» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Meclis Öğretmene Etik Kurallarını Hatırlatacak

A+  A- Meclis Öğretmene Etik Kurallarını Hatırlatacak

Milletvekili emekli maaşlarına “bir gecede” yüksek zam yapan Meclis öğretmene etik ilkelerini hatırlatacak. Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu, öğretmenleri, sağlık personelini ve belediye personelini kapsayan yasa taslağı hazırladı.

Başbakanlığa gönderilen taslağa göre, öğretmenlere altın verilemeyecek, doktorlar eşantiyon alamayacak, belediye imar komisyonunda inşaatçı olamayacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) ve yargıda etik denetimle ilgili bir boşluk olduğunu ve bunu düzenleyen bir kurul oluşturulması gerektiğini belirten Etik Kurul Başkanı Prof. Bilal Eryılmaz, taslakla ilgili şunları söyledi:

ÖĞRETMEN ETİK OLMALI

Öğrencilerden 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle altın gibi, bizim yönetmelik kapsamında olmayan beyaz eşyaya varan hediyeler veriliyor. Bunlar yasak, alınmaması gerekir. Bir takım öğrencileri evine çağırıp özel ders vermek, kayıt parası almak gibi konular var. Biz öğretmenlerden etik liderlik yapmasını bekliyoruz.

2012’DE ÇIKACAK

Başbakanlık geçen sene “Saydamlığın Geliştirilmesi Hakkında Strateji Planı” diye bir genelge yayımladı. Biz de öğretmenler, sağlık personeli ve mali idarelerin seçilmiş kamu görevlilerine ilişkin etik davranış ilkelerinin belirlenmesini önerdik. Başbakanlık da kabul etti. 2012 içinde bu çalışmalar sonuçlanacak.

DOKTOR ZİYARETLERİ

Tıp etiği zaten var. Bizim üzerinde durduğumuz şey, sağlık hizmetleri etiğidir. Yani doktorla hasta hastaneyle hasta, doktorla eczacı doktorla ilaç firmaları arasındaki ilişkidir. Biz bu ilişkilerin etik davranış ilkelerine uygun olmasını sağlamalıyız. Dışarıdan eli çantalı ilaç firmaları geliyor. Hastaneleri dolaşıyor. Millet kuyrukta. Çat kapı içeri giriyor. Orada doktora ilaç tanıtıyor ve onu oyalıyor. Bu etik değil hizmeti aksatıyor.

CEZA VERİLMELİ

Eryılmaz, “Etik ihlaline ilişkin, disiplin cezası türünden bir yaptırım olmasında fayda var. Fiilin durumuna göre etik uyarı veya etik kınama türünde bir karar verilmesinin doğru olduğunu düşünüyorum” dedi. -Hürriyet

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 25 Aralık 2011 tarihinde eklenmiştir. "Meclis Öğretmene Etik Kurallarını Hatırlatacak" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. oktay

    ben farklı bir ülkede yaşıyorum galiba. 15 yıllık öğretmenim, şu ana kadar bir öğretmenin, öğretmenler gününde ne altın ne de beyaz eşya hediye aldığını ne gördüm ne de duydum..
    Etik olması gerekenler kimler acaba. yazık. Verdiğim oylar haram olsun size.

  1. mervvoz

    Bazı veliler var..sanki okulu çocuğu değil kendi okuyor öğretmene sevdalı oluyor genelde bunlar doğum günlerinde,öz… https://t.co/1v8PaS6BEQ

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
3