Masrafları MEB Karşılıyormuş

T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

BASIN AÇIKLAMASI
11.10.2010

Bugün bazı gazetelerde “Sırayı da Öğretmenin Bilgisayarını da Öğrenciler Alacak” ve “25 Kişilik Sınıf İçin 15 Bin TL’lik Bağış” başlıklarıyla kamuoyuna duyurulan haberlerle ilgili aşağıdaki açıklama yapılmıştır;

Söz konusu haberlerde Ankara’daki bir ilköğretim okulunda birinci sınıf öğrencilerine 14-15 bin TL’lik alışveriş listesi verildiği, okul yönetiminin velilerden katkı payını en kısa sürede ödemelerini istediği iddia edilmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı olarak kayıt parası ve bağış adı altında velilerden para toplanmasına şiddetle karşı olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak isteriz.  Okul yönetimi, Bakanlığın yaptığı uyarıları dikkate alarak, gerek öğretmenler kurulu toplantılarında gerek velilerle yapılan toplantılarda sınıf ihtiyaçlarını karşılamak için para toplanmamasını vurgulamıştır. İlköğretim birinci sınıf öğrencilerinin velilerine, okul idaresi ve okul-aile birliği tarafından bir ihtiyaç listesi hazırlanıp verilmemiştir.  Bakanlık, okulun her türlü ihtiyacını zaten karşılamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

3 thoughts on “Masrafları MEB Karşılıyormuş

  1. Hanıya her öğrenciye tablet vaatleri vardı milli eğitimin parası yoksa neden bunları soyluyorlar. Parası olan zaten özel okullara gider. Gariban insanlar kırk kanaat gecinirken birde aidattir fotokopi,boya,güvenlik,temizlik,elektrik,dogalgaz ve bunun gibi birçok bahaneler uretiyorlar peki okulda öğretmen ve gorevlilerde aidat veriyorlarmi.

  2. okullar kendi masraflarını karşılayacaksa bu milli eğitim bağanlığı ne işe yarıyor o zaman bakanlığı kapatsınlar ve neden velilerden aidat isteniyor veli var zar zor çocuğunu okula gönderiyor birde aidatı nasıl versin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.