Maaş Bordrolarınızı Kontrol Edin

 1 Ekim 2008‘den sonra göreve başlayan memurlardan Genel Sağlık Sigortası (GSS) için kesinti yapılmaya başlandı. 1 Ekim 2008 öncesinde başlayanlardan ise “en geç 3 yıl” içinde kesinti yapılmaya başlanacak.

Allanıp pullanan Genel Sağlık Sigortası yavaş yavaş gerçek yüzünü göstermeye başladı. 2012 Ocak ayı maaş bordrosuna bakanlar büyük bir sürprizle karşılaştı.

1 Ekim 2008 tarihinden önce göreve başlayanlar bordrolarında yaklaşık 190 liralık bir “Genel Sağlık Sigortası Primi” kesintisiyle karşılaştı. Bu kesinti şimdilik “Gen. Sağ. Sig. Primi (Devlet)” bölümünde görülüyor. Fakat yasaya göre “en geç üç yıl” içerisinde bu primin bir %7‘si devlet tarafından ödenirken, %5‘lik kısmı çalışandan kesilmeye başlanacak.

Yasa “en geç üç yıl” dese de bu kesintiler çok daha kısa bir sürede yapılmaya başlanabilir.

1 Ekim 2008’den Sonra Göreve Başlayanlar

1 Ekim 2008 tarihinden sonra göreve başlayanlar ise daha tatsız bir “sürprizle” karşılaştılar. Onların bordrosundaki GSS primi kesintisi sadece “Devlet” kısmında değil “Kişi” kısmında da mevcut.

Yani 1 Ekim 2008‘den sonra göreve başlayanlar artık her ay 80 lira civarında GSS primi ödeyecek. Primlerin bir kısmı devlet tarafından karşılanmasına rağmen çalışanın maaşından da düzenli olarak kesinti yapılacak.

Ben İstemiyorum Demek Mümkün Değil

Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanmak istemiyorum demek mümkün değil. Her çalışan prim ödemek zorunda. Ödenmeyen bir prim olursa, önce verilen sağlık hizmeti durdurulacak, ardından SGK ödenmeyen prime faiz işleterek yine de borcun tahsiline gidecek. Ödenmeyen borçlar en sonunda faizli şekliyle, haciz yoluyla tahsil edilecek.

Sıra 2008’den Öncekilere de Gelecek

Mevcut düzenlemeye göre devlet her ne kadar 1 Ekim 2008 öncesinde göreve başlayanların maaşından prim kesintisi yapmıyorsa da bu geçici bir durum olacak. Çünkü devlet “en fazla üç yıl” daha primleri karşılamaya devam edecek.

En çok üç yıl ibaresine göre, devlet isterse bir sonraki ayda da bu primlerin kişinin maaşından kesilmesine karar verebilecek.

Maaş Bordromu Nasıl Alabilirim?

1 Ekim 2008’den Sonra Göreve Başlayan Kişi Bordrosu

1 Ekim 2008’den Önce Göreve Başlayan Kişi Bordrosu

Konuyla İlgili Önceki Haberlerimiz

Gizlenen Gerçekler ve GSS

Prim Borcunu Ödemeyen Sağlıktan Yararlanamaz

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Genel Sağlık Sigortası Geldi

Bordrolar: Eğitim Sen Çaycuma

7 thoughts on “Maaş Bordrolarınızı Kontrol Edin

  1. 3-4 gun demissin az demissin 5gun yatiyoz..yarim gun calisiyo demis bi arkadas yarim olur mu gunde 1-2 saat…ohhhhhh ne guzel …bosuna mi sectik ogretmenligi…ha ha ha

  2. Milli egitim bakanı teog denilen sistem hayatimizi mahvetti yakînımızda okul varken 3saatlik okul düşmesi ve okulun giris saati 13.00 cıkıs 20.00 ve bu okulda servisi olupda uzak oldugundan dolayı servisin gelmemesi ben veli olarak kızımı böyle bir durumda sizin yüzünüzden okula gönderiyorum kızımın yaşıtları okula gideriken ben gönderemiyorum bumudur egitim cagı kac kere nakil yapmamıza ragmen sonuc alamadık bir aydan beri uğraşıyorum Lutfen Allah rızasısı için şu eğitim sistemini rahat bırakın …

  3. Ben çalışan öğretmenin annesiyim.kızım beş yıldır doğuda görev yapmaktadır ikinci il disi atama istiyoruz

  4. Benim kalirsa yarimgün calisan kisilerin bu ücretten memmun olmasi gerek……….

    Saygilarimla .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.