MAAŞINIZDAN EMEKLİ DERNEĞİNE KESİNTİ YAPILDI MI?

Emekliler Derneği’nin emeklilerden kestiği aidatlarla ilgili haberler sonrası Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesine bir link koyarak emeklilere, derneğe maaşlarından ne kadar kesinti yapıldığını öğrenme imkanı tanıdı.

Emekliler, maaşlarından izinsiz yapılan Emekli Derneği aidatı kesintisini geri alabilmek için çözüm ararken, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) internet sitesinde bir linkle emeklilere maaşlarından derneğe ne kadar kesinti yapıldığını öğrenme imkanı tanıdı.

DERNEK KESİNTİNİZ OLUP OLMADIĞINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

Türkiye Emekliler Derneği’nin 770 bin emeklinin maaşından 3 yılda toplam 31 milyon liralık aidat kestiği ortaya çıkmış, emeklilerden kendilerinden habersiz muvafakat alındığı, bu kapsamda kesinti işleminden haberdar olmadıkları yönünde şikayetler gelmişti.

DERNEK KESİNTİNİZ OLUP OLMADIĞINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

Tepkiler sonrası “Maaşı kesilmesin isteyen emekliler derneğe başvurarak üyeliklerini iptal ettirsin” açıklaması yapan SGK son olarak http://sgk.gov.tr adresinde ‘Bilgi Edinme‘ bölümüne “Emekli maaşımdan Emekliler Derneği’ne kesintim var mı?” başlıklı bir link koydu.

Linke giren emekliler, TC kimlik numaralarını girerek son 10 yılda maaşlarından ne kadar kesinti yapıldığının dökümünü görebiliyor.

Ayrıntı aylık dökümde

Söz konusu linke giren emekliler yıllık dökümde maaşlarından bir yıl 160, ertesi yıl 60 TL kesinti yapıldığını görerek “Hani yıllık 15-18 TL aidat kesilmişti, kesinti rakamı çok yüksek” diyerek tepki gösterdi. SGK’dan dün yapılan açıklamada yıllık kesintiler içinde ilaç ve muayene kesintilerinin de olduğu, aylık sorgulama yapılması halinde “Kesinti” başlığı altında hangi kesintilerin yapıldığının ayrıntılı olarak görüldüğü kaydedildi. Söz konusu linke giren emekliler, maaşlarından hangi yıllarda Emekliler Derneği’ne kesinti yapıldığını görebilecek.

DERNEK KESİNTİNİZ OLUP OLMADIĞINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

Emekliler Derneği: Hukuken geri ödeme mümkün değil

SGK, geçmiş yıllara dair kesintilerin geri ödenmesi konusunda muhattabın Emekliler Derneği olduğu konusunda ısrarlı. Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Kazım Ergün ise VATAN’a yaptığı açıklamada, “Emekliler üye olurken üyelik formu dolduruyor. Derneğin üyelik koşullarından biri de, dernek aidatının maaşlarından kesinti yoluyla alınması. Emekli üye olmak için bu formu doldururken, bu hükmü okuyor, altına imza atıyor. Şu anda da istediği an, bir dilekçeyle üyeliğini iptal ettirir. Ama tüm işlemleri yaparak derneğimize üye olmuş, şimdi dönüp ‘Kestiğiniz paraları geri ödeyin’, deme şansı yok. Üyelikten istifa edebilir. Ama kesintiler kendisine iade edilmez. Hukuken bu mümkün değil” demişti.

Kaynak: memurlar.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.