» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

MEB’in Terazisi Neden Bozuk?

A+  A- MEB’in Terazisi Neden Bozuk?

Milli Eğitim Bakanlığı‘nın adalet terazisi ya bozuk ya da bakanlık o teraziyi kullanmayı çoktan bıraktı.

Öğretmenler bu hükümetten umudu kesti. Öğretmenlik mesleğinin tarihte olmadığı kadar ayaklar altına alınıp değersizleştiği, kurum çalışanlarının mutsuzlaştığı, personelin vatandaşa ve diğer kurumlara ezdirildiği bir dönem daha yaşanmamıştı.

Eğitim, ilk harfinden sonuna kadar sorunlarla dolu haldedir. Nereye el atılsa elde kalmaktadır.

Bakanlık sorunları yok sayarak sorunların ortadan kalktığını düşünmektedir.

ÖZEL HABERİMİZDİR!

ESKİYE AİT HERŞEY DEĞİŞMELİ!

Bakanlık eskiye dair ne varsa değiştirmenin başarıyı getireceğini iddia etmektedir. Yürürlükteki her uygulamanın “darbeci” olarak ilan ettiği eski süreçten kaldığını, bu uygulamaların değiştirilerek eğitimin bu zihniyetten kurtarılabileceğini söylemektedir. Bu gayretle de eğitimdeki her uygulama, kabul edilmiş her esas alt üst edilmekte, yerine aceleyle de olsa yeni uygulamalar getirilmektedir.

Elbette bu düşüncenin doğru yönleri olsa da, “herşeyi” değiştirme gayretinin eğitimi bir batağa sürüklediği de acı bir gerçektir. Ayrıca herkes bilmektedir ki MEB’i 10 yıldır aynı siyasi iktidar ve onların bakanları yönetmektedir.

MEB KAYBETMEKTEN BIKMADI

Mahkemeler, MEB aleyhine kapısını aşındıranlardan da MEB’in “adaletsiz” uygulamalarından da bıkmış durumda. MEB’in her yönetmeliğinde, kılavuzunda ya da uygulamasında hukuğa uygun olmayan noktalar bulunmakta ve MEB dava edilmektedir. Genellikle de davaları kaybeden MEB temyize gidip süreci uzatmak dışında bir şey yapmamaktadır.

Kılavuz ya da yönetmeliklerin yayımlanmasının üzerinden daha bir kaç saat geçmesine rağmen eğitim sitelerinde “kılavuz ya da yönetmelik dava edilirse neden kazanılır?” başlıklı haberler yayımlanmaya başlanmakta, haberi okuyan “normal” bir eğitimci bile aksaklıkları kolayca yorumlayabilmektedir.

Bu durum herkesin kafasında yönetmeliği ya da kılavuzu yayımlayan kişilerin yeterli olup olmadığı sorusu gelmektedir.

Ya da MEB akıllıca iş yapmakta, uygulama dava edilse bile süreci değerlendirmekte, kafasındaki planı “adaletli/adaletsiz” gerçekleştirip gelişmeleri zamana bırakmaktadır.

Bu sırada yapboz haline gelen eğitim sistemini, birçok karmaşayı ve kafa karışıklığını, adaletsizliğe, mağduriyete yol açan durumları düşünmemekte, çalışanların mutsuzluğunu ve taleplerini yok saymaktadır.

MEB bu şekilde yine idareci ve öğretmenlerin büyük gayreti ve fedakarlığıyla günü kurtarmaktadır. Fakat bilinmelidir ki öğretmen ve idarecilerin de bir dayanma noktası vardır. Bu noktaya yaklaşmak, sınırları zorlamak MEB’e, eğitim sistemine ve yetişen kuşaklara zarar vermekten başka bir sonuç doğurmayacaktır.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 19 Temmuz 2012 tarihinde eklenmiştir. "MEB’in Terazisi Neden Bozuk?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. PetroniaSharron

  @ArdisjCarilyn milli eğitim bakanı ömer dinçer, van'da meydana gelen deprem sonrası yaşanan sorunlardan dolayı bir

 1. kayahusniye1

  @Sadiinciel2 Bu konuda Ömer Dinçer’in çok önemliydi.

 1. MuhammedSaylga4

  RT @GercekPir: #MemurÖğretmenlerSahipsiz Fazla birşey istemiyoruz. Elimizden alınan hakkımızı geri istiyoruz. Ömer Dinçer'in bir günde yöne…

 1. PopeDeniz

  @EeeehYetti @Oguzcaptain Sgk cı Ömer Dinçer i toplasın ortalığı diye getirdiler, o da eğitim yöneticileri ile o kad… https://t.co/MqwufAk9qa

 1. kul_ve_insan

  @trt1 4- Bu gibi sözleri/yorumları duyan veliler okul basıyor, öğretmen dövüyor. Dönemin ME Bakanı Ömer Dinçer "öğr… https://t.co/4t8ENjKC8p

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5