» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

MEB Bilişimde Ektiğini Biçiyor

A+  A- MEB Bilişimde Ektiğini Biçiyor

“İşin başına” konunun uzmanı yerine tanıdık birilerinin getirilmesi son yıllarda alışılan bir durum haline geldi. Hatta bu durum o kadar kanıksandı ki tepki bile gösterilmez oldu.

En yukardan başlarsak, son yıllarda Milli Eğitimin başına mesleği avukat, ekonomist olan kişilerin getirilmesi ilk akla gelen örnekler olacaktır. Bu durumun sonuçlarını hergün yaşayan eğitimciler için herşey açık seçik ortadadır, yeniden anlatmaya gerek yok.

Yazımda değinmek istediğim nokta Milli Eğitim Bakanlığı‘nın bilişim politikası.

MEB, başbakanın seçim meydanlarında “her öğrenciye tablet” demesinden sonra Fatih Projesi‘yle teknolojiye adım atmış oldu.

Beklenti büyüktü. Fakat daha işin başında ihale sürecinde yaşanan sıkıntılar projeye şüpheyle bakılmasına neden oldu.

MEB’in bilişim öğretmeni atamaması ve bilişim derslerine yönelik tavrı da bu yaklaşımları güçlendirdi. Projenin “bilişim atağından” çok malzeme temininden ibaret olduğu görüşü yaygınlaştı.

Hep Bir Yanı Eksik…

Projede “gelişen dünyaya ayak uyduracak bireylerin yetiştirilmesi” planlanırken, tabletlerin sadece okul interneti kullanacak olması, sadece yüklü yazılımların kullanılabilmesi, gelişmeye açık olmaması, okul internetinde sosyal ağların yasaklı oluşu Fatih‘i ölü doğan bir proje haline getirdi.

Atanmayan bilişim öğretmeninin rehberlik edemediği öğrencilere “nasılsa hepsi kullanmayı biliyor” demek, bu işin planlı, hedefli bir iş olmadığı düşüncesini güçlendiren bir durum oldu.

Google Bile Yasaklı

Bilgiye erişimin yollarının kapatıldığı MEB internetinde, sosyal ağlar, dosya yükleme siteleri, forumlar vb. yasak. MEB’in bağlantılara “aman haaaa” diyerek uyguladığı yasağın dozu zaman zaman o kadar artıyor ki; adı neredeyse internetle özdeşleşmiş olan Google‘a bile girmek mümkün olmuyor.

Bunca sınırlamacı, yasakçı, bürokratik uygulamayla geleceğin “hür düşünceli”, teknolojiyi yaratan, modern insanının nasıl yaratılacağını merak etmiyor değilim.

Bugün Fatih Projesi‘nin içindeki insanlar bile projeden umudunu kesmiş durumda. Başbakan’ın miting meydanlarında kullandığı bir cümlenin yerine getirilmesi zorunluluğunu taşıyanlar, bu durumu dile getirmekten maalesef çok uzak görünüyor.

Umarız bilişim Türkiye için miting meydanlarında sarfedilen bir cümleden çok daha fazla şey ifade eder ve gelişmeye açık projelerle, işi bilen kişilerin (bilişim öğretmenlerinin) elinde üreten gençlerin önü açılabilir.

Bu haber GÜNCEL, KÖŞE YAZILARI kategorisi altında 28 Mayıs 2012 tarihinde eklenmiştir. "MEB Bilişimde Ektiğini Biçiyor" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. yellybonyy

  1.Hakkari Bilişimle Üretim Çalıştayında Bilişim Öğretmenleri bir araya geldik hem kodladık hem öğrendik hem de öğre… https://t.co/ho1dNACrvg

 1. ocengiz55

  @derinhisse Herşeyin başı yazılım ve kodlama 👏 Biz bilişim öğretmenleri yıllardır okullarda seçmeli bilişim tekno… https://t.co/3y9lz22asf

 1. ButunCocuklar

  Şehit Fikret Metin Öztürk İlkokulu yönetici ve öğretmenleri bugün Logo Yazılım Kampüsünü, MTT Bilişim Lisesi ve Geb… https://t.co/BjTTQ7sUOZ

 1. azralp

  Madem çocukların hakkı çok önemli o halde çocuklar inanılmaz emek ve gayretle ülkenin en iyi devlet liselerini 1% i… https://t.co/bxLmeAn5nw

 1. bayanBoteli

  @btoplatformu @btedernegi ilkokulda dikab, ingilizce hatta beden eğitimlerine bile branş öğretmenleri girer iken de… https://t.co/4fAIBivsNi

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8