» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

MEB Mutlu, Peki Ya Aileler?

A+  A- MEB Mutlu, Peki Ya Aileler?

Eş özür durumu atamalarında birçok aile zor durumda. Aileler, ikiye, üçe bölünmüş, bazı aileler dağılma noktasında. Milli Eğitim Bakanı ise ailelerine kavuşmak isteyen öğretmenlere; “hep kendinizi düşünmeyin, biraz da öğrencilerinizi düşünün. Öğrencileri kimsenin öğretmensiz bırakmaya hakkı yok” demekte.

MEB, evli öğretmenlere adeta eziyet kurumu haline geldi. Bakanlık, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında atamalar yaptı, fakat bu öğretmenleri 5 Eylül tarihinden itibaren göreve başlattı.

Ardından Şubat dönemindeki eş özür durumu atamalarının kaldırılmasıyla atamalar yılda bir kez olmak üzere düzenlendi. Bu da yetmezmiş gibi, sanki Bakanlık  öğretmenleri hangi tarihte göreve başlattığını bilmezmiş gibi 31 Ağustos tarihini esas aldı. Dolayısıyla “4-5 günle” süreyi kaçıran öğretmenler eş durumundan tayin istemek için 2 yıl görev yapmak, ailelerinden, çocuklarından ayrı kalmak zorunda kaldı.

Eğitim Aksar, Eğitim Sistemi Çöker…

Bakanın açıklamalarına göre aileler birleşirse öğrenciler öğretmensiz kalacak, eğitim aksayacak, eğitim sistemi çökecek…

Bilinen bir gerçektir ki, ilk atama öğretmenler genellikle doğunun en ücra köşelerine atanmakta, çoğu zaman kendi başını sokacak bir ev bile bulamamakta, bulsa da imkansızlık, terör ve doğa şartları gibi çeşitli zorluklarla boğuşmakta. Aileler böyle ortamlarda çocuklarını çalıştıkları yere götürememekte, çocuklarından ayrı kalmakta. Eşler de işleri dolayısıyla öğretmen eşin görev yerine gidememekte, dolayısıyla aileler ikiye, üçe bölünmekte.

Aileler mutsuzken ve öğretmenlerin aklı çocuklarındayken, Bakanlık mutsuz öğretmenlerden mutlu, verimli öğrenciler beklemekte, ya da en azından bunu beklediğini belirtmekte.

Mantıksız Gerekçeler

Bugüne kadar eş durumu atamalarında istisnai örnekler dışında hiçbir öğrenci öğretmensiz kalmamışken, bugün bu gerekçelerle aileleri ayırmanın eziyetten başka bir mantığı yoktur.

Ayrıca Ömer Dinçer‘in kamuoyuna sık sık ifade ettiği şekilde, öğrencilerin sürekli öğretmen değiştirmesi, Bakanın çok umrunda mıdır?

Türkiye’de binlerce ücretli öğretmen çalıştırılmaktadır. Ücretli öğretmenler genellikle yarım dönem çalışmakta, daha sonra KPSS‘ye çalışmak adına görevini bırakmakta, yerine yeni ücretli öğretmen bulunmaktadır. Ya da yeni atanan öğretmenler geldiğinde ücretli öğretmenlerin görevi sona ermektedir. Bir yılda 2-3 kez öğretmen değiştiren öğrenciler varken, bu durumu eş özür durumu atamalarına bağlamanın ardında başka nedenler olsa gerek.

Ailelerinden ayrı düşürülen öğretmenler artık isyan ediyor.

Bu durumdaki mağdur olan öğretmenlerin sitemize gönderdiği açıklamayı yayımlıyoruz.

Bizler Haziran, Temmuz ve Ağustos 2011‘de Türkiye’nin çeşitli illerinde öğretmenliğe atanıp, bayramın da araya girmesi ile 5-15 Eylül 2011‘de göreve başlayabilen öğretmenleriz.

Eşimizin bulunduğu ile atamamızı isteyebilmemiz için 1 yılı doldurmamız gerekmekte. 1 yılı doldurduğumuz tarih de yine 5-15 Eylül. Fakat Sayın Milli Eğitim Bakanımız Ömer Dinçer atanmaya hak kazanan kişileri 31 Ağustos’da işe başlayanlarla sınırlamak istemekte. Eğer bu sınırlama 31 Ağustos olarak baz alınırsa 5-15 Eylül’de atananlar sadece “5 GÜN” ile atanma hakkını kaçırmış olacaklar.

Bu da 1 sene daha bekleyip toplamda 2 sene sonra eşlerine ve çocuklarına kavuşabilecekleri anlamına geliyor.

Milli Eğitim’in açıklamaları, eğitim sendikalarının haberleri ve kamuoyu araştırmalarımıza göre biliyoruz ki sizin desteğiniz bizim için çok önemli ve sizin desteğinizle Sayın Ömer Dinçer “Eş Durumu Atamaları” için 31 Ağustos olarak düşündüğü tarihi 15 Eylül olarak değiştirebilir.

Bu konudan mağdur olan binlerce öğretmene destek olacağınızı ümit ediyoruz.

Saygılarımızla.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 20 Şubat 2012 tarihinde eklenmiştir. "MEB Mutlu, Peki Ya Aileler?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. zeynp

  teşekkürler bizi önemsediğiniz için..

 2. ahmet temah

  sıkıntılarımızı dile getirdiğiniz için sonsuz teşekkürler..
  sorunu çok net ortaya koymuşsunuz.

 3. ugurgorgu

  çok teşekkür ederiz yüreğimize ortak oldunuz.

 4. dilek

  Birileri sesimizi duydu sonunda…Uğradığımız haksızlıklar yanlış ve düşüncesizce yapılan uygulamalar insanı mesleğinden soğutuyor Eşimden 1 aylık evliyken ayrılıp geldim doğuya göze almıştım bir yılı şimdi ise il emrinin kalkması ile 5 eylül mağduriyeti birleşince belki de yıllarca kalacağım buralarda yapamıyoruz bakan bey ailesiz yıllarca ekmek uğruna kalamıyoruz buralarda insanız sonuçta…Ben vicdanlı ve fedakar davranıp çocuklar öğretmensiz kalmasın diye burda sürüneceğim iyi hoş da siz de vicdan nerede?

 5. büşra

  2 yıl ayrı kalarak nasıl aile olabiliriz ki sayın bakan bir an önce açıklama yapmalı ve bizi ailemize kavuşturmalıdır

 6. halima

  bebeğim babasını tanımıyor.yeter artık:((2 sene kalacağımı bilseydim gelmezdim buralara.duysunlar artık sesimizi.

 7. MEHMET GEMİCİ

  sesimiz olduğunuz için saolun

 8. pervin

  dilimize bu kadar güzel tercuman olmanız bızı cok mutlu ettı,tesekkurler..

 1. HaticeKBAR2

  RT @srkn015: #Cumhurbaşkanım2017yeEşÖzrü Sayın Cumhur Başkanım habareniz varmı bilmiyorum.................,,,,,,,,,...., HER yı…

 1. cgncgleng

  RT @srkn015: #Cumhurbaşkanım2017yeEşÖzrü Sayın Cumhur Başkanım habareniz varmı bilmiyorum.................,,,,,,,,,...., HER yı…

 1. Duygu52319036

  @umitkaraegt @RTErdogan @ziyaselcuk @hmzaydg @tcmeb 2017 atamaları ağustosta eş durumu istiyor TAMAMI IÇİN

 1. sydnrnc

  RT @srkn015: #Cumhurbaşkanım2017yeEşÖzrü Sayın Cumhur Başkanım habareniz varmı bilmiyorum.................,,,,,,,,,...., HER yı…

 1. avcu_beyhan

  RT @srkn015: #Cumhurbaşkanım2017yeEşÖzrü Sayın Cumhur Başkanım habareniz varmı bilmiyorum.................,,,,,,,,,...., HER yı…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7