Masrafları MEB Karşılıyormuş

Milli Eğitim Bakanlığı okulların tüm ihtiyaçlarını ödediklerini açıkladı. Geçtiğimiz günlerde “Sırayı da Öğretmenin Bilgisayarını da Öğrenciler Alacak” ve “25 Kişilik Sınıf İçin 15 Bin TL’lik Bağış” şeklinde basında yer alan haberler üzerine açıklama yapan Milli Eğitim Bakanlığı “biz para toplanmasına şiddetle karşıyız” dedi.

Daha önce de okulun halılarını yıkama, temizliğini yapma karşılığında öğrenci kaydı yapılması basında yer almıştı. İstanbul’da bir veli kayıt parası için 20 yıllık alyansını sattığını açıklamıştı.

Peki Milli Eğitim Bakanlığı açıkladığı gibi okulların ihtiyaçlarını karşılıyor mu?

Okulların masraflarının neler olduğuna bakıldığında, bunları; su, elektrik, telefon, internet, fotokopi, bilgisayar, ofis harcamaları, doğalgaz, kömür, odun, temizlik giderleri, sınıf malzemeleri, boya, çimento gibi tamirat giderleri, kitaplık gibi mobilya malzemeleri, spor ve bando malzemeleri, anasınıfı malzemeleri, hikaye kitapları olarak sıralamak mümkün. Elbette listede yer almayan bir çok harcama da bir araya geldiğinde ciddi rakamlara ulaşan giderlere dönüşmekte.

Milli Eğitim Müdürlükleri elektrik, internet, telefon gibi temel giderleri karşılamaktaysa da zaman zaman ödenek olmadığı gerekçesiyle geciken faturalar okulların aldığı hizmetlerin aksamasına neden olmakta.

Daha önce “Faturayı Geciktiren Müdüre Ceza Geliyor” başlıklı haberimizde bu konuya değinmiştik.

Okullar Masraflarını Nasıl Karşılıyor?

Okullardaki masraflar genellikle habere konu olduğu üzere kayıt sırasında velilerden alınan paralarla karşılanıyor.

Okul müdürleri boya vb. ihtiyaçları “sponsorluk” usulü yöntemlerle çözmeye çalışıyor.

Sınıflar kendi sınıf ihtiyaçları için kermes düzenliyor.

Bir çok okul, Kooperatifçilik Kulübü üzerinden açtığı kantinlerle ayakta durmaya çalışıyor.

Son yıllarda alınan yardımcı kaynaklarda belli kırtasiyelerin tercih edilmesiyle kırtasiyelerin okullara sunduğu “bağış” ta en çok başvurulan yöntemlerden.

Adı geçmeyen bir çok küçük harcama ise öğretmen ve okul idarecilerinin ceplerinden çıkıyor.

Eğitim Adım Adım Özelleştiriliyor!

Okulların maddi işlerini TKY ve okul aile birlikleri aracılığıyla okul idaresine bırakmaya çalışan MEB, çeşitli sosyal sorumluluk projeleriyle de okul yapım işlerini vatandaşlara yüklemeye çalışıyor.

Tüm bunlara rağmen okulların masraflarını karşıladığını söyleyen Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıklaması haberin devamında verilmiştir.

Haberle ilgili deneyimlerinizi, üye olmadan, aşağıdaki yorum formunu kullanarak paylaşabilirsiniz.

3 thoughts on “Masrafları MEB Karşılıyormuş

  1. Hanıya her öğrenciye tablet vaatleri vardı milli eğitimin parası yoksa neden bunları soyluyorlar. Parası olan zaten özel okullara gider. Gariban insanlar kırk kanaat gecinirken birde aidattir fotokopi,boya,güvenlik,temizlik,elektrik,dogalgaz ve bunun gibi birçok bahaneler uretiyorlar peki okulda öğretmen ve gorevlilerde aidat veriyorlarmi.

  2. okullar kendi masraflarını karşılayacaksa bu milli eğitim bağanlığı ne işe yarıyor o zaman bakanlığı kapatsınlar ve neden velilerden aidat isteniyor veli var zar zor çocuğunu okula gönderiyor birde aidatı nasıl versin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.