» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

MEB 12.5 Milyonu Sokağa Attı

A+  A- MEB 12.5 Milyonu Sokağa Attı

Milli Eğitim Bakanlığı 11 Nisan 2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak 4+4+4 yasasının yürürlüğe girmesinden bir ay sonra eski sisteme uygun 1. sınıf ders kitapları için ihaleye çıktı. MEB, kitaplar için 12.5 milyon lira ödedi.
MEB, Ocak 2012 ‘de eski müfredata göre ihale yapmış ve kitap basımları için karar almıştı.

4+4+4 sistemi gereği okula başlama yaşı 72 aydan 66 aya çekildiği için eylülde tekrar ihaleye çıkan MEB, 12 hafta süresince okutulacak “Öğretmen Kitabı Uyum ve Hazırlık Çalışmaları, Öğrenci Çalışma Kitabı 1 ve Öğrenci Çalışma Kitabı 2- Kes ve Kullan” kitapları için yeniden milyonlarca TL ödedi.

Eğitim Sen ortaya çıkardı

MEB’de yaşanan müfredatta olmayan kitap basma skandalı Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız’ın Bilgi Edinme Değerlendirme Kurlu’na başvurması ile resmileşti.

Milli Eğitim Bakanlığı Temel eğitim Genel Müdürlüğü’nün 21.11.2012 tarihli ve 176490 sayılı yazı ile yanıt verdi. Verilen yanıtta, “Kitap ihtiyaçları Bakanlık ve özel sektör yayınevlerinden satın alınarak 340 teslim noktası il/ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine teslim edilmiştir. Dağıtılan 1. sınıf ders kitabı bedeli olarak 12.531.139,58 TL ödeme yapılmıştır” deniliyor.

KONU MECLİS’E TAŞINDI

CHP Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek konuyu TBMM gündemine taşıyarak, nisanda yasa değişikliği yapılmasına rağmen mayıs ayında eski müfredata göre neden kitap basılması için ihaleye çıkıldığını sordu.

CHP’li Dibek soru önergesinde Milli Eğitim Bakanına;

“Nisanda yeni müfredatın uygulanacağı ortaya çıkmışken neden mayısta eski müfredata göre kitap ihalesine çıkılmıştır?

Bu konuda kimlerin ihmali vardır? İhmali olanlar hakkında soruşturma açılmış mıdır?

Eski müfredata göre yaptırılan kitapların ihalesini hangi firma almıştır?

Eski müfredata göre yaptırılan 12 buçuk milyon TL ödenen kitaplar ne yapılmıştır?

Eylülde açılan ihale ile hazırlatılan kitapların Bakanlığınıza maliyeti nedir?

Yeni ihaleyi hangi firma almıştır?” sorularını yöneltti. -BirGün

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 6 Şubat 2013 tarihinde eklenmiştir. "MEB 12.5 Milyonu Sokağa Attı" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. muteni

    @19540724N @Akparti Her şey menfaat .Partide hizmet için olan sayisi dediginiz gibi %20 falandır.Digerlwri makam ko… https://t.co/ZDd42Fvb6B

  1. scsoy

    @ziyaselcuk @ZiyaSELCUK_MEB Sayın Bakanım! Ümit vermek Dünya'daki en kolay şey. İcraat ise kalıba bağlıdır.Ümitlend… https://t.co/V0uCnuIAP0

  1. MQLLAOSMANOGLU

    Kömünist bir mantıkla , insanların sermaye sahibi olması eleştirilemez MEB , Sağlık Bakanlığı , Ulaştırma Bakanlı… https://t.co/feXA0uWlx5

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6