» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

MEB’in Cevaplayamadığı Sorular

A+  A- MEB’in Cevaplayamadığı Sorular

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kurduğu ‘Alo Çözüm Hattı’nı arayıp, ’66 aylık çocuğu okula başlamasın diye nereden rapor alınacağını’ soran veliye devletin vereceği bir yanıt yok.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, kentteki sorunları tespit etmek, çözmek ve soruları almak için 0212 455 04 35-81 numaralı ‘Alo Çözüm Hattı’nı kurdu. Bilgi Edinme Yasası yoluyla 15 günü bulan yanıt alma süresinin kısalmasını da sağlayan hat, 5 Temmuz’dan beri hizmette. 8 müfettiş dönüşümlü olarak gelen sorulara telefonla cevap verirken, sıkıntıları not alıp, çözüm bulunmasında yardımcı oluyor. Arayanlara aynı gün geri dönülüyor.

Müdürlüğe Gelen Sorular

İl Milli Eğitim müdür yardımcılarından Mucip Kına da e-mail ile gelen soruları yanıtlıyor. Günde ortalama 80 soru geliyor.

Telefonun ucundaki bir veli Sancaktepe’den aradığını ve çocuğunu kayıt yaptıracağı okulda sınıfların 60 kişi olacağını söylüyor ve soruyor: 60 kişilik sınıfta nasıl eğitim alınacak, bu sorun nasıl giderilecek?

Başka bir veli elektronik postayla 66 aylık çocuğunu okula başlatmak istemediğini sağlık raporunu nereden alacağını, bir diğeri imam hatip ortaokuluna dönüşen okullarda derslik sıkıntısı olup olmayacağını soruyor. Bu soru velilerin en çok sorduğu sorulardan biri.

Bakanlık yanıtı bekleniyor

Her sorunun bir cevabı var ama sağlık raporunun nereden alınacağının cevabı henüz yok. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer “Fiziken ya da ruhen okula başlamaya uygun değildir” raporunu çocuk dosktoru, çocuk psikiyatristi ya da nörologlar verecek” demişti. Ancak pek çok psikiyatri bölümü sadece gelişim geriliği ve psikiyatrik hastalığı olan çocuklara rapor verildiğini söyleyerek bu raporu vermiyor.

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kına, şunları söylüyor: “Okula başlaması zorunlu olduğu halde çocuğunu yollamak istemeyenlerin alması gereken sağlık raporuyla ilgili çok soru geliyor. Temel soru, raporun nereden alınacağı, sağlık kurumundan kasıtın ne olduğu? Net bir şey söyleyemiyoruz. Bakanlığa görüş sorduk.”

Müdür: 12 ilçe sorunlu

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız da 4+4+4 ile ilgili çalışmaları sürdürüyor. İlkokula başlayacak öğrenci sayısının 220 binden 373 bine çıkması nedeniyle ortaya çıkan derslik ihtiyacına çözüm bulmaya çalışan Yıldız kentteki son durumu şöyle anlatıyor: “20 ilçede derslik sıkıntısı yok. 12 ilçede sorun var. Tüm imkânlarımızı kullanacağız. 80-90 kişilik sınıflar olmayacak. İlçede nüfusu daha az olan okullara kalabalık okulların bir kısım öğrencisini kaydırmaya çalışacağız. Kütüphaneler kapatılıp sınıf olmayacak. Başka çözümler bulacağız.

İstanbul ’da 1000’in üzerinde norm fazlası sınıf öğretmeni var. O öğretmenleri de mümkün olduğunca il içinde değerlendireceğiz. Branş öğretmeni açığını da bakanlığın yapacağı 40 bin öğretmen ataması ile doldurmayı planlıyoruz.” -radikal

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 12 Ağustos 2012 tarihinde eklenmiştir. "MEB’in Cevaplayamadığı Sorular" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
10