» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

MEB’in Açıktan Ataması İptal Edildi

A+  A- MEB’in Açıktan Ataması İptal Edildi

Ankara 3. İdare Mahkemesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıktan atama işlemini Anayasa’ya aykırı bularak iptal etti.

Ankara 3. İdare Mahkemesi, F. Ayan isimli öğretmenin Balıkesir merkez 100. Yıl Teknik Lisesi öğretmenliğine bakanlıkça açıktan atanmasına ilişkin işlemin iptaline karar verdi.

Öğretmen olarak atanabilmek için KPSS’ye girme şartının olduğunu hatırlatan mahkeme, sınava girmeden bakanlıkça atama yapılamayacağına işaret etti.

Mahkeme, idarenin öğretmenler arasında ayrım gözetemeyeceği vurgulandı.

İtiraz Edeceğini Açıklamıştı

Bakanlık basında “KPSS’ye Girmeden Öğretmen Atamışlar” başlığıyla yer alan haberin gerçekleri yansıtmadığını belirterek, konuya ilişkin 06 Kasım 2013 tarihli İdare Mahkemesi kararına, bakanlık tarafından bir üst mahkeme olan Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nde itiraz edileceği bildirilmişti.

MEB’in Açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı, açıktan atama iddiaları gündeme geldiğinde şu açıklamayı yapmıştı;

“Bakanlık kadrolarındaki görevlerinden ayrılanlar, halen kamu kurum ve kuruluşlarında öğretmen veya başka unvanda görev yapanlar bu kapsamda başvuruda bulunabilirler…’ denilmektedir. Bakanlık makamı, kanunun kendisine verdiği yetkiye dayanarak adı geçen öğretmeni 02 Ocak 2012 tarihinde Balıkesir Merkez 100. Yıl Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ne atamıştır. Ancak, Ankara 3. İdare Mahkemesi, 06 Kasım 2013 tarih 2013/1816 sayılı alınan kararla söz konusu atamanın iptaline karar vermiştir. Daha önce öğretmenlikte adaylığı kaldırılmış olan F.A’nın ataması, yukarıdaki yasal düzenlemeler çerçevesinde yapılmıştır.

Bilindiği gibi, KPSS uygulaması 2002 yılında, yani F.A’nın atamasından 8 yıl sonra başlamıştır. F.A’nın göreve başlama tarihi olan 20 Eylül 1994’te zaten KPSS uygulaması olmadığından, İdare Mahkemesi’nin kararında yer alan ‘Bakanlık makamınca açıktan ataması yapılan F.A. isimli kişinin KPSS sınavına girmediği ve KPSS sınav sonuç belgesi bulunmadığı, mahkememizin 12 Eylül 2012 ve 20 Kasım 2012 tarihli ara kararlarıyla ortaya konulduğundan dava konusu, işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır’ ifadesinin isabetsizliği ortadadır. Bu nedenle konuya ilişkin 06 Kasım 2013 tarihli İdare Mahkemesi kararına, bakanlığımızca, bir üst mahkeme olan Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nde itiraz edilecektir.”

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 31 Ocak 2014 tarihinde eklenmiştir. "MEB’in Açıktan Ataması İptal Edildi" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. Anonim

  adam önceden öğretmense yasal olarak kazanılmış hakkı zaten vardır.Bu bakımdan istifa yada kurumlar arası geçişle yeniden dönebilir .

 1. Trkeci43372814

  RT @SakallCelal1: @hmzaydg Amin müdürüm. Sizde bu dünyada bize yapılan haksızlığı giderin lütfen 🙏 Açıktan atama yönetmelikte yazıyor ama u…

 1. akedessa

  RT @SakallCelal1: @hmzaydg Amin müdürüm. Sizde bu dünyada bize yapılan haksızlığı giderin lütfen 🙏 Açıktan atama yönetmelikte yazıyor ama u…

 1. akedessa

  RT @78Matador16: @hmzaydg @ailebirligi2020 Inşallah istifa sonrası açıktan yeniden atama tarihinide yakında açıklarsınız.

 1. iikirik

  RT @SakallCelal1: @hmzaydg Amin müdürüm. Sizde bu dünyada bize yapılan haksızlığı giderin lütfen 🙏 Açıktan atama yönetmelikte yazıyor ama u…

 1. SakallCelal1

  @hmzaydg Amin müdürüm. Sizde bu dünyada bize yapılan haksızlığı giderin lütfen 🙏 Açıktan atama yönetmelikte yazıyor… https://t.co/zNLeglsT3X

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7