MEB’den Okulu Sen Yap, Bize Kirala Modeli

MEB artık okul binalarını kiralayacak. Milli Eğitim Bakanlığı arazi sahiplerine “arazine okul binasını sen yap, Bakanlığa 49 yıllığına kirala” diyecek.

Milli Eğitim’in 2012 için düşündüğü “kiralık okul” projesinin altından kamulaştırmanın ağır faturası çıktı. Bakanlık, arazi sahiplerine ‘Proje bizden. Arazine okulu sen yap, bize 49 yıllığına kirala’ demeye hazırlanıyor…

2012’de “kiralık okul” dönemi… Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, bu yıl için okul kiralama projesi geliştirdiklerini duyurmuştu. Projenin altından Yargıtay’ın kamulaştırmaya 5 yıl sınır getirmesi ve okul arazilerinin kamulaştırılmasından doğan ağır fatura çıktı.

VATANDAŞ GERİ İSTİYOR

Yargıtay bir arazinin fonksiyonun eğitim ya da sağlık alanı olarak değiştirilmesinden itibaren en fazla 5 yıl içinde kamulaştırılması kararını vermişti. Bu karar her geçen gün arazileri değer kazanan İstanbul’da yıllardır eğitim alanı olarak planlandığı için arazisine bir şey yapamayan vatandaşa ışık oldu. Yaklaşık bin 500 okul alanı planlara işlenen İstanbul’da dava yağmuru başladı.

3 MİLYARI BULUYOR

Valilik okul alanı olarak planlanan arazilerin kamulaştırma değerlerinin tespit için ön çalışma yaptı. Öncelikli olarak kamulaştırılması gereken 3 milyon 111 bin metrekarelik 338 okul alanına 3 milyar 105 milyon lira değer biçildi. Bakanlık bu ağır fatura karşısında arazileri eğitim alanında kalan vatandaşlara kiralık okul teklifi götürmeye hazırlanıyor. Bakanlık arazi sahiplerine “Proje bizden arazine okulu sen yap, biz 49 yıllığına kiralayalım. Kiralama garanti” teklifini götürecek. -Akşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.