» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Liselilerin Dergisi Yasadışı İlan Edildi

A+  A- Liselilerin Dergisi Yasadışı İlan Edildi

Öğrenciler dergi çıkardı, fikirlerini açıkladı, okulda dağıttı, AKP ve adalet sisteminin eleştiriyor, Evrim Teorisi‘nden bahsediyor diye hedef gösterildi. Dergi ile ilgili olarak haber yapan yerel haber sitesi, öğrencilerin çıkardığı Karınca adlı dergiyi “Gebze Anadolu Lisesi’nde öğrenciler tarafından dağıtılan ‘Karınca’ adlı yasa dışı yayın yapan dergi Başbakan’dan Yargı’ya kadar birçok konuyla dalga geçiyor.” şeklinde tanıttı.

Haber sitesi, öğrencilerin fikirlerini paylaştığı ve kendilerinin hazırladığı, karikatürlerin kullanıldığı dergiyi yasa dışı yayın ilan etti. Dergiyi hazırlayan öğrencileri de yasa dışı yayın hazırlamakla suçlayan haber sitesi, derginin okulda dağıtılmasına göz yumulduğunu kastederek okul yetkililerini de suçladı.

Dergiyi Böyle Yasadışı İlan Etti

Yerel haber sitesi öğrencileri ve okul yönetimini hedef gösterirken haberinde şu ifadeleri kullandı; “Gebze Anadolu Lisesi öğrencilerinin okul içerisinde dağıttığı dergi iktidar partisini eleştiriliyor ve yargıyla dalga geçiliyor. Dergide, Darvin’in Evrim Teorisi’ndeki gibi insanların maymundan geldikleri inancına yer veriliyor. Bu şekilde yayın yapan bir derginin Gebze’deki bir lisede dağıtılması ve öğrencilere aktarılması da bir o kadar düşündürücü. Okul yetkilileri başta olmak üzere bu derginin o okulda nasıl örgütlendiği merak konusu.”

Dergiyi çıkaran liseli öğrenciler dergilerini; “Karınca dergisi Gebze’de çıkartılan ve çeşitli liselerin sorunlarını ele alan bir dergidir. Bu dergi gerek liselerden gelen yazılarla, gerek dergiyi kuran arkadaşların yazılarıyla çıkartılmaktadır ve ücretsiz bir dergidir. Sistemi eleştiren, sorunlarımızı dile getiren bu dergi bazı kesimlerce olumsuz karşılanmış olsa da dergimiz çıkartılmaya devam etmektedir.” şeklinde tanımlıyor.

Her fırsatta özgürlüklerin, özgür düşüncenin, ileri demokrasinin dile getirildiği bir zamanda, adında da “demokrat” bulunan bir haber sitesinin, öğrencilerin fikirlerini açıkladığı üretimlerine bu şekilde hakaret etmesi ve öğrencileri hedef göstermesinin ardındaki niyeti anlamak zor olmamalı diye düşünüyoruz.

Liseli Gençlik Dergisi - Karınca

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 10 Şubat 2012 tarihinde eklenmiştir. "Liselilerin Dergisi Yasadışı İlan Edildi" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. goodnightmoond

    RT @ma_ozdemir: "Güney Avrupa'ya ilave bir kuruş daha yok" Hollandalı sağcı muhafazakar dergi AB Komisyonu'nun 750 milyar Avro'luk ekonomiy…

  1. ma_ozdemir

    "Güney Avrupa'ya ilave bir kuruş daha yok" Hollandalı sağcı muhafazakar dergi AB Komisyonu'nun 750 milyar Avro'luk… https://t.co/hGPy12PcUC

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7