» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

MEB’den, Meslek ve İmam-Hatip Liselerine Darbe!

A+  A- MEB’den, Meslek ve İmam-Hatip Liselerine Darbe!

MEB, bir yandan meslek liseleri ile imam-hatip liselerinin ve bu liselerde öğrenim gören öğrencilerin sayısını teşvikler, yasal düzenlemelerle arttırmaya çalışırken; bir yandan da bilerek ya da bilmeyerek, bu liselerdeki öğretim kalitesinin düşmesine yol açacak uygulamalara imza atıyor.

Eğitim sisteminde yapılan her düzenlemenin, sadece bir boyutunun olmadığının bilinmesi ve yapılan düzenlemelerin bu esasa göre hayata geçirilmesi gerekirken; genel liselerin, Anadolu liselerine dönüştürülmesi uygulamasında bu kural göz ardı edildi.

Genel liselerin, Anadolu liselerine dönüştürülmesinden amaçlananın ne olduğu yeterince anlaşılamadan, üstelik ortaöğretim sisteminde köklü dönüşümlerin tartışıldığı bir dönemde Milli Eğitim Eski Bakanı Nimet Çubukçu döneminde çıkarılan bir genelge gereği, 2012-2013 Öğretim yılının sonunda, genel liselerin, Anadolu liselerine dönüşümü tamamlandı.

Bu konu ile ilgili olarak 8/7/ 2010 tarihinde, “blog.milliyet.com.tr” sitesinde, “Liselerin, Anadolu Liselerine Dönüştürülmesi”başlığıyla kaleme aldığımız yazıda, konuyu bütün boyutlarıyla değerlendirmiş; özellikle, SBS’de 0-300 puan alan, başarı oranı düşük öğrencilerin, meslek liselerine yönlendirileceği, bu liselerde eğitim kalitesinin düşeceği, çeşitli disiplin sorunlarının yaşanacağı ve meslek liselerinin bu dönüşümden olumsuz yönde etkileneceğini belirtmiştik.

Yazımızın bir bölümünde yer alan “400 ve üzeri puan alan öğrencilerin tercih ettiği liseler hem başarı, hem disiplin hem de eğitim kalitesi açısından veliler ve öğretmenler açısından tercih edilir liseler olacak; 300-400 puan ile öğrenci alan liseler kalitenin biraz düştüğü ama eğitimin nispeten devam ettiği liseler olacak; ancak 300 puanın altında puan alan öğrencilerce tercih edilen liseler ise hem başarı, hem disiplin hem de eğitim kalitesi açısından veliler ve öğretmenler tarafından tercih edilmeyen liseler olacak ve sorun da bu aşamadan sonra başlayacaktır.” şeklindeki belirlemelerimiz, öğretmen ve öğrencilerin yaşayabileceği sorunları şöyle açıklıyor;

“40 kişilik bir sınıfta, öğrenci başarısı açısından, diğer arkadaşlarına göre geride kalan 10 civarında öğrenci olur. Geride kalan bu öğrencilerden oluşan sınıflar ve liseler düşünün. Bu sınıfları okutmak için öğretmen arkadaşların hiç biri gönüllü olmaz. Çünkü bu öğrencilere bulundukları sınıfın müfredatı yerine, temel bilgi eksiklikleri verilir. Bu öğrencilerden çok büyük başarılar beklenmez. Bu öğrencilerde başarı eksikliğinin yanı sıra disiplinsizlik de daha fazla görülür. Şimdiki durumda en azından sınavla puan alan liselere giremeyen öğrenciler, ikametlerinin bulunduğu yerdeki liselere devam ediyordu. Bu durum SBS sınavında 0-400 puan alan öğrencileri harmanlayarak fırsat eşitliğini dengeliyordu. Yeni sistemde ise 300 puanın altında puan alan öğrencilerin kümelendiği okullar sorun yumağına dönüşecektir.”

Yazımız; şu temennilerle son buluyor; “Kısacası, yapılmak istenen bu düzenleme eğitimde fırsat eşitliğini bozacak, ikametinin bulunduğu yerdeki liseye kayıt yaptıramayan öğrencilerin velilerine servis ücreti şeklinde yeni külfetler getirecek, liselerin puanlarla sıralandığı, düşük puanla öğrenci alan liseleri ötekileştirecek, disiplin olaylarında ciddi artışların olduğu bir kaos ortamı yaratacaktır. Eğitim sistemi deneme-yanılma yoluyla değişikliklerin yapılmadığı, alınan kararlardan 1 yıl sonra vazgeçilmediği, idari işlem ve eylemlerin yargı sisteminden dönmediği ve uzun vadeli planlamaların yapıldığı bir sistem olmalıdır.”

Gelinen noktada, Bakanlık tarafından 2012-2013 Öğretim yılı SBS sonuçlarına göre; sınava giren ve sınavla öğrenci alan liselere yerleşemeyen 581 bin civarında öğrenci, meslek liselerine ve imam-hatip liselerine yönlendirilecektir/yönlendirilmiştir. Bakanlığın yaptığı aynı açıklamada, bu öğrencilerin SBS’de 200 puanın altında puan alan öğrenciler olduğu da ifade edilmiştir.

Daha önceki yıllarda en azından, sınavla öğrenci alan liselerin kapasitesi 330 bin civarındayken, bu liselere yerleşen adayların aldığı en az puanın 300 olduğu, bu sene bu kapasitenin artmasıyla, bu puanın 200’e düştüğü bilinirken; yine ikametgâhına yakın meslek ve imam-hatip liselerine kayıt yaptıran öğrencilerin, bu yıl bu liselere yönlendirilen öğrencilerden SBS başarı sıralamasına göre daha üst sıralarda olduğu tartışma götürmezdir.

Öğrencilerin isteği dışında lise türlerine yönlendirilmesinin yanlışlığı bir yana, SBS’ye giren 1.112.604 öğrenciden, SBS başarı sıralamasında 200 puan ve altında puan alan 581 bin öğrencinin; meslek ve imam-hatip liselerine yönlendirilmesi, bu liselerdeki eğitim-öğretimi olumsuz etkilemeyecek midir?

Yaldızlı sözlerle, mesleki ortaöğretimin, genel ortaöğretim içindeki payını yükseltmeyi, mesleki eğitimin “Memleket Meselesi” olduğunu yüksek sesle söyleyecek düzeyde önemsemeyi, imam-hatiplerin sayısını ve niteliğini artırmayı önüne hedef olarak koyan bir Bakanlığın; uygulamaları, söylemleri ve hedeflerinin örtüştüğünü söyleyebilir miyiz?

Bu durum, yani genel liselerin, Anadolu liselerine dönüştürülmesinin sonucunda ortaya çıkan durum; SBS’de en sonlarda yer alan, başarı sıralaması düşük öğrencilerin devam edeceği meslek ve imam-hatip liselerine vurulmuş bir darbe değil midir?

Bu uygulamayla, zaten lise türleri arasında SBS başarı sıralamasında en sonlarda yer alan meslek ve imam-hatip liselerinin, eğitim ve öğretim kalitesi açısından mezarı kazılmış olmuyor mu?

Ne dersiniz?

 

Abdullah DAMAR / Eğitimci-Yazar

Bu haber GÜNCEL, KÖŞE YAZILARI, ÖZEL HABER kategorisi altında 18 Ağustos 2013 tarihinde eklenmiştir. "MEB’den, Meslek ve İmam-Hatip Liselerine Darbe!" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. onderihl

  İMAM HATİPLERDEN 3D MASKE Türkiye koronavirüsle mücadele ederken, yardımlaşma konusunda tek yürek oldu. Türkiye’nin… https://t.co/4yBPvdLFmf

 1. AbbasGucluTR

  Bu yıl, LGS'ye 1.8 milyon öğrenci girecek ve Anadolu liselerine 71 bin, fen liselerine 46 bin, sosyal bilimler lise… https://t.co/rikesIq8M6

 1. tele1comtr

  THY yönetimine bir Kartal İmam Hatip mezunu daha! https://t.co/J0fdDIbtXI https://t.co/9dhvgAPc3P

 1. EkremVergili6

  Zavallı Her okulu imam hatip yaparsan matematikten ülke sondan birinci Tüm hastaneleri poliklinik yaparsanız salg… https://t.co/HDl4W8nOdE

 1. carpediemcdl

  @cumhuriyetgzt Fen liselerini kapatıp, imam hatip açanlar çareyi cömertlikleri ile bilime yüzlerini dönmekte bulmuşlar.Hem de 6 bin 😂!

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6