» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Maraş Katliamını Unutmadık

A+  A- Maraş Katliamını Unutmadık

Eğitim Sen’in “Maraş Katliamını Unutmadık, Sorumluları Yargı Önüne Çıkarılana Kadar Da Unutmayacağız!” başlıklı basın açıklaması haberimizin devamında verilmiştir.

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu‘nun “Maraş Katliamı’nı Unutmadık Failler Yargı Önüne Çıkarılana Kadar da Unutmayacağız” başlıklı açıklama metnidir.

21-27 Aralık 1978 tarihlerinde gerçekleşen ve 121 kişinin katledilmesiyle sonuçlanan Maraş Katliamı’nın 33. yılında, katliamın gerçek sorumluları halen “meçhul”! Bilinmiyor değiller.

Bütün diğer “meçhul”lerde olduğu gibi gerçek failler aslında biliniyor. Tıpkı 6-7 Eylül 1955’in, Gazi’nin, Sivas’ın, eski özel harekatçı Ayhan Çarkın’ın yer göstermeleriyle ya da toplu mezarların ortaya çıkmaya başlamasıyla bugün kamuoyunun gündemine bir kez daha gelen kirli savaş döneminin bütün “faili meçhul”leri gibi Maraş’ın ve Çorum’un faillerinin de devlet içindeki gizli güçler ya da onların çeşitli uzantıları olduğu biliniyor.

Bugün tekelci medya organlarının dahi çarşaf çarşaf gündeme getirdiği gibi, Maraş’ta, Çorum’da Alevi yurttaşlara ait evlerin, işyerlerinin ateşe verilmesi, yüzden fazla masum insanın vahşice katledilmesi, ince ince hazırlanmış ve acımasızca hayata geçirilmiş bir senaryonun eseriydi. 12 Eylül’e giden yolun en sağlam taşları bu katliamla döşendi. Katliamda MİT’in oynadığı rolü, bugün bizzat o zaman bakanlık görevinde bulunan kişiler dile getiriyor. Ancak tüm bunlar, Maraş’ın, Çorum’un hesabının sorulduğu anlamına gelmediği gibi benzer katliamların tekrarlanmamasını engellemeye de yetmiyor.

Geleceğimizi bir kez daha karartacak yeni kirli senaryoların hayata geçirilmesini engellemenin tek yolu, gerçek faillerin, arkalarındaki bütün güçlerle birlikte açığa çıkarılmasıdır. Maraş ve Çorum katliamlarının gerçek sorumlularının olduğu gibi, Gazi’nin, Sivas’ın faillerinin de arkalarındaki güçlerle birlikte ortaya çıkarılması gerekiyor.

Umut Kitabevi’ne atılan bombanın gerçek faillerinin, “iyi çocuk”ları görevlendirenlerin ve onları kollayanların, Ayhan Çarkın’ın ifadelerinde geçen onlarca faili meçhulün gerçek faillerinin ortaya çıkarılması gerekiyor.

Kamuoyunun vicdanında failler elbette biliniyor. Ancak bunun yeterli olmadığı da açıktır. Faillerin yargı önüne çıkarılması ve olayın bütün boyutlarıyla açığa kavuşturulması gerçekleştirilmediği sürece, yeni katliamların, yeni kirli senaryoların hayata geçirilmeyeceğinin bir garantisi olmayacaktır! Bu nedenle bir kez daha diyoruz ki, katliam sorumluları yargı önüne çıkarılsın.

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu

Bu haber GÜNCEL, SENDİKA kategorisi altında 25 Aralık 2011 tarihinde eklenmiştir. "Maraş Katliamını Unutmadık" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. ehk2

  December 24 - Maraş katliamı yıldönümünde TÖB-DER'in yurt çapında boykotu. TÖB-DER genel merkezi kapatıldı.… https://t.co/xRcmf48Xi5

 1. SukranIlhan

  RT @akinolgun: Milyonlarca Alevi yurtaşın Maraş katliamı acısını ezip ve yüzlerce devrimcinin, ilericinin, aydının hayatını yok etmiş bir k…

 1. Sadk24812729

  RT @cetinkocyigit1: Ne önemi var bu faşistin, kurdurduğu katliam çeteleri mi? Maraş’ta, Çorum’da yaptırdığı katliamlar mı? 7 TİP li öğrenci…

 1. cecenmusa

  RT @akinolgun: Milyonlarca Alevi yurtaşın Maraş katliamı acısını ezip ve yüzlerce devrimcinin, ilericinin, aydının hayatını yok etmiş bir k…

 1. tcspice

  RT @akinolgun: Milyonlarca Alevi yurtaşın Maraş katliamı acısını ezip ve yüzlerce devrimcinin, ilericinin, aydının hayatını yok etmiş bir k…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4