MEB, Bir Taşla Kaç Kuş Vuracak?

Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı çalışmanın sonucunda bir taşla iki-üç hatta dört kuş vurmayı planlıyor. Özel okul olacak dershanelerle ilgili olarak düşük faizli kredi, devlet teşviği, bedava arazi, vergi muafiyeti, müşteri temini düzenlemesi yolda.

MEB’in dershaneleri kapatacağını açıklaması ciddi tartışmalara yol açmış, bu tartışmanın cemaat-iktidar çatışmasına kadar gittiği iddia edilmişti.

Açıklamanın ardından dershanelerin kapatılmasıyla ilgili somut ciddi bir adım atılamamış, sınav sisteminde yapılan değişikliklerin dershanelerin işlevini arttıracağı belirtilmişti.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2014‘ten itibaren dershanelerin önemli bir bölümünün özel okula dönüşeceğini açıkladı. Bakanlık, dershanelerin kapatılarak liseye dönüştürülme süreci için de mevzuat çalışmalarına başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı dershanelerin özel okullara “sorunsuz” dönüşümü için bir dizi önlem alacak.

Özel Okula Teşvik, Liseye Bedava Arazi

MEB, alt yapısı eksiksiz olan, gerekli şartları taşıyan ve bağımsız binalarda faaliyet gösteren dershanelerin özel okula dönüştürmesine yönelik girişimde bulunacak.

Bakanlık, binası özel okul için yeterli olmayan, gerekli şartları taşımayan ve liseye dönüşmek isteyen dershanelere hazine arazilerini bedava olarak tahsis edilecek.

Dershanesini özel okula dönüştürecek dershanelere çok düşük faizli kredi desteği sağlanacak. Bu durumdaki dershane işletmecilerine vergi muafiyeti getirilecek.

Bir Taşla İki-Üç-Dört Kuş

Bakanlık bir yandan dershanede görev yapan öğretmenler için düzenleme yaparken öte yandan atamadığı öğretmenlere de özel sektörde istihdam alanı açacak. Atama bekleyen yaklaşık 300 bin öğretmene özel okul yolu gösterilecek.

Devlet Eğitimden Elini Çekecek

Daha önce Danıştay’ın iptal ettiği “özel okullardan hizmet alımı” düzenlemesi yeniden gündeme getirilecek.

Yapılacak yeni düzenleme ile bakanlık özel okullara müşteri de bulacak. Devlet okullarındaki öğrenciler ücretinin bir kısmı devlet tarafından karşılanarak burslu olarak özel okullara yönlendirilecek.

Devlet okullarındaki öğrencilerin bir kısmı özel okullara müşteri olarak gönderilirken devlet okullarındaki öğrenci sayısı azaltılmış olacak. Öğrenci sayısının azaltılmasıyla bazı okulların kapatılması, devlet okullarına öğretmen alımının sonlandırılması, son olarak da devletin eğitimden kademeli olarak elini çekmesinin gündeme gelmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR; KONUYLA İLGİLİ YAYIMLADIĞIMIZ ESKİ HABERLER

Ömer Dinçer Neden Milli Eğitim Bakanı Oldu?

Dershanelere Özel Okul Kıyağı

Dershaneler Kapatılıp Sınavlar Kaldırılacak mı?

 

1 thought on “MEB, Bir Taşla Kaç Kuş Vuracak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.