» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

MEB “Haneye Giren Aylık Toplam Geliri” İstedi

A+  A- MEB “Haneye Giren Aylık Toplam Geliri” İstedi

Milli Eğitim Bakanlığı kurumlara gönderdiği yazıyla, Ailenin Gelir Durumu’na ait bölümlerle tüm değişkenlerin e-Okul sistemi üzerinde güncellenmesini istedi.

Belirtilen bilgi girişleri ve değişikliklerin 09/06/2014 pazartesi gününe kadar tamamlanması gerekmekte.

E-okul’daki bu verilerin Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavları sonrasında Orta Öğretim Kurumlarına yerleştirme işlemlerinde kullanılacağı belirtilmekte.

Öğretmenlerin Canı Sıkıldı

Eğitim öğretim döneminin sonuna rastlayan bu bilgi girişi işlemleri öğretmenlerin canını sıktı. Zaten yıl sonu iş ve işlemleri ile yoğun günler geçiren öğretmenler, bir de bilgi formlarıyla ve yeni bilgi girişleriyle uğraşmak zorunda kaldı.

Özel Yaşam Tartışması

Bakanlık tarafından istenen yeni bilgi girişileri, yıl sonu işlemlerini tamamlamaya çalışan öğretmenler arasında farklı değerlendirmelere sahne oldu.

Bazı öğretmenler bu duruma gereksiz iş yükü olarak bakarken, bazı eğitimciler ise istenen bilgileri, öğretmenlerle paylaşılmasına gerek olmayan özel yaşama ait bilgiler olarak değerlendirdi.

Daha önce özel yaşama dair bazı bilgiler ADEY ile talep edilmiş, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu bu uygulamayı özel yaşama müdahale olarak değerlendirerek iptaline karar vermişti.

ADEY ve RİDEF’e İtiraz

Danıştay ADEY’e Dur Dedi

Ayrıca Bakanlığın hanede yaşayan kişi sayısını MERNİS sisteminden sorunsuz, hatasız ve kolayca alabilme imkanı varken bu işi öğretmenlere havale etmiş olması tepkilere neden oldu.

Öğretmenler MERNİS’ten alınacak nüfus bilgileri ile “Hanede yaşayan kişi sayısı”nın, SGK veya maliye tarafından verilecek verilerle de “Haneye Giren Aylık Toplam Gelir”in kolayca belirlenebileceğini belirtmekte.
Bakanlığın yazısı;

T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

ACELE VE GÜNLÜDÜR

Sayı : 70297673/824.04/208842
Konu : E-Okul Verilerinin Güncellenmesi

Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavları sonrasında Orta Öğretim Kurumlarına yerleştirme işlemlerinde öğrencilerin e-okul veri tabanındaki bilgileri kullanılmaktadır. Bu nedenle öğrencilere ait bilgilerin tam ve güncel olması gerekmektedir.

Ayrıca Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından politika geliştirmek amacıyla, e-okul veri tabanı kullanılarak düzenli olarak bilimsel araştırma yapılmaktadır. Yapılan araştırmalarda anne-baba öğrenim durumu, kardeş sayısı, ailenin gelir durumu ve benzeri değişkenlerin güncel olması önem arz etmektedir.

E-Okul veri tabanında, “çok kötü”, “düşük”, “orta”, “iyi”, “çok iyi” şeklinde tanımlanan “Ailenin Gelir Durumu” değişkeni daha ileri istatistiki analizler yapabilmesi için “Haneye Giren Aylık Toplam Gelir” ile “Hanede Yaşayan Kişi Sayısı” şeklinde yeniden düzenlenmiştir.

Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavları sonrasında Orta Öğretim Kurumlarına yerleştirme işlemlerinde gerekli olan bilgilerin güncellenmesi, ayrıca yapılan analizlerin daha sağlıklı yapılabilmesi ve öğrencilerimize ilişkin net bilgilerin alınabilmesi amacıyla e-okuldaki tüm değişkenlerin güncellenmesi ve “Ailenin Gelir Durumu”na ilişkin değişkenin ise en geç 09/06/2014 Pazartesi gününe kadar yeniden girilmesi gerekmektedir.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Yusuf BÜYÜK
Bakan a.
Müsteşar Yardımcısı

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 6 Haziran 2014 tarihinde eklenmiştir. "MEB “Haneye Giren Aylık Toplam Geliri” İstedi" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. Serife Turkucar

    Sayın Bakanım,ben 3 çocuk sahibi bir anneyim. Size PYBS sınavı taban puanının diğer çocukta yüksekliği nedeniyle ulaşma sebebim oldu.Sizden ricalarimla öğretmen çocuğuyla diğer çocuğun yani emek veren ve bunun için hayalleri olan evladımin emeği ve yaşadığı TC.nin gelecekte haksızlığa uğramadan almayı hak ettiği pybs taban puanının hak hukuk olarak ayarlanması isteğinde bulunacağim

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6