» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Maaşı Eriyen Sadece İki Kesim Var

A+  A- Maaşı Eriyen Sadece İki Kesim Var

Maliye Bakanı Şimşek enflasyona yenilenleri açıkladı! “Maaşı enflasyon karşısında eriyen sadece 2 kesim var”

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “2002 ile 2011 arası maaşı enflasyon karşısında eriyen sadece 2 kesim var, bunlardan biri müsteşarlar, diğeri ise milletvekilleri” diye konuştu. Batman’ın Koçaklar köyünde kurulan iftar sofrasında  “Mehmet’in Gezegeni” adlı programa konuk olan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, soruları yanıtladı.

Herkesten geliri ölçüsünde vergi almayı şiar edindiklerini dile getiren Şimşek, Türkiye’de vergilerin oranını başka ülkelerle ya da Türkiye’nin geçmiş dönemdeki oranlarla karşılaştırılması gerektiğini kaydetti.

Bakan Şimşek, Türkiye’de toplanan bütün harç, prim ve vergilerin milli gelire oranının yüzde 26 seviyelerinde olduğunu ifade etti.

Şimşek, asgari ücretli için vergiyi sıfıra kadar indirdiklerini dile getirerek, “Bugün birçok Avrupa ülkesinde gelir vergisinin üst dilimi yüzde 50. Bizde yüzde 35. Açık ve net” diye konuştu.

Milletvekili maaşları

Vatandaşların sesli mesaj yoluyla ilettikleri soruları da yanıtlayan Şimşek, asgari ücretle çalışan bir işçinin “Milletvekillerinin bir gecede aldığı maaş zammı işçileri rahatsız ediyor” değerlendirmesi üzerine bunun istismar edilen bir konu olduğunu savundu.

2002 ile 2011 arası maaşı enflasyon karşısında eriyen sadece 2 kesim bulunduğunu belirten Şimşek, bunlardan birinin müsteşarlar diğerinin milletvekilleri olduğunu söyledi.

Şimşek, son yapılan artışla zam oranlarının tekrar enflasyon düzeyinin biraz üzerine çıktığını ifade ederek, “Dolayısıyla iddia edildiği gibi aslında bu anlamda bir kıyak yok” dedi.

Türkiye’de 550 milletvekili olduğunu, emeklililer de katıldığı zaman bu rakamın 2 bin 300 olarak belirlendiğini kaydeden Şimşek, “10 milyon emeklimiz var şu anda. Birer lira verdiğiniz zaman 10 milyon lira yapıyor. 550 kişiye birer lira verdiğiniz zaman 550 yapıyor. Ama şu anlama gelmiyor. Kamu vicdanını zedeleyecek farklar oluşmadı” diye konuştu.

https://www.facebook.com/egitimciyizcom

 

Egitimciyiz.Com’u Facebook’ta Beğenin

https://www.facebook.com/egitimciyizcom

 

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 3 Ağustos 2012 tarihinde eklenmiştir. "Maaşı Eriyen Sadece İki Kesim Var" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. Feleknasuca

  Özlem Gündüz, Narin Gezgör, Mehmet Arslan, Fatma Gültekin, Gülcihan Şimşek, Adalet Kaya, Celal Yoldaş, M.Ali Altunk… https://t.co/tOEtIhAUgB

 1. trthaber

  #SONDAKİKA Diyarbakır'da terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda gözaltına alınan, eski DBP eş genel başkanları Me… https://t.co/4zJvlpiJjB

 1. HudaParMedya

  Bursa İl Başkanımız Sayın Mehmet Şimşek'ten #RamazanBayramı mesajı; https://t.co/xRiohKsEQ9

 1. NihatKulunkSmmm

  RT @NihatKulunkSmmm: Şehir Üniversitesi Sn Ahmet Davutoğlu 400trilyon YolsuzlukDiyenler;AyrılıkOlmadan NiyeDemedi?Beraberdinz,VahÜlkem! #37…

 1. MustafaAvci_

  RT @habertweeti_: Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek 25 Temmuz 2016'da yaptığı açıklamada, "İsimleri önceden tespit etmiştik"dedi. İsimİsim…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7