» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

MEB’den Milyon Dolarlık Skandal

A+  A- MEB’den Milyon Dolarlık Skandal

Milli Eğitim Bakanlığı’nın başlattığı F@TİH Projesi büyük bir skandala sahne oldu. İhaleyi alan Vestel firması, henüz ihale şartnamesi açıklamadan önce bir akıllı tahta tasarlayarak patentini aldı. Patentin alınmasından 27 gün sonra da ihalenin ilanı yapıldı.

Şartnameyi okuyan firmalar büyük bir şokla karşılaştı. Bakanlığın akıllı tahta için istediği şartlar Vestel‘in tasarladığı akıllı tahtanın özellikleriyle aynıydı.

DÜNYAYI GEZDİLER

Fatih projesi açıklanmadan önce Milli Eğitim Bakanlığının teknik personelleri araştırma yapmak üzere dünyayı gezerek dünyadaki en iyi uygulamayı Türkiye’ ye getirmeye çalıştı. Alımla ilgili olarak Ulaştırma Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürlüğü tarafından bilişim sektöründeki firmalardan yaklaşık fiyat araştırmaları yapıldı.

Ne olduysa ondan sonra oldu, yapılan araştırmaların hepsi çöpe atıldı. Ardından da dünyada örneği olmayan bir olay meydana geldi.

VESTEL’İN ALDIĞI PATENT

Skandallar, 84 bin 921 adet akıllı tahta ihaleye çıkarılmadan hemen önce başladı. Henüz ihale şartnamesi açıklamadan önce Vestel bir akıllı tahta tasarlayarak bunu 1 Temmuz 2011 tarihinde Türk Patent Enstitüsü‘ne götürdü. Vestel’in akıllı tahtasına verilen patent 1 Eylül 2011 tarihli Türk Patent Enstitüsü bülteninde yayınlandı. Akıllı tahtanın tasarımcıları olarak da Vestel adına Tunay Alkan, Zafer Altınkaya, Emir Bacak ve Serdar Culfa gösterildi.

BAŞKASI KAZANSA BİLE ÜRETEMEYECEKTİ

27 Eylül 2011 günü akıllı tahta alımına ilişkin ihalenin ilanı yapıldı. Yani Vestel‘in akıllı tahta patenti aldığı tarihten sadece 27 gün sonra ilan edilen ihale şartnamesini satın alan firmalar bir şokla karşılaştı. Çünkü ihale şartnamesinde istenen “akıllı tahta”, Vestel’in patentini almış olduğu akıllı tahtanın bire bir aynısıydı. Yani Türkiye’nin birçok bilişim devi, akıllı tahta ihalesine girse ve kazansa dahi ihale şartnamesindeki o akıllı tahtayı yapıp Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim etmesi mümkün değildi.

Rakibi ihaleyi alsa bile vestel kazanacaktı

23 Kasım 2011 tarihinde yapılan ihaleyi Vestel dışında kazanacak olan bir firma ihale şartnamesinde istenen ve çizimi verilen akıllı tahtayı yapabilmek için Vestel‘e tasarım patent ücreti ödemek zorunda kalacaktı. Çünkü istenilen akılla tahtanın patenti sadece Vestel’e aitti ve başka bir şirket bu tahtayı üretmek için Vestel’e telif ücreti ödemek zorunda kalacaktı. Telif ücretini de patenti elinde bulunduran Vestel belirleyecekti. Bu sebeple birçok bilişim devi ihaleye katılamadı.

VESTEL’İN TASARIMCISI MEB BÜROKRATI ÇIKTI

“Vestel’e adres teslim ihale” dedirten gelişmeler sadece bununla da sınırlı kalmadı. Vestel‘in Türk Patent Enstitüsü’nden patentini aldığı etkileşimli tahtanın 4 tasarımcısı var. Bu dört isimden en dikkat çekeni ise Tunay Alkan.

Vestel adına tahta tasarlayan Alkan aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyor. Yani Vestel’in patentini aldığı akıllı tahtayı, Vestel’in o tahtayı satacağı Milli Eğitim Bakanlığı’nın üst düzey bir bürokratı tasarlamış oluyor. Bir bürokratın tasarlayıp özel bir şirkete patentini aldırdığı akıllı tahta ise o bürokratın görev yaptığı kurum tarafından hazırlanan ihale şartnamesine tek çizim olarak aynen yer almış. Bu durumun hem Devlet Memurları Kanunu hem de KİK kanununa aykırı olduğu bildirildi.

TÜM GÖZLER KARARDA

Akıllı tahta ihalesi, Kamu İhale Kurumu’na şikâyet edildi. İhale şartnamesi açıklandıktan sonra idareye yöneltilen sorulardan ihalenin can alıcı noktalarıyla ilgili olanlara cevap alınamamış olması, ayrıca Vestel’in Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Tunay Alkan’a tasarlattığı tahtanın patentini aldıktan 27 gün sonra o patenti alınan tahta için ihaleye çıkılmasının ve Vestel haricinde başka firmaların teklif vermesinin fiilen ve hukuken imkânsız olduğunu ve bunun Kamu İhale Kanunu’na aykırı olduğu vurguladı. -Milligazete

Konuyla ilgili olarak iddialara yanıt veren MEB bir basın açıklaması yayımladı.

MEB’in basın açıklaması için tıklayınız.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, TEKNOLOJİ kategorisi altında 22 Aralık 2011 tarihinde eklenmiştir. "MEB’den Milyon Dolarlık Skandal" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. isimsiz

  Bize tabletler geldi.Ve çok memnunuz. Eğer beğenemediysen git paranla daha iyisini al ,sana bunu zorla vermiyorlar. Sayın başbakanımıza çok çok teşekkür ediyorum Bayburt adına.İnşallah emeğinin karşılığını vereceğiz.Bu araada bunların verilme amacı zaten belli. Senin oyun oynaman için verilmedi. Hem zaten eba maarketten oyunlar yükleyebiliyoruz. Bayburttan Sayın Başbakanımıza selamlar…

  • 06 hakan

   Yerli üretime destek verilmesi gerekirken daha kaç yabancı ülkeyi zengin edeceksiniz. vatan hayinliği yapmayın paramız ülkemizde kalsın yerli üretime destek çıkalım. Binlerce aile ekmek yiyor biraz mantıklı ve milliyetci olalım.

 2. Hüseyin Balan

  Sadece bu mu? tablet ihalesinde seçilen tabletin işlemci ve grafik kartı düşük kalmış, ayrıca android 2 yüklü, android 3 piyasada iken neden eskisi tercih ediliyor.bir söz vardır ucuz mal alacak kadar zengin değilim diye… bu ülke ve çocukları yine kaybetti.
  şartnameyi okuduysanız devletin tabletlerde sadece e-kitap okunacak. oyun indirmek yasak, başka uygulama indirmek yasak, internete bağlanmayacak, sadece okul yada milli eğitim ne yüklerse o.
  Yani daha iyi bir eğitim yazılımı olsa bile kullanmanıza izin yok. Kendileri satacak herşeyi.

  Bütün dünya iPad ve Windows 8 Mobile için app üretiyor ve daha da üretecek tıpkı bilgisayarda oldugu gibi…malı almak kolay içini nasıl dolduracaksın???

  Gurbetçi Türkler ilkokul 1. sınıf çocuklara Türkçe El Yazısı öğreten iPad uygulaması yapmış ama Türkiye’de milli eğitimde henüz hiçbir şey yok! madem dünya kalitesinde üretebilenler var git onlarla anlaşın.

 1. hepsi_dahil

  Eğitimde FATİH Projesi Eğitim Teknolojileri Zirvesi’ nin konu edinildiği “Ebabil… https://t.co/GH36dkISiO https://t.co/WqIu6fkS4s

 1. polatlitokimaa

  RT @polatlimem06: Fatih MTAL ve İnönü Ortaokulu ortak projesi ile üretilen 3D Yüz Siperlikleri Polatlı Duatepe Devlet Hastanesi'ne teslim e…

 1. fatihben_fatih

  RT @enBursaHaber: Çin'in koronavirüs ile mücadelesi ve dijitalleşme projesi @abdullahciftcib yazdı... https://t.co/scSmN1LcMw https://t.c…

 1. hepsi_dahil

  Ebabil bu sayısında Eğitimde FATİH Projesi Eğitim Teknolojileri Zirvesi yanında … https://t.co/a44KL4Lxee https://t.co/WM2Rcfag3f

 1. aballut

  RT @pancuniyoldas: @CandanBadem @ibrhmvarli @fatih_yasli @realAnilAba @bulentparlak @guven_oztan @id_communism @yazilama @elestiriyicalma @…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5