» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

MEB Dershaneleri Geliyor

A+  A- MEB Dershaneleri Geliyor

Meclis Genel Kurulunda görüşülerek kabul edilen “MEB Temel Kanunu ile Bazı KHK’larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” Cumhurbaşkanlığında imza bekleyedursun; bu kanun değişikliğiyle kapatılması ve dönüştürülmesi düşünülen dershanelerin yerine, okullarda takviye kursları açılması planlanıyor.

Bu konuda, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, ek ders ihtiyacı olan öğrencilere yönelik okullarda ve halk eğitim merkezlerinde açılacak takviye kurslara ilişkin düzenlemenin hazır olduğunu bildirdi. (https://www.aa.com.tr)

Tekin, dershanelerin dönüşümü gerçekleştiğinde, örgün eğitimdekiler için okullarında, mezun olanlar için de halk eğitim merkezlerinde ücretsiz takviye kursları açacaklarını, bu kurslarla ilgili düzenlemenin hazır olduğunu, kursların, dershaneden çok farklı olduğunu, dershanede verilenlerin paralel yani alternatif bir eğitim olduğunu, okuldaki müfredata uymadığını ifade etti. Takviye kurslarında, ders bazında destek verileceğini vurgulayan Tekin, örneğin, matematik ihtiyacı olana matematik, İngilizce ihtiyacı olana İngilizce desteği verileceğini belirtti.

Sayın Başbakan da takviye kursları konusunda “Bu ülkeye ihanete kalkışan bunun bedelini öder. Sakın ha bunların dershanelerinde artık çocuklarınızı bırakmayın. Çekin alın çocuklarınızı. Bunların okullarına çocuklarınızı göndermeyin. Buna var mıyız? Yıllık rantları buradan 1 milyar dolardı. Bu para gidince bunlar hoplamaya zıplamaya başladılar. Bakınız bize devletin okulları yeter. Hafta sonlarında takviye kursları noktasında Milli Eğitim olarak cumartesi pazar ücretsiz olarak biz takviye derslerini vereceğiz. Biz öğretmenlerimize de burada bedelini devlet olarak biz ödeyeceğiz. Göndermeyin bunların dershanelerine, çekin alın çocuklarınızı.” açıklamasında bulunmuştur. (http://www.haber3.com)

Dershanelerin, bir üst öğrenime geçişin sınava dayalı olduğu eğitim sisteminin bir sonucu olduğu bilinmekteyken; eğitim sisteminde köklü değişiklikler yapmadan, bu kurumları kapatmanın zaten gerçekçi olmadığı ve öğrencilere ders desteğinin bir şekilde devam edeceği öngörülüyordu.

Bu iki açıklama, dershanelerin kapatılmasının ve dönüştürülmesinin gerekçesinin eğitimsel bir gerekçe olmadığını ortaya koymuştur.

Okullarda ve Halk Eğitim Merkezlerinde açılacak olan takviye kurslarının, dershanelerde verilen eğitim desteğinden ne farkı olacak?

Sayın Tekin, bu kurslarda verilecek desteğin ders bazında olduğunu ifade etmişti. Bir an için şöyle düşünelim. Bir okuldaki öğrenciler ya da lise mezunu öğrenciler, YGS sınavlarına hazırlanmak için sadece bir dersten mi destek alacaklar? Her öğrencinin değişik derslerden destek alacakları gerçeği dikkate alınırsa, bu kurslarda, YGS’de soru çıkan bütün derslerden destek kurslarının açılacağını bilmek için kâhin olmaya gerek yoktur. Dolayısıyla bu takviye kurslarının “MEB Dershaneleri” haline gelmesi kaçınılmazdır.

Üstelik bu takviye kursları halen MEB sisteminde varolan, okullar ve Halk Eğitim merkezleri tarafından değişik adlar altında uygulanmakta olan kurslardır.

Eğitim sisteminin doğru bir rotaya oturması için bıkmadan, usanmadan tekrar etmek gerekiyor; dershaneler sınava dayalı geçiş sisteminin bir sonucudur ve bu sistemi değiştirmedikçe dershanelere olan ihtiyaç ortadan kalkmayacaktır. Özel sektöre ait dershaneleri, eğitimsel bir gerekçe olmadan kapatıp, aynı sistemi okullara ve halk eğitim merkezlerine taşımak, sorunu çözmeyecek sadece öteleyecektir.

Asıl sorun, dershanelere ihtiyacım olmadığı bir eğitim sisteminin nasıl yapılandırılacağıdır…

– https://www.aa.com.tr/tr/egitim/295086–takviye-kurslara-iliskin-calisma-hazir
– http://www.haber3.com/erdogan-kirikkalede-halka-seslendi-2523628h.htm

Abdullah DAMAR / Eğitimci-Yazar

 

Bu haber GÜNCEL, KÖŞE YAZILARI, ÖZEL HABER kategorisi altında 10 Mart 2014 tarihinde eklenmiştir. "MEB Dershaneleri Geliyor" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. EOzyukselen

  RT @Brasraa: Dershane Öğretmenlerine ve taşeronlara yapıldığı gibi biz ücretli öğretmenleri de mülakatsiz kadroya alın #ucretliziyahocaya…

 1. sezzkenn

  RT @rmzy18307220: Dershane öğretmenlerine sınavsız 950 kontenjan verilebiliyorsa gece gündüz emek verip sınava giren ve hakkıyla atama bekl…

 1. zakumi67

  RT @MeltemDoru8: Fen Bilimleri Libadiye şubesinde dersler neden boş geçiyor????Açıklama bekliyoruz.@FenBilimleriD @AbbasGucluTR @ibrahimer_…

 1. MeltemDoru8

  Fen Bilimleri Libadiye şubesinde dersler neden boş geçiyor????Açıklama bekliyoruz.@FenBilimleriD @AbbasGucluTR… https://t.co/YeBggNExZp

 1. dzgnCauchy

  RT @rmzy18307220: Dershane öğretmenlerine sınavsız 950 kontenjan verilebiliyorsa gece gündüz emek verip sınava giren ve hakkıyla atama bekl…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5