Maraş Katliamını Unutmadık

Eğitim Sen’in “Maraş Katliamını Unutmadık, Sorumluları Yargı Önüne Çıkarılana Kadar Da Unutmayacağız!” başlıklı basın açıklaması haberimizin devamında verilmiştir.

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu‘nun “Maraş Katliamı’nı Unutmadık Failler Yargı Önüne Çıkarılana Kadar da Unutmayacağız” başlıklı açıklama metnidir.

21-27 Aralık 1978 tarihlerinde gerçekleşen ve 121 kişinin katledilmesiyle sonuçlanan Maraş Katliamı’nın 33. yılında, katliamın gerçek sorumluları halen “meçhul”! Bilinmiyor değiller.

Bütün diğer “meçhul”lerde olduğu gibi gerçek failler aslında biliniyor. Tıpkı 6-7 Eylül 1955’in, Gazi’nin, Sivas’ın, eski özel harekatçı Ayhan Çarkın’ın yer göstermeleriyle ya da toplu mezarların ortaya çıkmaya başlamasıyla bugün kamuoyunun gündemine bir kez daha gelen kirli savaş döneminin bütün “faili meçhul”leri gibi Maraş’ın ve Çorum’un faillerinin de devlet içindeki gizli güçler ya da onların çeşitli uzantıları olduğu biliniyor.

Bugün tekelci medya organlarının dahi çarşaf çarşaf gündeme getirdiği gibi, Maraş’ta, Çorum’da Alevi yurttaşlara ait evlerin, işyerlerinin ateşe verilmesi, yüzden fazla masum insanın vahşice katledilmesi, ince ince hazırlanmış ve acımasızca hayata geçirilmiş bir senaryonun eseriydi. 12 Eylül’e giden yolun en sağlam taşları bu katliamla döşendi. Katliamda MİT’in oynadığı rolü, bugün bizzat o zaman bakanlık görevinde bulunan kişiler dile getiriyor. Ancak tüm bunlar, Maraş’ın, Çorum’un hesabının sorulduğu anlamına gelmediği gibi benzer katliamların tekrarlanmamasını engellemeye de yetmiyor.

Geleceğimizi bir kez daha karartacak yeni kirli senaryoların hayata geçirilmesini engellemenin tek yolu, gerçek faillerin, arkalarındaki bütün güçlerle birlikte açığa çıkarılmasıdır. Maraş ve Çorum katliamlarının gerçek sorumlularının olduğu gibi, Gazi’nin, Sivas’ın faillerinin de arkalarındaki güçlerle birlikte ortaya çıkarılması gerekiyor.

Umut Kitabevi’ne atılan bombanın gerçek faillerinin, “iyi çocuk”ları görevlendirenlerin ve onları kollayanların, Ayhan Çarkın’ın ifadelerinde geçen onlarca faili meçhulün gerçek faillerinin ortaya çıkarılması gerekiyor.

Kamuoyunun vicdanında failler elbette biliniyor. Ancak bunun yeterli olmadığı da açıktır. Faillerin yargı önüne çıkarılması ve olayın bütün boyutlarıyla açığa kavuşturulması gerçekleştirilmediği sürece, yeni katliamların, yeni kirli senaryoların hayata geçirilmeyeceğinin bir garantisi olmayacaktır! Bu nedenle bir kez daha diyoruz ki, katliam sorumluları yargı önüne çıkarılsın.

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.