Mahkeme: Suçsuz – Milli Eğitim: Sürgün

İzmir’deki N. Demir Anadolu İletişim Meslek ve Ticaret Meslek Lisesi’nde üç öğretmen, başka bir öğretmenle yaşadıkları tartışmanın ardından açılan davada suçsuz bulunmalarına rağmen, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kararıyla sürgün edildi. Karara tepki gösteren Eğitim Sen: “Bu kararla ‘Ya itaat et ya da sürgüne gönderirim’ diyorlar.

İzmir’in Karşıyaka ilçesi N. Demir Anadolu İletişim Meslek ve Ticaret Meslek Lisesi’nde görev yapan Eğitim Sen’li üç kadın öğretmen iki yıl önce okulda yaşanan bir olayla ilgili beraat ettikleri davada, ilçe milli eğitimin açtığı soruşturmadan sürgün cezası aldılar.

Eğitim Sen iş yeri temsilcisi Semra Altınsoy Kaya Konak-Gültepe’ye, Eğitim Sen üyeleri Rengin Er Menemen’e ve Feride Demircioğlu Yeni Foça’ya sürüldü.

Okulda çalışan kadın öğretmenlerden S.C.’nin, diğer öğretmenlerin okulda okuduğu BirGün Gazetesi‘ni birkaç kez çöpe atmasıyla başlayan sözlü tartışmanın ardından görülen duruşmada öğretmenler, S.C.’nin kendilerine ‘Sizi bu okuldan süreceğim, Apocular, bu okulda kimin dediği oluyormuş size göstereceğim’ şeklinde hakaretlerine maruz kaldıklarını söylemişti. Şikayetçi öğretmenler davayı kazanmış, mahkeme öğretmen S.C.’yi suçlu bulmuştu.

Üç kadın öğretmene 2013 yılının sonunda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden gelen bir müfettiş, dosyanın henüz kapatılmadığını söyleyip, öğretmenlerin savunmasını yeniden aldı. Öğretmenler yarı yıl tatilinin bittiği gün soruşturma sonucunda görev yerlerinin değiştiğini öğrendiler.

Eğitim-Sen 2 Nolu Şube, okul önünde yaptığı basın açıklaması ile üyelerinin yalnız olmadığını sürgünlerin durdurulması için mücadele edeceklerini açıkladı. Hukuk-Özlük Sekreteri Ali Aydın, üyelerine bu kararla “Ya itaat et ya da sürgüne gönderirim” denildiğini söyledi. Aydın öğretmenlerin itiraz dilekçelerini Karşıyaka İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ve İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ilettiklerini ifade etti.

Basın açıklamasının ardından sürgün edilen öğretmenler okullarıyla ilişiklerini kesti.

Karşıyaka İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa İslamoğlu imzası ile sürgün edilen 3 öğretmene verilen “savunma formu”nda, “Öğretmenler odasında ortamı germek, okulda sendika kıyafeti ile dolaşmak” iddiaları yer almıştı. Üç öğretmenin sürgün edilmesine neden S.C.’nin ise Bornova ilçesindeki bir okula müdür yardımcısı yapıldığı belirtildi. –Birgün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.