» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

MEB’den 11 Günlük Genelge

A+  A- MEB’den 11 Günlük Genelge

MEB’in genelge fiyaskosu acemiliğinin kanıtıdır.

Eğitim-İş Adana Şube Başkanı İsa Kayadan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine ve şube müdürlüklerine tahsis edilen şube müdürü kadrolarına yapılacak atama ve görevlendirmelerle ilgili genelgelerinin tam bir fiyasko olduğunu söyledi.

Kayadan, yaptığı yazılı açıklamada MEB’in geçtiğimiz günlerde müsteşar imzasıyla, 18.12.2012 tarih ve 228290 sayılı yazıyla (2012/44 no.lu genelge) bir genelge yayımladığını dile getirerek, beş maddeden oluşan genelgede Milli Eğitim Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği’nde yer almayan birçok hususun yer aldığına dikkati çekti. Kayadan, “Ayrıca, başvuruda bulunacak adaylar arasında yönetmelik gereği herhangi bir öncelik sıralaması aranmamasına rağmen öncelik sıralaması oluşturulduğu, 2000 yılından bu yana şube müdürlüğü sınavı açılmamasına karşılık asaleten atanma şartlarına sahip kişilerin tekliflerinin bakanlığa gönderilmesi gerektiği gibi hakikatten uzak, hukuki olmayan bir yazı üretildiğini gördük” dedi.

Bütün bu eksiklere rağmen liyakat sahibi, işinde ehil, yükseköğrenimli eğitim çalışanlarının özellikle şef statüsündeki çalışanların başvurularının yasal düzenlemeler çerçevesinde yönetici değerlendirme formuyla adaletli bir şekilde bağımsız bir komisyon marifetiyle incelenerek değerlendirilmesi ve hak eden eğitim çalışanlarının şube müdürü olarak görevlendirilmesi talebini resmi yazıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ilettiklerini kaydeden Kayadan, 28.12.2012 tarihine kadar Aksaray, Çankırı ve Bursa’nın Milli Eğitim Müdürlüklerinin görevlendirmeleri 2012/44 sayılı Genelge hükümlerini dikkate almayarak yaptığının altını çizdi.

Acemi Bir Çalışmanın Ürünü

Kayadan, “Görevlendirmelerde önceliğin öğretmen dışı kadrolar olarak özellikle belirtilmiş olmasına karşılık görevlendirmelerde öğretmen dışı kadrolardan görevlendirilen tek bir kişi bile yoktur. Kısaca genelgeyi dikkate alan olmamıştır. Adana için yapılacak görevlendirmeleri beklerken Bakanlığın 2012/46 sayılı genelge sürprizi ile yılbaşına girdik. Hiçbir gerekçe ve açıklama yapılmaksızın yine aynı müsteşar imzası ile yayımlanan 2012/46 sayılı genelgede ise 2012/44 sayılı genelge yürürlükten kaldırıldı. MEB’in tarihe geçecek bu acemi genelgesi sadece 11 gün sürmüştür. Genelge tanımından yoksun yukarıda belirttiğimiz iki genelge, Bakanlığın hiçbir alt yapı, öngörü olmaksızın, sonuçlarını düşünmeden çıkarmış olduğu; özensiz, bilgisiz ellerde hazırlanmış acemi işi bir çalışmanın ürünüdür” diye konuştu.

Liyakat sorununun eğitim çalışanlarının ve yöneticilerinin değil, esasen bakanlığın tepe yöneticilerinin sorunu olduğunun bu genelgelerle ortaya çıktığını savunan Kayadan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gözyaşı döktüğü Mustafa Necati, Reşit Galip, Hasan Ali Yücel, gibi saygıyla anılan Milli Eğitim Bakanlarını görmek istediklerini belirterek şöyle konuştu:

“Milli Eğitim Bakanlığı, son 10 yılda yüksek yargı kararlarına rağmen siyasi baskılarla ve geçici görevle birilerini görevlendirme yanlışından ne zaman vazgeçecektir? Şube müdürlüğü sınavı açmamaktaki ısrar nedendir? İki genelge arasındaki 11 gün içerisindeki gereksiz yazışma, işgücü kaybının bedelini kim ödeyecektir? Görevlerini en iyi şekilde yerine getiren, liyakat sahibi ancak Bakanlık tarafından itibarsızlaştırılmaya çalışılan eğitim çalışanlarını, özellikle yönetici pozisyonundaki şef arkadaşlarımızı beklenti içerisine sokmanın, duygularıyla oynamanın hesabını kim verecektir? Umarız Milli Eğitim Bakanlığı fiyasko ile sonuçlanan bu acemi işi genelge uygulamalarını tekrarlamaz. Sonra akıbeti mevzuat sayfasından düşen 2012/44 sayılı genelge gibi hazin olur.”

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, SENDİKA kategorisi altında 3 Ocak 2013 tarihinde eklenmiştir. "MEB’den 11 Günlük Genelge" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. eylul__snbhr__

  RT @Ashab_Kehf110: __Müstebidd__ Bir zamanlar "Allâh ve ahlâk'dan bahsetmek yasaktır" diye gazetelere TAMİM (GENELGE) gönderen matbuat umu…

 1. _muftuzade

  RT @Ashab_Kehf110: __Müstebidd__ Bir zamanlar "Allâh ve ahlâk'dan bahsetmek yasaktır" diye gazetelere TAMİM (GENELGE) gönderen matbuat umu…

 1. Ashab_Kehf110

  __Müstebidd__ Bir zamanlar "Allâh ve ahlâk'dan bahsetmek yasaktır" diye gazetelere TAMİM (GENELGE) gönderen matbua… https://t.co/OTHHER08U6

 1. Ajanskamu

  MEB'den Yeni Genelge https://t.co/Yv03Zctt0h @Ajanskamu aracılığıyla

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6