MEB Tehdit Etti

İl emrine atama hakkı verilmemesi nedeniyle eşleri ve çocuklarıyla ayrı illerde yaşamak zorunda kalan sözleşmeli öğretmenler, önceki gün başkentte MEB’in önünde başladıkları eyleme Abdi İpekçi Parkı’nda devam etmeye hazırlanırken MEB’in yaptığı tehditkâr açıklama nedeniyle eylemi iptal etmek zorunda kaldılar.

Bakanlık’tan gelen yazılı açıklamada “İmzaladıkları sözleşme hükümlerini yerine getirmeyenler ise bundan doğacak her türlü hukuki durumu kabul etmek durumundadır. Bakanlığımız bu süreçte, eğitim öğretimin sağlıklı bir şekilde devam etmesi amacıyla hukuki haklarını kullanacak olup, izinsiz eylemlerde yer alacak kişilerle ilgili disiplin işlemleri başta olmak üzere her türlü işlemi yapacaktır.” denilmişti.

Çubukçu’nun açıklamasını eğitim çalışanlarını yanısıra sendikalar da tepkiyle karşıladı.

EĞİTİM SEN
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun temsil ettiği kurumun personelini tehdit ederek baskı altına almaya çalışması karşısında ona görevini hatırlatma gereği duyuyoruz. Bakan Çubukçu, sorunların üzerini baskı araçlarını kullanarak örtmek yerine, sorunları çözmeye dönük bir tavır takınmalıdır. Kamu hizmeti gerekleri ve kamu görevlileri hakları kapsamında yöneticilik ödevlerini yerine getirmelidir. Nimet Çubukçu bilmelidir ki eğitim süreci bilimsel ve demokratik olmayan, insani yaklaşımları dahi içermeyen değerlendirmeler ve ifadelerle yürütülemez.

Bu süreç göstermiştir ki her türlü hak arama mücadelesi AKP zihniyeti tarafından bir tehdit olarak algılanmakta ve bastırılmaya çalışılmaktadır. Eğitim ve bilim emekçilerine dönük sindirme ve tehdit politikalarına karşı da her zaman gereken cevabı verecektir.

TÜRK EĞİTİM SEN
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, sendika olarak sözleşmeli öğretmenlerin hakları için her türlü eylemi meşru gördüklerini belirtti, “Eylem yapan sözleşmeli öğretmenlere gözdağı için ceza verilirse, Türk Eğitim-Sen Türkiye’yi eylem alanına dönüştürecektir” dedi. Koncuk yaptığı yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı’nın sözleşmeli öğretmenleri tehdit ederek, “ayağınızı denk alın” mesajı verdiğini iddia etti. İsmail Koncuk, Bakan Nimet Çubukçu’ya “Hak aramak ne zamandan beri bu ülkede suç olmuştur” diye seslendi. Devleti temsil eden kurumların öğretmenleri “tehdit etmesine” ilk kez rastladıklarını belirten Koncuk, “Bu utanç verici bir durumdur, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ayıbıdır. Bakan, sözleşmelileri kadroya alacağım diyerek yalan söylemiştir” dedi.

EĞİTİM BİR SEN ise konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Eğitim çalışanları; her zaman etkili, yetkili sendika olduklarını söyleyen, Anayasa konusunda “Evet” diyeceklerini her gün çeşitli platformlarda açıklamalarla deklare eden Eğitim Bir Sen’in birebir öğretmenleri ilgilendiren bu konudaki sessiz tutumunu eleştirdi.

Biz de egitimciyiz.com olarak antidemokratik ve farklı seslere tahammülü olmayan bu müdahaleyi kınıyoruz. Soruyoruz; “AKP yeni Anayasa ile getireceklerini iddia ettikleri demokrasi ve özgürlükler dünyasını bu tarz davranışlarla mı sağlayacak?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.