» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

LYS Tercih Kılavuzları Hatalı mı?

A+  A- LYS Tercih Kılavuzları Hatalı mı?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından açıklanan Lisans Yerleştirme Kılavuzu’nda hata yapıldığı iddia edildi.

Bir özel dershane kurucusunun yaptığı yazılı açıklamada,

“2010 ÖSYM yerleştirme kılavuzundaki bazı sıralamalarda ciddi hata yapıldığını düşünüyoruz. Ankara Hukuk’a geçen sene, 2009 yılında en son giren öğrencinin Türkiye sırası 2 bin 430 iken bu seneki kılavuzda son giren öğrencinin Türkiye sırası 28 bin 800 olarak öngörülmüştür.

Yine bu kılavuzda daha da çarpıcı olanı Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi ikinci öğretim 22 bininci öğrenciyi alırken, normal öğretime 46 bininci öğrenciyi almış gibi görünüyor.

Son olarak da Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesinin 69 bininci öğrenciyi aldığı belirtilmiş.

Atılım Üniversitesi tam burslu 7 bin civarında kılavuzda görünürken Ankara Hukuk’un 28 bin olması mantıklı değil. Diğer sıralamalarla ilgili dikkatimizi çeken en büyük değişiklik yeni sıraların geçen seneki sıraların çok çok altında belirtilmiş olmasıdır.

ÖSYM’nin bu kılavuza verdiği bilgilerle ne tercih ne tahmin ne de bir yorum yapmak sağlıklı olur. Tüm velilere, öğrencilere, öğretmen arkadaşlarımıza kolaylıklar diliyoruz” denildi.

ÖSYM’NİN KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMASI

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, “2010 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu“nda hata olduğu iddialarına ilişkin, açıklama yaptı.

Yarımağan:

“2010 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu”nda hata olduğu iddialarına ilişkin, belirgin bir hata olmadığını belirterek, “Engellilerin yerleştiği bazı programların minimum puan ve başarı sırası biraz düşük yazılmış. Bu konuyla ilgili olarak Pazartesi günü açıklama yapacağız” dedi.

Kaynak: aktifhaber
Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 17 Temmuz 2010 tarihinde eklenmiştir. "LYS Tercih Kılavuzları Hatalı mı?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. hasan nadi çetin

    belirgin bir hata yok mu gündürmeyin bizi SAYIN PROFESÖR DOKTOR YARIMAĞAN. Bence çok yazık neden hep mağdur olmak zorundayız neden hep sistemi değiştiriyosunuz.Oturtun sisteminizi böyle de muallaklara gerek kalmasın geçiş dönemlerini yaşayan öğrenciler mağdur oluyor hep bu kadar harcanan emek boşa mı??? neyse açıklayınız efendim açıklayınız pazartesi günkü açıklamanızı merakla bekliyoruz SAYIN YARIMAĞAN haa pardon bide profesör doktor mu vardı ne ???????

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7