» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

MEB Tehdit Etti

A+  A- MEB Tehdit Etti

İl emrine atama hakkı verilmemesi nedeniyle eşleri ve çocuklarıyla ayrı illerde yaşamak zorunda kalan sözleşmeli öğretmenler, önceki gün başkentte MEB’in önünde başladıkları eyleme Abdi İpekçi Parkı’nda devam etmeye hazırlanırken MEB’in yaptığı tehditkâr açıklama nedeniyle eylemi iptal etmek zorunda kaldılar.

Bakanlık’tan gelen yazılı açıklamada “İmzaladıkları sözleşme hükümlerini yerine getirmeyenler ise bundan doğacak her türlü hukuki durumu kabul etmek durumundadır. Bakanlığımız bu süreçte, eğitim öğretimin sağlıklı bir şekilde devam etmesi amacıyla hukuki haklarını kullanacak olup, izinsiz eylemlerde yer alacak kişilerle ilgili disiplin işlemleri başta olmak üzere her türlü işlemi yapacaktır.” denilmişti.

Çubukçu’nun açıklamasını eğitim çalışanlarını yanısıra sendikalar da tepkiyle karşıladı.

EĞİTİM SEN
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun temsil ettiği kurumun personelini tehdit ederek baskı altına almaya çalışması karşısında ona görevini hatırlatma gereği duyuyoruz. Bakan Çubukçu, sorunların üzerini baskı araçlarını kullanarak örtmek yerine, sorunları çözmeye dönük bir tavır takınmalıdır. Kamu hizmeti gerekleri ve kamu görevlileri hakları kapsamında yöneticilik ödevlerini yerine getirmelidir. Nimet Çubukçu bilmelidir ki eğitim süreci bilimsel ve demokratik olmayan, insani yaklaşımları dahi içermeyen değerlendirmeler ve ifadelerle yürütülemez.

Bu süreç göstermiştir ki her türlü hak arama mücadelesi AKP zihniyeti tarafından bir tehdit olarak algılanmakta ve bastırılmaya çalışılmaktadır. Eğitim ve bilim emekçilerine dönük sindirme ve tehdit politikalarına karşı da her zaman gereken cevabı verecektir.

TÜRK EĞİTİM SEN
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, sendika olarak sözleşmeli öğretmenlerin hakları için her türlü eylemi meşru gördüklerini belirtti, “Eylem yapan sözleşmeli öğretmenlere gözdağı için ceza verilirse, Türk Eğitim-Sen Türkiye’yi eylem alanına dönüştürecektir” dedi. Koncuk yaptığı yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı’nın sözleşmeli öğretmenleri tehdit ederek, “ayağınızı denk alın” mesajı verdiğini iddia etti. İsmail Koncuk, Bakan Nimet Çubukçu’ya “Hak aramak ne zamandan beri bu ülkede suç olmuştur” diye seslendi. Devleti temsil eden kurumların öğretmenleri “tehdit etmesine” ilk kez rastladıklarını belirten Koncuk, “Bu utanç verici bir durumdur, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ayıbıdır. Bakan, sözleşmelileri kadroya alacağım diyerek yalan söylemiştir” dedi.

EĞİTİM BİR SEN ise konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Eğitim çalışanları; her zaman etkili, yetkili sendika olduklarını söyleyen, Anayasa konusunda “Evet” diyeceklerini her gün çeşitli platformlarda açıklamalarla deklare eden Eğitim Bir Sen’in birebir öğretmenleri ilgilendiren bu konudaki sessiz tutumunu eleştirdi.

Biz de egitimciyiz.com olarak antidemokratik ve farklı seslere tahammülü olmayan bu müdahaleyi kınıyoruz. Soruyoruz; “AKP yeni Anayasa ile getireceklerini iddia ettikleri demokrasi ve özgürlükler dünyasını bu tarz davranışlarla mı sağlayacak?”

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 13 Ağustos 2010 tarihinde eklenmiştir. "MEB Tehdit Etti" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
9