MEB’den Soma Girişimi

Milli Eğitim Bakanlığı Soma’daki maden faciasında birinci derecede yakınını kaybeden öğretmenlerin müracaat etmeleri halinde, il içi ve iller arası özür atamaları, mağdur öğretmenlerin istekleri doğrultusunda yapılacak.

Ayrıca Soma’daki kazada birinci derecede olumsuz etkilenen öğrenciler için de kolaylık yapılacak. Bu öğrenciler için 2013-2014 öğretim yılına mahsus olmak üzere, durumlarını belgelendirmek kaydıyla eğitim-öğretime ilişkin iş ve işlemlerinde bazı düzenlemelere gidileceği belirtildi.

Mağdur öğrencilerin nakil talepleri, velilerinin istemeleri halinde değerlendirilecek.

Bu öğrencilerin, ortaöğretim kurumlarında puan ve kontenjan şartına bakılmaksızın öğrenim gördükleri okul türleri dikkate alınarak, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği, ilköğretim kurumlarında adres şartına bakılmaksızın Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği hükümlerine göre nakilleri yapılacak.

Mağdur öğrencilerin 13 Mayıs 2014′ten itibaren gerçekleşen devamsızlıkları dikkate alınmayacak, giremedikleri sınavlar yenilenecek. Gerekirse eksik sınav değerlendirmeye katılmayacak.

Karne ve diplomaların düzenlenmesi, okul birincilerinin belirlenmesi, ÖSYM ile ilgili iş ve işlemler, staj veya yaz uygulaması, beceri sınavları, çalışma takviminde belirtilen süre içinde gerçekleştirilecek.

Soma’da birinci derecede yakınını kaybeden öğretmenlerin müracaat etmeleri halinde, il içi ve iller arası özür atamaları, mağdur öğretmenlerin istekleri doğrultusunda yapılacak. Öğretmenlerin koordinasyon merkezleri yoluyla mağduriyetlerini belgelendirmeleri istenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.