Meclis Öğretmene Etik Kurallarını Hatırlatacak

Milletvekili emekli maaşlarına “bir gecede” yüksek zam yapan Meclis öğretmene etik ilkelerini hatırlatacak. Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu, öğretmenleri, sağlık personelini ve belediye personelini kapsayan yasa taslağı hazırladı.

Başbakanlığa gönderilen taslağa göre, öğretmenlere altın verilemeyecek, doktorlar eşantiyon alamayacak, belediye imar komisyonunda inşaatçı olamayacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) ve yargıda etik denetimle ilgili bir boşluk olduğunu ve bunu düzenleyen bir kurul oluşturulması gerektiğini belirten Etik Kurul Başkanı Prof. Bilal Eryılmaz, taslakla ilgili şunları söyledi:

ÖĞRETMEN ETİK OLMALI

Öğrencilerden 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle altın gibi, bizim yönetmelik kapsamında olmayan beyaz eşyaya varan hediyeler veriliyor. Bunlar yasak, alınmaması gerekir. Bir takım öğrencileri evine çağırıp özel ders vermek, kayıt parası almak gibi konular var. Biz öğretmenlerden etik liderlik yapmasını bekliyoruz.

2012’DE ÇIKACAK

Başbakanlık geçen sene “Saydamlığın Geliştirilmesi Hakkında Strateji Planı” diye bir genelge yayımladı. Biz de öğretmenler, sağlık personeli ve mali idarelerin seçilmiş kamu görevlilerine ilişkin etik davranış ilkelerinin belirlenmesini önerdik. Başbakanlık da kabul etti. 2012 içinde bu çalışmalar sonuçlanacak.

DOKTOR ZİYARETLERİ

Tıp etiği zaten var. Bizim üzerinde durduğumuz şey, sağlık hizmetleri etiğidir. Yani doktorla hasta hastaneyle hasta, doktorla eczacı doktorla ilaç firmaları arasındaki ilişkidir. Biz bu ilişkilerin etik davranış ilkelerine uygun olmasını sağlamalıyız. Dışarıdan eli çantalı ilaç firmaları geliyor. Hastaneleri dolaşıyor. Millet kuyrukta. Çat kapı içeri giriyor. Orada doktora ilaç tanıtıyor ve onu oyalıyor. Bu etik değil hizmeti aksatıyor.

CEZA VERİLMELİ

Eryılmaz, “Etik ihlaline ilişkin, disiplin cezası türünden bir yaptırım olmasında fayda var. Fiilin durumuna göre etik uyarı veya etik kınama türünde bir karar verilmesinin doğru olduğunu düşünüyorum” dedi. -Hürriyet

1 thought on “Meclis Öğretmene Etik Kurallarını Hatırlatacak

  1. ben farklı bir ülkede yaşıyorum galiba. 15 yıllık öğretmenim, şu ana kadar bir öğretmenin, öğretmenler gününde ne altın ne de beyaz eşya hediye aldığını ne gördüm ne de duydum..
    Etik olması gerekenler kimler acaba. yazık. Verdiğim oylar haram olsun size.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.