» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Liselere Başarı Gruplandırması

A+  A- Liselere Başarı Gruplandırması

Ortaöğretime geçiş sistemi yıllardır tartışılan ve önümüzdeki yıllarda da tartışılacak konuların başında geliyor.

Bilindiği gibi, sonuncusu yapılan SBS sınavına MEB verilerine göre, 1 milyon 112 bin 604 öğrenci katıldı. Bu sınav sonuçlarına göre, yaklaşık 550 bin öğrenci, sınavla öğrenci alan Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Anadolu Lisesi ve Meslek Liselerine yerleşti. SBS puanıyla herhangi bir ortaöğretim okuluna yerleşemeyen 574 bin civarında öğrenci ise diploma notlarına göre meslek ve imam-hatip liselerine yerleştirildiler.

Bu durumda, yaklaşık 1 200 bin öğrenci, ya SBS puanıyla ya da ortaokul diploma notuyla çeşitli ortaöğretim okullarına yerleştirilmiş oldular. SBS puanıyla tercih yapıp herhangi bir ortaöğretim okuluna yerleşen öğrenciler, ikamet ettikleri yerleşim yerinin dışında ya da uzağında bir okula yerleştirildikleri gibi, diploma notuna göre yerleştirilen öğrenciler de, ikamet ettikleri yerleşim yerinin dışında bir ortaöğretim okuluna yerleştirildiler.

Bu durumda, bünyesinde tek ortaöğretim okulu bulunacak kadar küçük yerleşim yerlerini hariç tutacak olursak; hemen hemen 8.sınıfı bitiren bütün öğrenciler, Bakanlık ve il milli eğitim müdürlükleri tarafından, merkezi yerleştirme yöntemiyle, herhangi bir ortaöğretim okuluna yerleştirilmiş oldular.

Bu durumun sonucu olarak liseler, genellikle bir okuldaki sınıflar arasında yapılan ve doğruluğu-yanlışlığı tartışma konusu olan başarı gruplandırmasının benzeri bir gruplandırmayla, kendi aralarında başarı seviyelerine göre gruplandırılmış oldu.

Yapılan araştırmalarda, başarı gruplandırması sonucu oluşan homojen sınıflar, üstün yetenekli ve başarılı öğrencilerin lehine, vasat ve vasatın altı öğrencilerin aleyhine işleyen bir sistemdir. Bahar’a göre; (Bahar, 2011) Sınıfların homojen olmasını sağlayan baskılar arasında uluslararası öğrenci performansı değerlendirmelerinin önemli bir yeri vardır. Uzun dönemi inceleyen araştırmalar sınıflamanın kalıcı öğretimsel faydaları olduğunu göstermektedir.

Üstün yetenekli öğrenciler akademik çıktılar açısından homojen gruplamaya daha pozitif bakmışlardır. Liselerde seviyelendirme ve ders alma (seçimi) akademik başarının en güçlü yordayıcılarıdır. Bunların yanında branşlara göre de ayrı ayrı değerlendirme yapmak söz konusudur. Özellikle matematik alanı ile ilgili yapılan araştırmalar diğerlerine göre daha çok gözükmektedir. Genel olarak da homojen yapıyı öne çıkarmaktadır.

Bahar, Karma sınıfları destekleyenlerin daha etkili olduğundan değil, daha eşitlikçi olduğu için karma sınıfları desteklediklerini ifade etmektedir. İlkokul seviyesinde yeteneğe göre sınıflandırmanın özellikle zayıf öğrencilerde sosyal ve psikolojik zararları üzerinde durulduğu için hemen hemen hiçbir yerde uygulanmamaktadır. Karma sınıfın olumlu fakat istatistiksel olarak anlamsız bir olumlu etkisi vardır. Karma grup alt seviyeler için olumlu etkilere sahipken, yüksek yetenekli öğrenciler için küçük, hatta olumsuz etkileri olmuştur. Bir araştırmada karma gruplarda ortalama ve daha az başarılı olanların başarıları, aynı yetenek grubundaki öğrencilere göre önemli derecede yüksek çıkmıştır. Yüksek yeteneğe sahip öğrenciler yaklaşık olarak aynı başarı göstermişlerdir. Homojen sınıflarla ilgili kaygılar arasında öğrenciler arasında sosyal sınıflara göre farklılıkların oluşması, bunun da zaman içinde sınıflar ayrımı gibi bir sonuç vermesi vardır.

Bir okuldaki sınıflar arasındaki başarı gruplandırmasının benzerini, ülkedeki tüm ortaöğretim sistemine uygulayan MEB, bu düzenlemeleri yaparken acaba uzun vadeli düşünmüş müdür, sorusu ister istemez akılları meşgul ediyor.

Çünkü eğitimde başarıyı yakalamış ülkelerle, ekonomik anlamda kalkınmış ülkelerin eğitim sistemleri incelendiğinde; bu ülkelerin ortaöğretime geçiş sistemlerinin ortak özelliğinin, tüm öğrencilerin % 1-2’sini kapsayacak şekilde bir seçme sınavından geçirerek seçen, diğer % 98’lik öğrenci dilimini ise çeşitli yönlendirme yöntemleri ile karma (başarıya göre sınıflandırılmayan) bir şekilde oluşturulan ortaöğretim kurumlarına yönlendiren bir sistem olduğu görülecektir.

2012-2013 öğretim yılı sonunda, gerek SBS sınavıyla, gerekse diploma notuna göre başarı gruplandırmasına göre gruplandırılan liseler, zaten sorun yumağı haline gelmiş eğitim sistemimizin en büyük problemi haline gelecektir. Başarı gruplandırmasına göre orta ve alt gruptaki liselerde görev yapan idareciler ve öğretmenler ile bu liselerde öğrenim gören öğrenciler, hem öğretim, hem disiplin, hem de dışlanmışlık gibi önemli sorunlarla yüz yüze kalacaklardır.

2013-2014 öğretim yılında bu sistem uygulanmakta ve geri dönülmesi olanaklı görülmemektedir. Ancak bir sonraki öğretim yılında, hem ekonomik anlamda velilere yük getiren, hem de öğretimsel açıdan çeşitli sakıncaları barındıran bu sistemden derhal vazgeçilmeli, ortaokulu bitiren bütün öğrencilerin en fazla % 2-3’ünü seçme sınavıyla seçen, diğer öğrencileri ise çeşitli yöntemlerle yeteneklerine ve ilgilerine göre yönlendiren bir geçiş sistemi hayata geçirilmelidir.

*Yrd. Doç. Dr. Mustafa BAHAR Fatih Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Öğretim Üyesi http://www.kariyerpenceresi.com/?yazarlarimiz,12,121/homojen-sinif-mi-karma-sinif-mi.html

 

Abdullah DAMAR / Eğitimci – Yazar

Bu haber GÜNCEL, KÖŞE YAZILARI, ÖZEL HABER kategorisi altında 17 Kasım 2013 tarihinde eklenmiştir. "Liselere Başarı Gruplandırması" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. metropolitanmgz

  MÜNHAL Part Time veya Prim Usulü Metropolitan Gazetesi için “Girne, Lefkoşa, Mağusa ve Güzelyurt Bölgesi için "Re… https://t.co/cuVk5xXCFc

 1. terapisst_82

  RT @BK_Eskisehir: Dünya genelinde her yıl yaklaşık 250 bin öğrencinin yarıştığı Kanada Waterloo Üniversitesi’nin düzenlediği CEMC Pascal Ul…

 1. taner_kayis

  RT @BK_Eskisehir: Dünya genelinde her yıl yaklaşık 250 bin öğrencinin yarıştığı Kanada Waterloo Üniversitesi’nin düzenlediği CEMC Pascal Ul…

 1. Ayetabak7

  RT @BK_Eskisehir: Dünya genelinde her yıl yaklaşık 250 bin öğrencinin yarıştığı Kanada Waterloo Üniversitesi’nin düzenlediği CEMC Pascal Ul…

 1. TerimAhmet

  RT @KRPTO3: ... Lise dönemlerinde büyük felsefik bunalımı yaşadım. Tanrı ile savaşı verdim, bu savaştan başarı ile çıktıktan sonra yarı Tan…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5