» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

MEB’DEN SÖZLEŞMELİLERLE İLGİLİ UYARI

A+  A- MEB’DEN SÖZLEŞMELİLERLE İLGİLİ UYARI

Milli Eğitim Bakanlığı iller arasında uygulama farklılığı bulunduğu ve bazı il milli eğitim müdürlüklerinin usulsüz işlemler yapmasından dolayı 81 il valiliğine resmi yazı gönderdi. Yazıya göre, sözleşmeli öğretmenlerin merkezi okullara geçici olarak görevlendirmeleri yapılmayacak, yerlerine ücretli öğretmen görevlendirilmeyecek, bir yıl içerisinde ayrı ayrı veya toplam otuz günden fazla rapor alan Sözleşmeli Öğretmenlerin sözleşmeleri feshedilecek.

” Bakanlığımızca öğretmen ihtiyacının giderilmesi amacıyla çeşitli alanlardan 2009 yılı sonu itibariyle 70.000 sözleşmeli öğretmenin görevlendirilmesi gerçekleştirilmiş olup, eğitim kurumlarımızın öğretmen açığı büyük ölçüde giderilmiştir.

Bu kapsama dâhil öğretmenlerinin il içerisinde görev yerlerinin değiştirilebilmesi için eğitim kurumunda norm kadro fazlası durumunda olması, alanının veya sınıfın kaldırılması, ders saatinin azalması eğitim kurumunun kapanması ya da taşımalı sisteme geçilmesi sonucu Öğretmen fazlalığının oluşması halinde; Öncelikle aynı ilçe içerisinde, ihtiyacın bulunmaması durumunda il içerisinde sistem Üzerinden yapılacağı, bunun dışında sözleşmeli öğretmenlerin görev yeri değişikliğinin mümkün olamayacağı Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan açıklamalarda yer almıştır.

Buna göre;

1-Sözleşmeli öğretmenlerin merkezi okullara geçici olarak görevlendirmelerinin yapılmayacaktır. Yerlerine ücretli öğretmen görevlendirilmeyecektir.

2-Bakanlar Kurulu’nun 02/03/2009 tarihli ve 2009/15754 sayılı Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslardaki değişiklik kararında askerlik görevini yapmak üzere sözleşmesi feshedilenler ile doğum iznine ayrılanların pozisyonları aklı tutulacak yerlerine atama/görevlendirme yapılmayacaktır.

3-Norm kadrolar açık gösterilerek sözleşmeli öğretmenler fazla konuma düşürülmeyecektir.

4-Bir yıl içerisinde ayrı ayrı veya toplam otuz günden fazla rapor alan sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmeleri feshedilecektir.”

Memurlar.net sitesi öğretmenler bölüm sorumlusu Ahmet Kandemir’in değerlendirmesi;

MEB’İN RAPORLARA İLİŞKİN GÖRÜŞÜ HATALIDIR

Bir yıl içerisinde ayrı ayrı veya toplam otuz günden fazla rapor alan sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmelerinin feshedilmesine, sendikalar tarafından açılan davalar devam etmektedir.

Bireysel olarak açılan ilk davada Van 2. İdare Mahkemesi sözleşmeli öğretmeni görevine geri iade etmiş ve alamadığı ek ders ve maaşlarının ödenmesine hükmetmiştir.

İLGİLİ MAHKEME KARARI HABERİN DEVAMINDA

1 2

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 5 Nisan 2010 tarihinde eklenmiştir. "MEB’DEN SÖZLEŞMELİLERLE İLGİLİ UYARI" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7