» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

MEB’in Sütü Bozuk Çıkmış

A+  A- MEB’in Sütü Bozuk Çıkmış

Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğrencilere dağıttığı süten binlerce zehirlenme vakası görülmüş, MEB yetkilileri durumu “süt hassasiyeti” olarak değerlendirmişti. Geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir resmi yazıyla, dağıtılan sütün bozuk olduğu ilk kez ifade edilmiş oldu.

Eğitim Sen‘in bozuk sütle ilgili olarak yaptığı basın açıklaması haberin devamında verilmiştir.

Hükümete Yakın Süt Şirketinin Öğrencilere Bozuk Süt İçirdiği Resmen Tespit Edildi!

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu’nun “Hükümete Yakın Süt Şirketinin Öğrencilere Bozuk Süt İçirdiği Resmen Tespit Edildi!” başlıklı açıklama metnidir.

Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın birlikte yürüttüğü Okul Sütü Projesi’nin yeterli denetimler yapılmadan uygulanmaya başlanması sonucunda yaşanan zehirlenmelerin hükümetin iddialarının aksine abartı olmadığı, sütlerden alınan numuneler sonucunda çocuklara bazı illerde bozuk sütlerin içirildiği ortaya çıkmıştır.

Denizli’de faaliyet gösteren ve açılışını Başbakan’ın yaptığı bir firmandan alınan sütler üzerinde Denizli ve Ankara’da İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri tarafından yapılan inceleme sonucunda öğrencilere dağıtılarak içirilen sütlerin “Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği”ne uygun olmadığı tespit edilmiştir.

Eğitim Sen’in yıllardır okullarda ücretsiz süt dağıtılması ve bir öğün kahvaltı verilmesine yönelik talepleri olduğu bilinmektedir. 2 Mayıs’ta ülke çapında başlatılan ve 7 milyon ilköğretim öğrencisini doğrudan ilgilendiren “ücretsiz süt dağıtımı” projesi ile sütteki mevsimsel arz fazlalığı üzerinden dağıtılan sütlerin sağlıksız olabileceği ve gerekli hijyen kuralları taşımadığı yönündeki eleştirilerimiz, gerek Sağlık ve Milli Eğitim Bakanları gerekse Başbakan tarafından öfke ile karşılanmış; ancak İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri tarafından yapılan incelemeler sonucunda endişelerimizin ve uyarılarımızın ne kadar yerinde olduğu görülmüştür.

Açılışını Başbakan’ın yaptığı firmanın sütlerinin bozuk çıkmasının ardından süt dağıtımının durdurulması kararının verilmiş olması önemlidir. Ancak bu kararın okullar tatil olduktan sonra alan ve toplatılmasını isteyen, insan sağlığı ile oynayanların yaptıkları yanlarına kar kalmamalıdır. Kimsenin, şov malzemesi olarak kullandığı ücretsiz süt projesi üzerinden çocukların sağlığı ile oynamaya hakkı yoktur. Sorumlular derhal ortaya çıkarılmalı ve gereken işlemler yapılmalıdır.

2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren süt dağıtımı konusu daha hassas olarak ele alınmalı, numuneleri sağlıklı çıkmayan firmalardan hiçbir şekilde süt alımı ve dağıtımı yapılmamalıdır.

Eğitim Sen Genel Merkezi

Bu haber GÜNCEL, SENDİKA kategorisi altında 13 Haziran 2012 tarihinde eklenmiştir. "MEB’in Sütü Bozuk Çıkmış" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6