» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

MEB Yurttaşı Oyalıyor!

A+  A- MEB Yurttaşı Oyalıyor!

Devlet okullarında 15 bin 694 boş kontenjanın oluştuğu açıklamalarını değerlendiren Eğitim Sen Başkanı Karaca: “Bakan, gerçeği gizliyor. Kontenjan açığı olan okulların listesini yayımlasın.”

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemiyle yerleştirilen öğrencilerin, tercih etmedikleri ve evlerinden çok uzak okullara yerleştirilmeleriyle karşılaştıkları pek çok sorun sürerken, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) yapılan açıklamaya göre tamamlanan ikinci nakil yerleştirilmelerinin ardından devlet okullarında 15 bin 694 boş kontenjan oluştu. Yeni kontenjanlar için nakil başvuruları pazartesi günü başlayacak ve cuma akşamı sonuçlar açıklanacak. Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, MEB’in yeni nakil süreciyle ilgili açıklamalarını BirGün’e değerlendirdi.

KONTENJAN LİSTESİNİ YAYIMLASIN

Karaca, “Eğitim Sen olarak, Milli Eğitim Bakanı ile yaptığımız görüşmede Bakan ‘15-20 bin öğrencinin özel okula gitmesiyle kontenjanın boşalacağını düşünüyoruz’ demişti. Biz 20 bin öğrencinin özel okula gittiğini düşünmüyoruz. Bu öğrencilerin özel okullara gitme varsayımı üzerinden yapılan bir değerlendirmedir. Boş kontenjanlar varsa listeyi yayımlasınlar. Bir görelim devlet okullarında hangilerinde açık varmış. Bu açıklamaların insanları oyalamaktan başka bir anlamı yok” dedi.

BAKAN AVCI GERÇEĞİ GİZLİYOR

“Bakan açıklamasında büyük oranda öğrencilerin ilk tercih ettiği okullara yerleştirildiğini söylüyor” diyen Karaca, “Bizim araştırmalarımız da bize yansıyan böyle değil. Öğrencilerin en az üçte biri evinden mahallesinden uzak okullara yerleştirilmiş durumda. Bize gelen en çok sorunların başında velilerin, öğrencilerin istemediği halde evlerine çok uzak okullara yerleştirilmiş olması başta geliyor. Ve tabii meslek liselerine ve imam hatip liselerine yerleştirilen öğrenciler de gitmek istemediklerini söylüyor” diye konuştu.

TEOG SİYASAL BİR TERCİHTİR

Karaca şöyle konuştu: “TEOG sistemi tamamen siyasal bir zorlama. Eğitim sisteminde böyle bir yönteme gerek yoktu. Eskiden herkes okul seçer puanına göre seçtiği okulların birine yerleştirilirdi. Ama bu uygulamada okul türleri seçildi. Fen lisesi, Anadolu lisesi, meslek liseleri ve imam hatip liselerinden birini seçmeye zorlandı öğrenciler. Bu türler üzerinde çocuklar okulları seçmek durumunda bırakılınca bu okulları istiyormuş anlamı çıkarıldı. Bunun arkasında yatan siyasal bir yönlendirmedir, eğitim sistemi allak bullak olmuştur.

SORUNLARIN TELAFİSİ YOK!

Eylül-ekim ayları bu sıkıntılarla geçecek. Bu eğitim öğretim yılında da sistemin getirdiği sorunların telafisi yok. Veliler servis parası verecekler, bir kısım öğrenci okulu bırakacak açık liseden okumak zorunda kalacak, büyük çoğunluğu özel okullara gitmek zorunda kalacak. Böyle bir sistem hiç denenmeden, pilot bir bölge seçilmeden, konuşulmadan uygulanması akıl almaz bir şey. Bu siyasal yönlendirmede hedef öğrencileri, imam hatip liselerine ve meslek liseleri kapsamında özel okullara yönlendirmektir.” -Birgün

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 7 Eylül 2014 tarihinde eklenmiştir. "MEB Yurttaşı Oyalıyor!" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
10