» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

MEB’den RİDEF Soruşturması

A+  A- MEB’den RİDEF Soruşturması

Geçtiğimiz günlerde Aşamalı Devamsızlık Yönetimi (ADEY) kapsamında Risk ve İhtiyaç Değerlendirme Formları (RİDEF) doldurulmuş ve e-Okul sistemine girilmişti. Öğretmenlerin sırtına büyük yük bindiren RİDEF uygulaması, özel hayata ve kişisel bilgilere ilişkin sorular içerdiği için tepkilere neden olmuştu. Özellikle Eğitim Sen tarafından uygulamanın yanlışlıkları gündeme taşınmıştı. RİDEF formlarını e-Okula girmeyen öğretmenler hakkında soruşturma açıldı.

Zonguldak Çaycuma’da öğrencilerin ailesi ve özel yaşamıyla ilgili soruların yer aldığı Risk ve İhtiyaç Değerlendirme Formu’nu (RİDEF) doldurmayıp e-Okula girmeyen Eğitim Sen yönetici ve üyelerine soruşturma açıldı.

Öğrencilerin ailesi ve özel yaşamıyla ilgili soruları cevaplamayıp e-Okul sistemine girmeyen ve niçin cevaplamadıklarını da okul müdürlüğüne verdikleriyle dilekçeyle belirten Zonguldak Çaycuma Nebioğlu İlköğretim Okulu’nda görev yapan Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol ile Eğitim Sen üyesi Gökhan Taner Günsan hakkında inceleme ve soruşturma başlatıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürlüğü, ilköğretim öğrencilerinin okula devamlarının sağlanması amacıyla Aşamalı Devamsızlık Yönetimi (ADEY) ile ilgili 25.08.2011 tarih ve 2011/47 nolu bir genelge yayınlamıştı.  Genelgede, ADEY kılavuzunda uygulama sırasında kullanılacak öğrenci devamsızlığına ilişkin olarak risk göstergeleri ve müdahaleler ortaya konmuş, bu doğrultuda okullarda, ilçelerde, illerde ve merkezde ADEY’in uygulanmasından sorumlu olacak içinde imamların da yer aldığı Risk Takip Kurulları (RİTA) oluşturulması ve ADEY’in uygulama içerisinde yer alan ve öğretmenlerden tarafından doldurularak e-Okula girilmesi istenen Risk ve İhtiyaç Değerlendirme Formu (RİDEF) yer almıştı.

Bakanlık, ADEY’in uygulama aşamalarındaki Risk ve İhtiyaç Değerlendirme Formu (RİDEF) içerisinde öğrencinin ailesinin özel yaşamına ve aile bireylerinin kişisel değerlerine ilişkin bilgi ve soruların yer aldığı anketi, bütün öğretmenlerden doldurmalarını ve 30 Kasım 2011 tarihine kadar e-Okul sistemine girmelerini istemişti.

Öğretmenlere Soruşturma Açıldı

Öğrencilerin ailesi ve özel yaşamıyla ilgili soruları cevaplamayıp e-Okul sistemine girmeyen ve niçin cevaplamadıklarını da okul müdürlüğüne verdikleriyle dilekçeyle belirten Zonguldak Çaycuma Nebioğlu İlköğretim Okulu’nda görev yapan Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol ile Eğitim Sen üyesi Gökhan Taner Günsan hakkında inceleme ve soruşturma başlatıldı.

İl Eğitim Denetmenlerine ifade verdiklerini belirterek soruşturma açılmasına tepki gösteren Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol, “Milli Eğitim yetkilileri öğrencilerin ailesi ve özel yaşamıyla ilgili soruları cevaplamamayı suç olarak görüyorlar ki inceleme ve soruşturma başlattı. Soruşturma talimatı verenlerin gerekçelerini açıkçası merak ediyoruz. Aşamalı Devamsızlık Yönetimi (ADEY) kılavuzuna; uygulama aşamalarında imamların okullarla ilişkilendirilmesi, eğitim emekçilerinin mesai sürelerinin belirsizleştirilmesi, öğretmenlere angarya görevler verilmesi, çocuğa ve aileye ilişkin elde edilen özel bilgilerin kimler tarafından görülebileceği ve ne kadar süreyle korunacağı, öğrencinin özel hayatını ilgilendiren bilgilerin kimler tarafından ne şekilde kullanılacağına ilişkin, fişleme işlemi mi yapılmak isteniyor gibi soru işaretlerinden kaynaklı itiraz noktalarımız vardı. Buna ilişkin görüşlerimiz kamuoyuyla paylaşıldı ve sendikamız genel merkezi tarafından Milli Eğitim Bakanlığına yazılan yazıyla da açıkça belirtildi. Eğitim Sen Genel Merkezi tarafından hazırlanan dilekçeyi okul müdürlüğüne vererek niçin bu soruları yanıtlamadığımızı belirttik.

Dilekçelerimizde; RİDEF içerisinde çocuğun ailesinin özel yaşamına ve aile bireylerinin kişisel değerlerine ilişkin sorularda yer aldığını ve bu soruların Anayasa’nın ‘Özel hayatın gizliliği’ başlıklı 20.maddesine, iç hukuk hükmündeki Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin özel yaşamın ve aile yaşamın korunmasını düzenleyen 8.maddesine açıkça aykırı olduğu; bu nedenle de söz konusu soruların doldurulmasını istemenin, bu anketleri okul müdürlüğüne vermenin 5237 sayılı Türk Ceza Yasası’nın Dokuzuncu Bölümünde yer alan ‘Özel Hayata ve Hayatın Gizli Alanına Karşı Suçlar’ı düzenleyen 134., 135. Ve 136.maddelerini ihlal edecek nitelikte olduğundan konusu suç olan emir niteliğinde olduğu; Anayasa’nın ‘Kanunsuz emir’ başlıklı 137.maddesinin 2.fıkrası uyarınca konusu suç olan emrin hiçbir surette yerine getirilemeyeceği kurala bağlandığından bu soruları cevaplamadan söz konusu formu doldurmak istediğimizde ise E Okul sisteminin onay vermediğini; bu nedenle söz konusu formların zamanında teslim edilmemesinin sorumluluğunun bize ait olmadığını ve  bu sorular arasında çocuğun devamsızlığıyla ilgili kimi soruların ise çocuğun güven duyabileceği bir ortamda bir psikolog ya da en azından rehber öğretmenle görüşmesi sağlanmadan cevaplanmasının mümkün olmadığı  belirtildi” dedi.

Akyol, İlgili genelgede ortaya çıkan hukuksal ve İşlevsel olarak sorunlu olduğunu tespit edilen uygulamaya ilişkin Eğitim Sen tarafından gerekli hukuksal ve örgütsel girişimlerde bulunulduğunu sözlerine ekledi.

Tartışmalı Sorular İçeriyordu

Risk ve İhtiyaç Değerlendirme Formu’nda (RİDEF) öğrencilerin ailesi ve özel yaşamıyla ilgili soruların bazıları şöyle;

“Anne, baba, kardeşler veya akrabaları arasında suç işlediği için cezaevinde kalan kişi var mı?
Sıkça yalan söyler ya da hile yapar.
Ev, okul ya da başka yerlerden çalar.
Çocuğun ebeveynleri ya da başkaları tarafından cinsel, duygusal, fiziksel istismara uğradığına dair bulgular var mı?
Ailede çocuktan başka bir çocuk ihmal ve istismar mağduru mu?
Yakın zamanda aile içinde travmatik bir yaşantı oldu mu?
Evinizde küslük veya tartışma yaşanır mı?
Ortada çok önemli bir neden yokken, ne sıklıkta ailendekiler birbirlerine kızar, tartışma yaşarlar?
Ailende fiziksel kavgalar çıkar mı?”

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 9 Şubat 2012 tarihinde eklenmiştir. "MEB’den RİDEF Soruşturması" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
3