayfasından 12 taksidin de ödendiği görünüyor..elimde de 1-2 dekont hariç hepsi var.. bu tür uygulamalara sürekli maruz kalıyoyruz bu nasıl iş ne yapmalıyım.. ödüyorum borç duruyor diyorlar kalanı ödesem tekrar borcunuz var demeyeceklerini nereden bilelim:)

 25. Merhaba ben 2009 yilindaki yapilandirmadan faydalandim ve borcumu aksatmadan oduyorum ama gecenlerde vergi dairesinden borcumla ilgili bir yazi geldi,bunu dikkate almali miyim,yoksa odemelerime devam mi edeyim? Ayrica kalan taksitleri tek seferde odemek mumkun mudur? Tesekkurler

 26. ben 2009 yapılandırmadan faydalandım fakat ödeyemediğim için yapılandırmadan çıktım,2011 yapılandırmasından tekrar faydalandım fakat 2 taksitimi ödeyemedim.Şimdi ikisinide ödemek istiyorum acaba kabul edilir mi?Yapılandırmadan çıkmış olabilir miyim?

 27. sevgili admin benim sorum şu : borcunu ödemeyip vergi dairesine yönlendirilenler, Türkiyenin herhangi bir yerindeki istedikleri vergi dairesinden ödeme yapabilirler mi? yoksa sadece KYK’nın bizi yönlendirdiği vergi dairesinden mi ödeme yapabiliyoruz? acil yanıt bekliyorum saygılar..

 28. aftan faydalandım, internetten başvurmuştum 2 aydır ödemeyi de yaptım bugün ödeme yapmaya gittiğimde tecil numarası istediler ve vergi dairesinden alınacağını sölediler, vergi dairesini aradım nasıl alabilirim diye onlar da bizimle ilgisi yok netten başvurduysanız ordan almanız gerekir dediler ödeme yapamadım nedir bu tecil numarası?

 29. merhaba.ben kredimi öderken birini geciktirdim.3-4 ay sonra geciktirdiğimi de ödedim.fakat borcum vergi dairesine bildirilmiş.suan il dışındayım.taakkuk numarasıyla bulunduğum yerdeki vergi dairesine ödeme yaptım.internetten baktığımda hala ödenmedi görünüy üstelik faiz de geliyo ne yapmam lazım.

  1. Sayın Sümeyra, borcunuzu vergi dairesi üzerinden yatırıyorsanız ve borç sorgulamasını KYK sitesi üzerinden yapıyorsanız, yaptığınız ödemeler KYK sitesi üzerinden görülememektedir. KYK’nın çok sağlıklı işlediği söylenemez, özellikle yapılandırma kapsamında işleri ciddi anlamda karıştırdıklarına şahit olduk. Borcunuzu ödediğinizi gösteren dekontları kaybetmeden saklayınız, bu dekontlar, ileride bir sorun çıkması durumunda sizi borçtan kurtaracak belgelerdir.

 30. merhaba
  benim sadece katkı kredisi borcum vardı. 2009 aralıkta ödemeye başladım. taksitlerimde herhangi bir aksama olmadı. son 2 taksidim kalmıştı. bugün bankaya ödemek için gittiğimde beni vergi dairesine yönlendirdi???? bu ne anlama geliyor. ben yapılandıma falan yapmadım daha doğrusu yapılacağını bilmiyordum. cevabınız için şimdiden tesekkür ederim

  1. Borcunuzla ilgili bir takibat başlatılmış olabilir. En net bilgiyi vakit kaybetmeden ilgili vergi dairesinden alabilirsiniz. Yapılandırma süresi geçtiği için herhangi bir yapılandırma işlemi yapamazsınız.

 31. merhaba

  benim öğrenim kredisi borcum yeditepe vergi dairesine bildirilmişti yapılandırmadan yararlandım ve 18 taksite böldürdüm. 20.05.2011 tarihinde ilk taksidi ödedim ama ödediğim ücret sistemde görünmüyor.

  http://www.kyk.gov.tr/YENIYAPI5917/ogrenimGeriOdemeParametreGiris.do
  http://www.kyk.gov.tr/YENI_GRODEME/geriOdemeParametreGiris.do

  yukarıdaki iki adrestende kontrol ettim ama düşmemiş nedeni ne olabilir bunun. veya nerden bakmam gerekiyor benmi yanlış yerden bakıyorum.

  1. Ödemeyle ilgili dekontları dikkatli bir şekilde saklamanızı öneririz. Ödemeler göründüğü kadarıyla KYK sitesindeki sisteme yansıtılmıyor. Ödeme dekontları elinizde olduğu sürece herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

 32. merhaba

  Benim 3 taksitim kalmıstı..ama suan calısmıyorum…dolayısıyla 2 taksıtı odeyemedım….
  erteleme yapılabılırmı….

  1. Taksitlerinizi ödemeniz gerekmektedir. Gecikmeler varsa mevcut yapılandırmanızdan çıkarılmanız, yoksa ek faiz ödemeniz anlamına gelecektir.

 33. merhaba
  öğrenim ve katkı kredimi yeditepe vergi dairesinde yapılandırdım peşin ödeme yapıcam internetten gib.gov.tr ye kredi kartı ile ödemek için girdiğimde gıb limiti yetersiz diye bir uyarı veriyor nasıl çözebilirim yada sorun nedir bilgi verirmisiniz iyi çalışmalar

  1. Peşin ödeme seçeneği ile ödeme yapmak için işlem yaptıysanız limit sorunu ortaya çıkmış olabilir. Taksit ödeme seçeneğini deneyiniz.

  1. Borcunuz 120 liranın altındaysa hiç bir işlem yapmanıza gerek kalmadan borcunuz silinecektir. Daha yüksek bir rakam söz konusuysa borcunuzu yapılandırma zorunluluğunuz yoktur, tercih sizindir.

 34. Sevgili admin oncelikle haberleriniz ve sorulara olan cevaplariniz icin cok tesekkur ederim. Inanin internette daha detayli bilgiyi bulmak mumkun degil. Hic bir site sizin kadar sorulara cevap veremiyor.
  Benim soruma gelince; 2009 da yapilandirmadan hem katki hem kredi icin yararlandim. Ancak cogu arkadas gibi onu da duzenli odeyemeyerek yapilandirmadan cikarildim. Bu surecte torba yasa affindan yararlanmak icin bekledim ve yasa sonrasi Nisan basi KYK sitesi uzerinden (vergi dairesinden degil) basvuruda bulunarak hem ogrenim hem katki borcumu yapilandirdim ve 31 Mayis dahil odenmesi gereken tum borclari odedim. KYK sitesinde de odemelerim gozuktu.
  Ancak soyle bir sorun var… KYK sitesinden 6111 kanun yapilandirmasini yapmadan once 2 borc sorgulama satiri ( ogrenim + katki ) gozukuyordu dogal olarak…KYKdan yapilandirdiktan sonra 3 borc sorgulama satiri gozukuyor. Ogrenim borcum = YApilandirilmis Ogrenim borcu (6111) olur ve onceki odemelerim (2010 – 2009) ile beraber 2011 odemelerim tabloda gozukurken ; Katki borcum oldugu gibi kaldi ve 3. olarak Yapilandirilmis KAtki borcu ortaya cikti. 3. borc sorguda en son 2011 nisanda yaptigim odemeler gozukurken diger normal katki borcta 2009 ve 2010 odemelerim gozukuyor.
  SONUC olarak, ogrenim borcum, eski ve yeni odemelerim ile tek tabloya yansirken neden katkim hem eski hem yeni halde gozukuyor ? Eski halinde yine vergi dairesine teblig edildigi ve oradan odenmesi gerekiyor diye yazilmis herkes de oldugu gibi…KYK ‘ yi aradim adam gibi cevap veremediler. Vergi dairem zaten hic olayin farkinda degil.
  ORtada bir sorun var ama cozemedim umarim yardimci olabilirsiniz.
  Simdiden cok tesekkur ederim.

 35. Merhabalar, yeniden yapılandırma kapsamında yapılandırmış olduğum öğrenim ve kredi borçlarımı gecikme faizleriyle birlikte ödedim ve kalan taksitlerimi gününde ödemeye devam ediyorum.
  Ancak kyk sitesinde kredi geri ödeme ana ekranında “yapılandırılmış öğrenim” ve “yapılandırılmış katkı” kredisi seçeneklerinin üstünde yalnız “katkı” adı altında bulunan bir seçenekte vergi dairesine bildirilmiş “yapılandırılmamış katkı” borcum gözükmekte , bunun tahsili için kurum ve vergi dairesiyle görüştüm fakat kurum ve vergi dairesinde gözüken borçlar arasında farklılık var kurum; vergi dairesinde gözüken yeniden yapılandırmadan önceki toplam borcunuzdur (865 TL ) asıl ödemeniz gereken sitemizde gözüken tutardır
  (152 TL) demekte, vergi dairesi ise bu konuda net bir şey söyleyememektedir.bu tutarı nereye ve ne şekilde ödeyeceğimizi vergi dairesine sorduğumuzda bir tahakkuk fiş no verdiler “isterseniz” bizde gözüken borcunuz daha fazla “gözüküyor ama” kurumda gözüken borcunuz kadar herhangi bir vergi dairesinden ödeme yapabilirsiniz demektedir!
  Bu muallak durum hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim..

  Teşekkürler

  1. Özel bir durum söz konusu sanırım. Yetkili kurumların gösterdiği yol dışından bir önerim olamaz. Uygulayıcı kurumlarla sorun çözülmeye çalışılmalı. Bu konuda bilgi sahibi değilim, bilgim olmadan da yorumlamak istemem. Yardım olamadığım için anlayış göstereceğinizi umuyorum.

   1. Öncelikle teşekkürler,

    Aslında çok kişiye özel bir durum sözkonusu değil gibi gözüküyor çünkü vergi dairesine olan borcumuz iki kurumdada farklı gözüküyor ama kurum (kyk) kendilerinde gözüken tutarın güncel olduğunu vergi dairelerindeki tutarların yapılandırma öncesi güncellenmemiş veya eksik güncellenmiş kısmını gösterebileceğini söylediler !! (( ama güncellemenin nasıl ve ne şekilde kurumlar arasında düzeltileceği hakkında bilgi yok!! )

    Sonuç olarak ; ben vergi dairesinin bana verdiği tahakkuk fiş no ile sadece kurumda gözüken yapılandırılmamış katkı borcum için ödeme yaptım..
    Vergi dairesindeki yetkili kişide bu sorunun çok öğrenci tarafından dile getirildiğini ama kurum (kyk) ile henüz bir çözüm getirilemediği noktasında bilgi verdiler..

    Sizin bu konuda görüşünüz nedir acaba ?

   2. Ozel bir sorun degil bu bence. Aynisi bende de var. 6111 sonrasi yapilandirma ile ogrenim borcu yapilandirilmis ogrenim olarak tek kalemde listelenirken ; arkadasin dedigi gibi katki icin hem eski hem de yapilandirilmis borclar ayrilmis. Ne KYK dakiler ne de vergi dairesindekiler isin icinden cikamiyorlar. Anlasilan KATKI icin ayri OGRENIM icin ayri bi uygulama var sistemde.

 36. Vergi dairesi bir tahakkuk fiş no verip isterseniz kurumda gözüken vergi dairesine bildirilen toplam
  Borcunuz için bu numaradan herhangi bir vergi dairesinden ödeme yapın dedi!
  Bu muallak durum hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim

  1. Cümleniz gerçekten karışık olmuş. Anladığım kadarıyla tahakkuk fiş numarasını vermeniz durumunda, ödemenizi istediğiniz vergi dairesinden yapabilirsiniz demek isteniyor. Vergi dairesinin yanısıra ödeme yapılabilecek bankalarla ilgili bilgi için buraya tıklayınız.

 37. Sayın yönetici,

  Hesaplanan Toplam 6,000.13 TL
  Ödenen Toplam 783.00 TL
  Gecikme Zammı Toplam 479.20 TL
  Vadesi gelmeyen borcum Toplam 1302.13
  Gib.gov.tr görünen borcum 3.556,38 TL

  Bu nasıl iş anlamadım? Bana yardımcı olur musunuz? Vadesi gelmeyen borçlarım ne olacak? Bu borçların tamamı için yapılandırma yapamayacak mıyım? Şimdiden teşekkürler.

  1. 31.12.2010 tarihine kadar kesinleşmiş olan borçlar yasa kapsamındadır. Muhtemelen vadesi gelmeyen borçlarla ilgili herhangi bir yapılandırma yapamayacaksınız. Borcunuzla ilgili borç hesaplamasını, TEFE/ÜFE hesaplama haberimizde verdiğimiz programlarla hesaplayabilirsiniz.

   1. gib internetten yapılandırma yaptım. borç 5300 küsür oldu. Noldu şimdi tüm borç yapılandı mı? vaedesi gelmeyenler dahil oldu mu?

    1. İlgili yasa 31.12.2010 tarihine kadar ola borçları ve gecikme faizlerini kapsamakta. Bu ibareden de 31.12.2010 tarihinden sonraki borçların kapsam dahilinde yapılandırılmasının mümkün olmadığı anlaşılıyor.

     1. ok sorunu anladım . Borcun vades peşin ödenseydi 2009 du. Fakat KYK kendisi taksitlendirdiğinde son 2 taksitim vadesi gelmemiş görünüyordu. Demekki olay 2009 da peşin vadesi gelmiş gibi işlem görüyor

 38. benim kredi borcu vergi dairesinde gözüküyor ama öğrenim borcu vergi dairesinde gözükmüyor ne yapmam gerekiyor

  1. Vergi dairesine tüm borcumu yapılandırmak istiyorum diyerek EK:2/A ile “elden” başvurmanız yararlı olacaktır. Ayrıca elden başvuru sırasında borcunuz kurumun yapılandırma ekranında da görünmüyorsa yetkili kişiyi uyarmanız gerekecektir. Ayrıca haciz işlemi için size gönderilen bir tebligat varsa ve tebligatta tüm borcunuz görünüyorsa, tebligatın bir örneğini dilekçenize ekleyebilirsiniz. Ayrıca ulaşabiliyorsanız KYK’ya durumunuzu sorabilirsiniz.

 39. tarih 2 mayıs değil 2 haziran. kyk nın telefonlarına cevap verecek operatörleri yokmuş, telefonlar niye açılmıyor diye sorduğumda söylediler. 4441961 diye kalitesiz bir çağrı merkezi hizmeti başlatmışlar. Telefonda konuşan bütün personel asabi ve ne sorarsanız sorun kavga eder gibi cevap veriyorlar. Ben daha önce yapılandırmıştım ama ziraat bankası personelinin hatası sebebiyle yapılandırmadan çıkarıldım. En çok garipsediğim şey kyk nın 0 312 430 17 80 numaralı telefonunu aradığınızda 8 yıldır devam eden büyük hizmet değişiminden kyk nın şahlanışından bahsetmesi. hangi hizmet hangi 8 yıl?

 40. Merhabalar,

  6111 sayılı kanun ile borcumu yeniden yapılandırdım. Bu yapılandırılmış borç dökümüne nereden ulaşabilirim? kyk’nın sitesinde göremedim?

 41. merhaba yapılandırma evralarım elime ulaştı fakat neye göre yatırıcam tek bir numara var 2011 ile başlayan yardımcı olursanız sevinirim

 42. sevgili admin, ben bu 2 mayısa kadar olan yapılandırma işlemi için ilgili vergi dairesine posta yoluyla başvuruda bulundum…acaba yapılandırma sonucum ne zaman belli olur? ve yatırmam gereken borç miktarını vergi dairesinin internet sayfasından nasıl öğrenebilirim? saygılar…teşekkürler

  1. Sayın Gökhan, başvurunun sonuçlanması için belirli bir süre söz konusu değil. Yapılandırma işlemi ilgili kurumun iş yüküne bağlı olarak değişebilmektedir. 2 günde sonuçlanan başvurular olduğu gibi 10 gün süren işlemler de mevcut. Beklemekten başka yapılacak bir şey yok. Dilerseniz ilgili vergi dairesini arayarak (muhatap bulabilirseniz) işleminizin sonucu hakkında bilgi almaya çalışabilirsiniz. Borç miktarı ise, yapılandırmadan sonra talep ettiğiniz yöntemle tarafınıza ulaştırılacaktır.

 43. Kredi affından yeni haberim oldu benim borcum ilgili vergi dairesine bildirimiş. Bulunduğum şehir dışında o yüzden vergi dairesine giderek yüz yüze görüşemiyorum. Buradan sizlere sormak istiyorum herhangi bir uzatma olacak mı?

 44. Merhaba
  Öğrenim ve katkı kredisi borcu affı sadece gecikme faizini mi yoksa hem gecikme faizi hem de beyaz eşyaya endeksli faizi mi kapsıyor? Yani borçlular sadece aldıkları anaparayı mı ödemekle yükümlü?Bununla ilgili bir bilgi bulamadım bir türlü.Ayrıca ben borç yapılandırmamı internet üzerinden yaptım ve karsıma cıkan miktar daha önce dökümünü gördügüm miktardan daha az. Kredi yutrlar kurumunun sayfasında karsıma cıkan miktar vergi dairesinin kredi yapılandırma sitesindeki miktardan daha fazla. Bu durumda hangisine güvenmeliyim? Beni aydınlatabilirseniz cok sevinirim. İyi çalışmalar.

  1. Borcunuzun anapara kısmı alınacak, yıllara göre TEFE/ÜFE hesaplanıp ana paraya eklenecek + taksit isterseniz taksit sayısına göre yeniden hesaplanan miktar borca eklenecek + yasanın öngördüğü 31.12.2010’dan yapılandırma yapılana kadar geçen sürenin faizi de borca eklenip borcunuz ortaya çıkarılacak. İnternetteki rakamlar bilgilendirme amaçlıdır. Aslı esas alınan miktar, KYK’nın vergi dairesine gönderdiği rakamdır. Yani yapılandırılan borcunuzda ne görüyorsanız borcunuz odur.

 45. merhaba öncelikle sorulan her soruya cevap yazdığınız için teşekkürler. benim öğrenim kredisi bitiş tarihi 30.09.1997 aldığım miktar 117 TL. ödeme başlangıç tarihi ise 31.12.1999 6 taksit halinde toplamı 208 TL. acaba ana para olarak hangisini baz alacaklar. 208 TL toptan eşya fiyat endeksine göre hesaplanmıştı. 2005 te DİE üfeyi kullanmaya başladı bunun etkisi nasıl olur.

 46. Merhaba, Yurtkurda borçum görünüyor ama internet üzerinden başvurmaya çalıştığımda, borcumun bulunmadığı ve yapılandırmadan faydalanamayacağım belirtiliyor. Ödeme tarihim 2010 yılında başlamıştı. Ama şuana kadar hiçbirini ödemedim. Ne yapmam gerekiyor. Göz göre göre, paranın hepsini mi ödücem:/// Buarada başvuru tarihleri uzatıldı mı?

 47. Merhaba adimin sayfayı baştan sona okudum bana uygun olan bir tane bile yoktu. Benim sorum ben üst üste 2 senedir erteletiyorum.Geri ödemem normalde 2009 da başlıyacaktı şu anda geri ödemem 2011 Kasımı başlıyor.Ben bu yasadan yararlanabiliyor muyum?
  Yararlanırsam; benim kyk dan aldığım borç (hem öğrenim hem katkı kredisi) 5.500 civarı faizle bu oldu 7.000 küsür ertelemelerle birlikta 10.000 oldu öncelikle hangi faizler silincek bilgilendirirseniz çok sevinirim…

  1. Bence öncelikle vergi dairesi yapılandırmasını denemelisiniz. Eğer borç yapılandırma kapsamına alınırsa tüm yapılandırmalardan bağımsız olarak (vergi aslı) ana paranız esas alınacak, borçlu geçen yıllara göre yeniden TEFE/ÜFE eklenecektir. Ayrıca taksitlendirmede yeni katsayılar eklenecektir. Ayrıca son meblağa 31.12.2010 tarihinden bugüne kadar geçen süreye ait faiz de eklenecektir.

 48. önce internetten sonra vergi dairesinden yeniden yapılandırmaya başvurdum. vergi dairesinin yapılandırmasını istiyorum ancak sadece katkı kredisini yapılandırabildiler öğrenimi göremiyorlarmış kyk yı arayıp öğrenim yapılandırmasını iptal ettirin dediler ancak telefonla birtürlü ulaşamıyorum. bu iptali sadece ankara mı yapabilir kendi şehrimizdeki bürolar yapamaz mı ?

  1. Yapılandırma iptali için elbette öncelikle ilinizdeki KYK bürosuna uğramanız yararınıza olacaktır. Bu durum hakkında bir fikrim ya da bilgim yok. Fakat büyük bir ihtimalle yapılandırma iptal yetkisi Genel Merkezde olacaktır.

 49. Meraba admin..Bir sorum var.ben daha önce Kyk nın sitesinden 2009daki yapılandırma yapmıştım o iptal olmuştu.Sonra benim durumumdaki borclular için kyk şubat ayından önceki ödemeleri yapmamız halinde yapılandırma devam edeceğeni dair bi şeyler var.Ama ne şubat ne mart için bi ödeme daha yapmadım.aslında vergi dairesinde bir yapılandırma yaptım ama sitedeki yeniden yapılandırma seceneğini de tıkladım.Şimdi napmam lazım.Aklıma vergi dairesi geliyo zaten şubattan önceki borcum 2bin tl ye yakın bir meblağ.Napmam lazım..??

  1. Vergi dairesinden yapılandırma yaptıysanız vergi dairenizden yapılandırmanızın sonucuna erişmeye çalışınız. Yapılandırmanız sonunda size yapılandırılmış borç meblağı ve ödeme takvimi verilecektir.

   1. Tamam da o takvim var gittim aldım belgemi..Kykdaki yeniden yapılandırma iptal mi olacak.Yani hangisi gecerli heralde vergi dairesi bu konun takipcisi oldugu için vergi dairesinde yaptıgım yapılandırma ciddiye alınır heralde dimi.?O aldıgım takvime uyacagım heralde??

 50. merhaba katkı kredisi ödemem var suan baglı olduğum vergi dairsinden farklı ildeym ek/2 basvuru dilekçsinde yargı mercileri gibi bilgiler var hangi bilgileri doldurmam gerekiyor yarmco olrmusunz teşekkrler

 51. benim 2 adet katkı kredi borcum var(kyk nın sitesine göre) biri bursa yeşil vergi dairesine (anapara 111 tl,faiz 38 tl) , tokat vergi dairesine (anapara 87 tl, faiz 30 tl).yapılandırma için ek 2/a formuyla ilgili vergi dairelerine netten başvurdum borcunuz yok diye cevap geldi acaba borcumun olmamasının sebebi 120 tl nin altında olan borçların silinmesi olabilir mi.ya da ne yapmamı öneririrsiniz .teşekkürler….

  1. 120 liranın altındaki borçlar silinmektedir. Borcunuz yoktur kağıdını saklamanız ileride yaşayacağınız bir sorunda size dayanak olabilir. Başka yollarla borcunuzun son durumuyla ilgili bilgi edinmeye çalışabilirsiniz. Zira bugün yok sanılıp yarın ortaya çıkacak büyük bir miktar can sıkabilir.

 52. Merhaba, aralık 2009 da öğrenim kredimin geri ödemesi başladı. Ben sadece 1 taksidini ödeyebildim. Geri kalanını yapılandırmadan yararlanarak tek seferde (peşin) ödemek istiyorum. Yarın yapılandırma için ilgili vergi dairesine başvuracağım. Öğrenmek istediğim peşin ödemede gecikme zammının tamamı silinip, hesaplanan ana parayımı ödüyoruz sadece? ve ödemeyi ne kadar zaman içerisinde yapıyoruz veya aynı gün aynı vergi dairesine yapabiliyormuyuz?

  1. Peşin ödemeler (ilk taksitin ödeme süresinin son günü olan) 31 Mayıs 2011 tarihine kadar yapılacaktır. Borcunuzu yapılandırdığınız gün ödeme yapamazsınız. Yapılandırma talebiniz iş yüküne bağlı olarak muhtemelen bir kaç gün içerisinde işleme alınabilecektir. Borcunuzdaki faiz silinecek, TEFE/ÜFE oranları hesaplanacak, taksit katsayısı eklenmeyecektir. Ayrıca vergi daireniz bulunduğunuz yerde değilse http://www.egitimciyiz.com/2011/04/19/katki-ogrenim-kredisi-affi-basvuru-sayfasi.html adresindeki haberimizde belirttiğimiz üzere internetten de başvuru yapabilirsiniz.

 53. Benim de bir sorum olacaktı. Öğrenim kredimi 1 yıl geç ödemeye başladım ve hala bir kısmı kalmış durumda. Daha önce ödediğim kısımlara oldukça faiz eklenmişti. Benim bu yapılandırmadan geçmişe yönelik yararlanma olanağım var mıdır? Teşekkürler.

 54. 6. 276 tl borcum var kaç taksit yaparsam ayda kaç para öderimin cevabını bulamadım yardım ederseniz sevinirim. teşekkürler

  1. Sayın Mehmet, borcunuzu ve ödeme planınızı ilgili vergi dairesine giderek hesaplatabilirsiniz, çünkü esas kabul edilecek ödeme planı odur. Hesaplamayı yapan bazı siteler bulunmasına rağmen sağlıklı sonuç almak pek mümkün değil.

 55. bana borç bildirimi hiç gelmemişti şimdiye kadar 2004 te ödemem gerekiyormuş 2800 tl ana para faizle 7000 görünüyor.benim kafam karıştı bu aftan yararlanınca ne kadar ödemem gerekiyor.bir de şu an çalışmıyorum ve hamileyim bu durumumu bildirmem halinde bir erteleme olabilir mi zor durumdayım lütfen cevaplayabilirmisiniz

  1. Ne kadar ödeme yapacağınızı ilgili vergi dairesine giderek hesaplatabilirsiniz. Hiç bir mazeretle erteleme yapılmayacaktır, bilginize. Bebeğinize şimdiden sağlıklı ve mutlu bir ömür dilerim.

 56. Admin öncelikle verdiğin bilgiler için teşekkürler..bende nisan ayı içince kredimi yapılandırdımm ve ödeme yapmak istiyorumm..İlk taksitin son ödeme tarihi 31/05/11
  Taksidimi erken ödemek istiyorum ve ziraat bakası subesine 2 kere gitmeme rağmen.Sistemde borcum gözükmedi..Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim..
  Teşekkürler.

  1. Daha önce de yaşanan bazı sıkıntılardan dolayı sistemde sorunlar olduğu biliniyor. Sanırım sistem henüz oturmadı. Son ödeme tarihine kadar ödeme yapmanız mümkün olacaktır. Son ödeme tarihine yakın bir tarihte ödeme yapmayı yine denemenizi öneririm.

 57. 1991 mezunuyum.borcumun olup olmadığını bılmıyorum.hem öğrenım hemde harç kredısı kullanmıştım.sanırım hepsını ödemedım.ama benıde kımse aramadı.hacız filanda gelmedı.sısteme borc sormak için gırdığimde tc nız kayıtlı değil dıyor.ben şimdi suyumu bulandırıcam admin.20 yıldır kımse bişey dememiş.arasam borcum çıkacak aramasam kımse nın sorguladığı yok.vergı borcum yok.nasıl ispat edıcekler borcumun olduğunu yorumunuz çok merak edıyorum

  1. Sayın Arda, devlet zaman zaman vereceğini unutsa da (KEY gibi) vatandaşta alacağını unuttuğu görülmemiştir. 1991’deki borcun sisteme aktarımında eksiklikler olması muhtemeldir. Bu yüzden borcunuz “sadece” internet ortamında görülmüyordur ama bu durum borcunuzun olmadığını kanıtlamaz. Örneğin trafik cezaları da sistemlerde genelde görülmez ama borç birgün bir şekilde sizi bulur. Tercih elbette sizin ama ileride altından kalkılamaz bir yükle de karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden ben olsam şifaen KYK’ya gider, “ben borcum olup olmadığını bilmiyorum” diyerek borcunuzu kontrol etmelerini isteyebilirsiniz. Eğer borcunuz yok derlerse de “ilerde sorun olmasın, borcu yoktur kağıdı istiyorum” diyerek durumu garantiye alabilirsiniz. Tercih sizin.

  2. Merhaba,

   1997’den sonraki bi zaman KYK’da ciddi bi yangın çıkmıştı ve pek çok kişinin borç bilgilerinin bulunduğu evraklar kurtarılamamıştı. O zamanlar bilgisayar sistemleri daha kullanılmıyodu ve dolayısıyla evrakların da kopyaları yoktu. Sisteme T.C. kimlik numaranızı girdiğinizde kaydınız görünmüyosa, siz de evrakları yananlardan olabilirsiniz. Durum buysa, başvurmanız halinde suyu bulandırmış olursunuz :) ama iyice araştırmanız önerilir, yoksa 20 yılın faizi bol rakamlı bi faiz olur muhtemelen. Kolay gelsin ;)

 58. Sayın admin,
  Merak ettiğim ve araştırmalarım sonucu cevap bulamadığım bir sorum var, yardımcı olursanız çok sevinirim. Sorum şu:
  2009 yılında yapılandırmadan yararlanıp borcumu 24 taksite böldürmüştüm. 13 ay boyunca borcumu aksatmadan ödedim fakat daha sonra ödeyemedim. Fakat borcumu yapılandırdığımda 296TLx24ay=7104TL toplam bir ödemem gereken turar hesaplanmıştı. Ben 296TLx13ay=3848TL ödeme yaptım yani yapılandırmaya göre kalan borcum 7104-3848=3256TL olmalı. Şimdi merak ettiğim şu eğer tekrar kyk.gov.tr üzerinden başvurarak (vergi dairesini hiç karıştırmadan) yapılandırmadan yararlanmak istersem ödemem gereken tutar bu mu olacak?? Vergi dairesi üzerinden ödeme yapma istersem eğer ödemem gereken tutar yeni hesaplanmış faiz ile birlikte 4988TL civarında bir tutar ki bu da 2009 yapılandırması kalan 11 ay taksitlerimin toplam tutarından oldukça fazla bir tutar. Yani eğer kyk.gov.tr üzerinden başvurarak yapılandırmaya tekrar devam edersem 11aylık borcum tutarında bir borç mu çıkaracaklar bana yoksa vergi dairesinde çıkan tutarımı çıkaracaklar karşıma? kyk.gov.tr adresinden başvuru yapmadan bunu öğrenemiyorum sizin bu konudaki bilginiz nedir acaba? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

 59. sevgili admin ben borcumu kyk’nın sitesinden 18 ay yapılandırdım. elime bi miktar para geçti borcumu peşin ödemek istesem onay verirlermi? Peşin ödersem faiz indirimi olur mu?
  saygılarımla,

  1. Evet. Peşin ödemeler (ilk taksitin ödeme süresinin son günü olan) 31 Mayıs 2011 tarihine kadar yapılabilecektir. Peşin ödemelerde, yapılandırılan borçlara herhangi bir katsayı veya faiz uygulanmayacaktır. Bu durum borcun tamamının kapatılması durumunda geçerlidir. Eğer borcun bir kısmı erken ödenecekse, erken ödenecek tutar ilgili katsayıya göre düzeltilecektir.

   1. Merhaba,

    Benim sorum şu :
    2009 yılında yapılandırmadan yararlandım ama taksitleri aksatınca yapılandırma bozuldu.Son af ile tekrar netten yapılandırmaya başvurdum fakat Mayıs sonuna kadar biriken borcun tamamını ödemem gerekiyormuş, mebla yüksek olduğu için ödemem çok zor.Vergi dairesinden taksitlendirmek daha uygun oluyor.Netten yaptığım başvuruyu nasıl iptal edebilirim, iptal için birşey yapmama gerek var mı?Yoksa vergi dairesine başvurup taksitlendirme yapabilirmiyim?Yardımcı olursanız çok sevinirim.teşekkürler.

    1. KYK’yı arayıp yapılandırmanızı iptal ettirmek istediğinizi belirterek gerekli bilgiyi KYK’dan alabilirsiniz.

  2. Sevgili admin,
   kolay gelsin benim sizden asıl talebim yapılandırmaya gittiğim krediyi nasıl peşin ödemeye çevireceğim. KYK’nın internet sitesinde herhangi bir link yok. Direkt Ziraat bankası şubesine mi gidecem. veya nasıl yapabilirim. Bu işi yardımlarınızı rica ederim.

   1. Ödemenizi, belirtilen bankalardan birine “kredi ödemesidir” şeklinde bilgi vererek yapabilirsiniz.

    1- Peşin ödemeler (ilk taksitin ödeme süresinin son günü olan) 31 Mayıs 2011 tarihine kadar yapılacaktır.
    2- Peşin ödemelerde, yapılandırılan borçlara herhangi bir katsayı veya faiz uygulanmayacaktır.
    3- Tercih edilen taksit süresinden daha kısa sürede ödeme yapılması mümkündür. Bu takdirde, erken ödenecek tutar ilgili katsayıya göre düzeltilecektir.
    4- Kredi kartıyla ödemeler http://www.gib.gov.tr internet adresinde yer alan internet vergi dairesinden yapılacaktır.
    5- Kredi kartı kullanarak tüm taksitlerinizi veya birkaç taksitinizi taksitli ödeme seçeneği kullanarak ödeyebilirsiniz.

 60. ek-2a dilekçesinde borç kısmına öğrenim katkı şeklinde ayırarakmı yazıcaz borç miktarını ,yoksa toplam olarak tek tutarınımı yazıcaz ? bu arada vergi dairesine sadece dilekçe postalancak değilmi?

 61. ben 2007 mezunuyum şuana kadar hiç ödeme yapmadım afdan yararlanabiliyormuyum ne yapmalıyım (Borcunuz YEDİTEPE VERASET VE HARÇLAR VER.DAİ. MÜD.’ne Tahsil Edilmek Üzere Bildirilmiştir.
  TEBLİGATTAKİ MADDİ HATA, SENETTEKİ YÜKÜMLÜLÜĞÜ KALDIRMAZ.)
  ödeme sayfamda böyle bir yazı var yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 62. ve ben parayı peşin odeyip kurtulmak istiyorum 3600 tl afdan yararlanırsam peşin ne kadar öderim ve başvuru tarihi en son tarih hangisi?

 63. öğrenci kredisini ödemeye 11 ekim 2011 de başlıcam odemem gereken meblağ 3600 ben şimdi affa başvuru yaparsam ne kadar ödemeye başlıcam ve ne zamana kadar vergi dairesine başvuru yapmam gerekiyo?

 64. iyi günler benim ödemem 2011in 10. ayında başlıyor acaba bende yararlanabiliyormuyum bu aftan..

 65. katkı ve öğrenim kredisi borcum eylül 2010 da sona erdi 3500 tl lik borcumdan sadece 1200 tlsini yatırabldm sonrada işsiz kaldım yapılandırmadan yararlanmak istiyorum fakat ilk taksit ne zaman başlıo aileminde durumu yok bende iş bulamıyorum kara kara düşünür oldum dünden beri bu konuda aydınlatırsanız çok sevinicem

  1. İlgili vergi dairesine en geç 2 Mayıs 2011 tarihine kadar başvuru yapmış olmanız gerekmektedir. Bu tarihlerde yaptığınız başvuru sonucu da ilk taksitinizi Mayıs ayı içerisinde ödemeye başlayacaksınız.

 66. benim borcum YEDİTEPE VERASET VE HARÇLAR VER.DAİ. MÜD.’ne Tahsil Edilmek Üzere Bildirilmiş ben direk vergi dairesinemi gitmem gerekiyor aftan faydalanmak için ? lütfen bilen biri yardımcı olsun

  1. Belirttiğiniz vergi dairesine gitmelisiniz. Başka bir yerde ikamet ediyorsanız iadeli taahhütlü ya da APS gibi resmi niteliği olan posta yollarını da kullanabilirsiniz.

 67. KYK nın resmi sitesinde yapılandırma aktif edilmiştir.4700 tl olan borcum 1700 tl ye düştü.çok mutluyum :)

  1. ya nasıl oldu okadar indi banada yardım eder misin nereye müracat ettin acabab??
   bend eödedm 5000di 1500 kalmştrı hepsi gdermi acaba:S

  2. Arkadaşım kaç yılında mezun oldun.. nasıl bir ödeme planı ile yapılandırdın? ana para ne kadardı? bu konuda bilgi verirsen daha iyi anlarız neyi nasıl yaptıklarını.

 68. kyk dan gereken açıklama yapıldı başvuru formu çıkmış, eğitimciyiz sitesine yanımızda olduğundan dolayı, bütün katkıları için teşekkür ederim.

 69. aldıgım ogrenım kredısının odeme tarıhı 2011 ekımde baslıyacak ben bu yenı duzenlmeden ne gıbı yararım olacak yanı demek ıstedıgım borcumda bu yapılandırma ıle herhangı bır ındırım olacak mı meselea sadece ana parayı odemek gıbı

 70. Merhaba,ben katkı kredimi peşin,öğrenim kredimi taksitle ödemek istiyorum.Her biri için ayrı dilekçe versem oluyor mu?Bu belirsizlikler deli ediyor insanı.İyi ki siz varsınız.

 71. Geri ödeme başlangıç tarihim 2009 ve bugüne kadar hiç bi ödeme yapmadım, öğrenim ve katkı kredisi borcumda vergi dairesine tebliğ edilmiş. yapıladırma için vergi dairesine başvurdum fakat sistemde sadece katkı kredisinin gözüktüğünü söylüyorlar. öğrenim kredisini yapılandırılması benim için daha önemli şuan, sistemlerinde öğrenim kredisi borcumun gözükmediğini, daha sonra gelmemi söylediler. bunun sebebi ne olabilir acaba?

  1. Sistem üzerindeki çalışmaların henüz tamamlanmamış olması muhtemel. Eğer daha sonra vergi dairesine gittiğinizde borcunuz yine görünmezse, herhangi bir KYK bürosuna başvurarak gerekli düzenlemeleri yaptırabilirsiniz.

 72. yapılandırmadan faydalanmayı düşünüyorum. ancak borç tutarımın ne kadar olduğunu bilmeden kaç taksitte ödeyeceğime nasıl kara verebilirim. toplam borç tutatrımın ne kadar olduğunu öğrenebilceğim bi yer varmı?

 73. kyk nın sitesinde

  “www.kyk.gov.tr İNTERNET ADRESİNDEN BAŞVURUDA BULUNMALARI GEREKMEKTEDİR”

  diyor ama sitenin neresinden başvurucaz dilekçeyi doldurup ilgili vergi dairesine vermemiz yeterli oluyor mu? ek bir işlem gerekli mi?

 74. 01.10.2010 tarihi itibari ile; aldığım Öğrenim ve Katkı kredisinin geri ödemesi başladı. 3 Aylık olarak Öğrenim için 458TL ve Katkı için 92TL borçlu görünüyorum. İlk taksiti yatırmadığım için 20TL civarında bir gecikme zammı söz konusu. Yasadan yararlanmak istersem bu 20TL mi silinecek yoksa yatırmam gereken taksitlerde de indirim olacak mı? Eğer olacaksa başvuru için ne yapmam gerekiyor?

  Teşekkürler.

 75. devletin bana verdigi para 1,600 tl yalnız anapara 2600 olarak gözüküyor.bu yasada fazilerın sılınmesı esassa ben 1600 denmı ıslem gorecem yoksa orda gozuken faızlı seklıyle yazılan anaparadanmı.

 76. 6111 sayılı kanunun 2. mad. faydalanmak için bağlı bulunduğumuz vergi dairesine dilekçeyle baş vurmamız söyleniyor . bunun bize getirisi ne olacak.
  not:(2009 da kredi borcumu yapılandırdım fakat son taksiti zamanın da ödemediğim için çıkarıldım)

 77. merhaba benim sorum şu. ben 2009 borçlarımı yapılandırdım. ama taksit ödemelerinde gecikme nedeniyle yapılandırmadan çıkarıldım. örneğin ana parası 4600, faizi 3420 tl olan bir borcum var. aynı zamanda borcum vergi dairesine bildirilmiş. şimdi ben ne yapmalıyım ? yani yapılandırmaya devammı etmeliyim yoksa vergi dairesine mi başvurmalıyım. her ikisine de başvuabiliyorsam hangisi daha avantajlı? birde kaç taksite ne kadar fark alınıyor. bilgilendirirseniz sevinirim

 78. Ben 2007 mezunuyum hiçbir yapılandırmadan yaralanmadım.Öğrenim ve katkı kredisi borçum var ödemek istiyorum , başvuru tarihleri ne zaman umarım geç kalmadım.

 79. selamlar
  dilekçe örneğine baktım şimdi ama herhangi ödeme planı örneği yok. ben neye göre karar vericem hangi seçeneği işaretleyeceğime?

 80. merhabalar.Arkadaşlar ben bu kyk açıklamalarını ve forumlarda yazılanları inceledim. şimdi hem size aktarmaya çalışayım hemde anlamadığım yerlerde danışayım.
  anladığım kadarıyla açıklamada 3 farklı durum var
  1) 2009 yapılandırmasından yararlanıp ödemeyi yapamayanlar internetten başvuru yapacaklar (henüz link verilmemiş) —–6111 SAYILI KANUNUN 17 NCİ MADDESİNİN (7) NUMARALI FIKRASINA GÖRE YENİDEN YAPILANDIRMA KAPSAMINA ALINABİLMESİ İÇİN, 31 MAYIS 2011 TARİHİNE KADAR KURUMUMUZUN http://www.kyk.gov.tr İNTERNET ADRESİNDEN BAŞVURUDA BULUNMALARI GEREKMEKTEDİR
  2) birinci durumda olanlar isterse diyo BORÇLULAR İSTERLER İSE 6111 SAYILI KANUNUN 2 NCİ MADDESİNDEN YARARLANMAK İÇİN İLGİLİ VERGİ DAİRESİNE DİLEKÇE (EK:2/A) İLE 2 MAYIS 2011 TARİHİNE KADAR BAŞVURABİLİRLER.
  3) borçlarını süresinde ödemedikleri için vergi dairesine havale edilmiş olanlarda ek 2A belgesiyle başvuracak.—–ÖĞRENİM VE KATKI KREDİSİ BORÇLARINI SÜRESİNDE ÖDEMEDİKLERİNDEN DOLAYI BORÇLARININ 6183 SAYILI KANUN KAPSAMINDA TAHSİLİ İÇİN İLGİLİ VERGİ DAİRELERİNE BİLDİRİLENLERİN, 6111 SAYILI KANUNUN 2 NCİ MADDESİ KAPSAMINDA BORÇLARININ YAPILANDIRILABİLMESİ İÇİN T.C. MALİYE BAKANLIĞI GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞININ http://www.gib.gov.tr İNTERNET ADRESİNDEKİ DİLEKÇE ÖRNEĞİ (EK:2/A) İLE BORÇLARININ BİLDİRİLDİĞİ VERGİ DAİRESİNE 2 MAYIS 2011 TARİHİNE KADAR BAŞVURMALARI GEREKMEKTEDir.
  şimdi 1.ve 2. kısımda olanlar arasında ki fark şumu? birinci eski yapılandırmasına geri dönüp ödeyecek. ikincisine girenler ise isterlerse dilekçe gönderip istediği takside bölecek ödeyecek. iyi de hangisi daha avantajlı acaba. örneğin 3 bin lira borcum var hangisine başvursam daha karlı olurum.
  asıl çelişki şu ki hangisinde olursan ol borcun vergi dairesine bildirilmiş. yani her şekilde de ödemeyi aksatmış olduğun için vergi dairesine bildirilmişsin. mesela ben kendimin durumunu belirteyim. ben 2009 yapılandırmasından yararlandım.ancak ocak 2011 taksidini ödeyemedim. şimdi ben aslında 1.ye dahilim.ama borcum da vergi dairesine bildirilmiş.buna bakarsam da 3. ye dahilim.ve istersem ikinciye de başvurup taksitlerimi seçebilirim. sizce hangisi daha karlıdır? varsa yanlışlarımı düzeltebilirmisiniz. tşkler

 81. merhaba.benim bağlı bulunduğum vergi dairesi şuan bulunduğum il dışında.ben şuan bulunduğum herhangi bir vergi dairesine gidip konu ile alakalı bir dilekçe doldurup bağlı bulunduğum vergi dairesine gönderdiğim taktirde yapılandırma ile ilgili başvurada bulunmuş oluyormuyum yoksa kyk dan yine ayrı bir başvuru yapmak zorundamıyım.teşekkürler

 82. 100 tlnin altındakiler silinecekmi?? bununla ilgili bir şey duydum ancak açıklamalara rastlamadım.eğer öyle ise bizde ek 2a yı dolduracakmıyız??

 83. Benim kredi ödemem 2010 aralık ayında başladı.Bende bu torba yasasından faydalanabiliyormuyum.Eğer faydalanabiliyorsak yapmamız gereken işlemler neler geç kalmak istemiyoruz.

 84. bugüne kadar ödemeyip de haciz uygulanan var mı ??
  bu nasıl sosyal devlet anlayışı kardeşim.. banka gibi nasıl kredi verir devlet!…
  2 sene okulu uzattım diye krediyi keser sonra da mezun olduktan 5 ay sonra ödemeyi başlatır.. yani adam okulu uzattı yeni mezun oldu bu tarihten geçerli olarak 2 yıl verelim demiyo.. bu hantal yapının cezası neden bizim!… devlet öğrenim kredisini kaldırsın. alanların çoğu burs sanarak ya da aylık çok düşük oranlarla geri ödeyecez sanıyo.. senede gözü kapalı imza atıyo insanlar burs alıyorum diye… devlet banka mı kardeşim ne kredisi imiş !… kredi alacak adam bankadan gider alır… bunu yapmayacak binlerce öğrenci burs sanarak öğrenim kredisine başvuruyo ve sonrasında da ödemenin uzun yıllar aylık çok cüzi oranlarla yapılacağını sanıyo… olanlar olmuş bundan sonrası için devlet bu krediyi kaldırmalı….. kredi alacak öğrenci gitsin bankaya başvursun kardeşim….
  bir de şu yaygın olarak biliniyor mu acaba başbakanlık bursu çıkan öğrencilere ikinci ayda bi mektup ve şak başbakanlık bursunuz öğrenim kredisine çevrilecektir. kabul ederseniz bundan sonra başbakanlık iptal öğrenim kredisi olarak devam edecek ödemeler…. e sonra da wayyyy şu kadar öğrenciye karşılıksız başbakanlık bursu …..duyurun yayın bunları…..

 85. Merhaba, sadece borçlarını 2009 yılında yapılandıranlar mı yararlanabilecek bu yasadan? Hiç borcunu ödemeyenleride kapsıyor mu acaba?
  Teşekkür ederim

   1. merhaba 2009 aralık ayından itibaren başlayan ödemelerimin hiçbirini yapmadım,ödemelerime extra olarak gelen faiz bu başvuru ile sıfırlanıyor mu acaba…?

 86. ben 2009 yılı öğrenim kredisi yapılandırmasından faydalandım ve kesintisiz olarakta ödemelerimi zamanında yapıyorum. öğrenmek istediğim benim konumumda olan arkadaşlarımın ve benim bu torba yasaından neşikilde faydalanacağız.bize herhangi bir faydası olacakmı yoksa bizlerde bu yasadan faydalanmak için bir yerlere dilekçe ile baş vuruda bulunmamız mı lazım. teşekürler

  1. Eğer ödemeler kesintisiz bir şekilde yapılıyor ise herhangi bir yapılandırma söz konusu olmayabilir. Af gecikme faizlerine getirilmiş bir af. Eğer borcunuzda faiz işlemişse fakat ödemelerinizi yapıyorsanız zaten vergi dairesi ile işiniz yok, KYK’dan bilgi alabilirsiniz.

   1. 2009 daki yapılandırmadan faydalananlardan biriyim ben de. borcuma yüklü miktarda faiz işlemişti ve 2009 daki yapılandırmadan faydalandım ve düzenli olarak ödedim şu ana kadar. benim öğrenmek istediğim, bu yeni yaılandırmadaki oranlar, 2009 daki yapılandırmadan farklı mı olacak? yani şimdi yapılandırmaya girenlerin borçlarına daha mı fazla indirim gelecek? çünkü ben taksitle ödeme yaptıgım için sadece %10 gibi bir indirim uygulanmıştı borcuma. bu sefer bu oran ne olacak, bu konuda bir bilginiz var mı? ve arkadaşın sorduğu gibi biz de mesela taksitleri en azından yeniden yapılandırma şansına sahip olabiliyor muyuz, yoksa keşke biz de mi bozsaydık yapılandırmayı yasa çıkmadan önce, daha mı avantajlı bir durum söz konusu acaba?

  2. Selam Ali.
   Bu ülkede zamanında ödeme yapıyorsan cezalandırılırsın.
   Aynı durumdayım seninle, keşke de ödemeseymişim.

 87. Sayın Admin,

  Maliye’nin mektubunda 18 eşit taksit için yüzde 15 faiz diyor. Acaba ana para+yüzde 15 faiz şeklinde mi anlamamız gerekiyor? Bunun haricinde TEFE TÜFE’de eklenecek mi? Bir de peşin ödemede borca ne kadar ekleme yapılacak? Ben “İki aya bir taksit istemiyorum, 36 ay ödeme yapmak istiyorum” desem ne olacak? Bulundukları şehrin dışında başvuru yapanlara nasıl geri dönülecek?

  Saygılar

  1. Ödeme planında onların belirlediği seçeneklerin dışına çıkılabileceğini sanmıyorum. Belirtilen iletişim adreslerine gerekli bilgiler gönderilecektir.

 88. 2009 daki yapılandırmadan tekrar yararlanmak için kyk nın ınternet adresınden basvuru yapılacak denılıyor ama basvuru yapmak için bır lınk yok bu basvuruları nasıl yapacagımız hakkında bılgılendırırsenız sevınırm…

  1. Muhtemelen başvuru sistemi tam olarak hazırlanmadığı için henüz aktif bir bağlantı yok. En kısa sürede eklenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.