» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

LYS’DE İKİNCİ SINAV GEREKSİZ Mİ?

A+  A- LYS’DE İKİNCİ SINAV GEREKSİZ Mİ?

400 bin aday başvuru yapmadı. 400 bin adayın LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) başvurusu yapmaması “İkinci sınav gereksiz mi?” tartışması yarattı. Tek sınavı yeterli görenler “İkincisi için yapılan harcamalar israf” diyor.

LYS’ye hak kazanan 1 milyon 233 bin adaydan yaklaşık 400 bininin sınav için başvuru yapmamasının ardından ÖSYM’nin tarihinde ilk kez başvuru süresini uzatması, yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Eğitim uzmanları şimdi iki aşamalı sınav sistemini ve üniversiteye girişte tek sınavın yeterli olup olmayacağını tartışıyor.

LYS tipi tek sınavın yeterli olacağını savunan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Baykal şunları söylüyor: “Daha önceki yıllardan bildiğimiz üzere ilk sınavla ikinci sınav arasında çok yüksek bir korelasyon var. Yani aşağı yukarı öğrenciler iki sınavda aynı sıralamada yer alıyor. Ancak üniversiteye mükemmel bir sistemle almanın ihtimali çok az.

Üniversite sınavı başarılı öğrenciyi tespit etmek için yapılıyor. Burada önemli olan ilk sınav mı, ikincisi mi yoksa ikisi birden mi daha iyiyi tespit ediyor. ÖSYM bunların hiçbirinin araştırmasını yapmamış. Elbette bütün öğrencileri düşünmek lazım. Ancak 1 milyondan fazla öğrencinin girdiği sınavda bir kişi uğruna diğerlerinin masraf yapması ve gerilime katlanması da kolay değil.

Ayrıca her öğrenci yaşadığı yerde sınava giremediği için yol, konaklama nedeniyle bunun dışında da sınav ücreti veriyor. ÖSYM ise gözetmen, güvenlikçi, soru hazırlama ve kitapçık basımı gibi ciddi maliyetle karşılaşıyor. Buradaki masraf ekonomik olarak israftır.

Bir de Nisan’da yapılan ilk sınavdan sonra liselerde eğitim bitiyor, öğrenci okulla ilgilenmiyor. Bölüm bölüm hesaplandığında mesela Boğaziçi Fizik Öğretmenliği’ne giren öğrencilerin iki sınav arasındaki puanlarının korelasyonu 0.60’ın üstündeyse yazıktır bu sınava.”

‘Fizik sorusu çözmeyen mühendis olamayacak’

Faruk Köprülü (ÖZDEBİR Başkanı): “Şu andaki sınav sistemi bölümlere alınacak daha iyi öğrenciyi seçmek için doğru bir sistem. Ancak uygulaması, planlaması zor ve ekonomik yük getirdiği doğru. Önceden öğrenciler tek bir kitapçıkta hangi konuyu isterse onu çözüp sınavı tamamlıyordu. Yani fizik sorusu çözmeyen mühendis, biyoloji sorusu çözmeyen doktor olabiliyordu. Bu sistemde bu olmayacak. Öğrenciler beş türdeki LYS puanıyla belirlenen bölümleri kazanacak. Böylece ilgili derslerde en iyi olan öğrenciler üniversitelere girecek.”

Kaynak: haberturk
Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 20 Mayıs 2010 tarihinde eklenmiştir. "LYS’DE İKİNCİ SINAV GEREKSİZ Mİ?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6