» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

‘Memur Kemal Efendi’ Eleştirisi

A+  A- ‘Memur Kemal Efendi’ Eleştirisi

Başbakan Erdoğan, partisinin Isparta mitinginde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için söylediği, Memur Kemal Efendi benzetmesi için memur sendikalarından tepki geldi. Sendikalar, Erdoğan´ın Memur Kemal Efendi sözü ile binlerce memura haksızlık ettiği görüşünü savundu. Konuya ilişkin sendika temsilcileri tepki göstermekte gecikmedi.
Sendikalar bu eleştiri hakkında ne dediler?

KESK Genel Başkanı Sami Evren:
Bir defa biz de kendimizi memur olarak görmeyiz; kamu emekçisi, kamu çalışanı olarak görüyoruz. Referandum tartışmalarında belirli tanımlamalarla kamuoyunda yaratılan bu polemik neyin nereye vardığını göstermesi bakımından tahmin edilmeyecek ölçüde insanları rencide etmektedir. Tabi orada memur kavramında bir küçümseme var. Ama sayın Başbakan ilk defa bunu yapmıyor. Toplumun değişik kesimlerini zaman zaman hep küçümsemiştir. Kamu çalışanları, memurlar açısından küçümseme olayı doğru değildir. Bu insanlar onurlarıyla yaşayan, onurlarıyla ayakta kalmaya çalışan ücretli insanlardır. Bu insanların bu ülkenin Başbakanı tarafından küçümsenmesini onaylamak mümkün değil, doğru da değil. Dolayısıyla kamu emekçilerini, memurların Anayasa tartışmalarında kimse malzeme yapma hakkına sahip değildir.

Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri Fahrettin Yokuş:
Başbakan Erdoğan daha öncede memurları yan gelip yatmakla suçladı. Sorunları memurlara yükleyen memuru sevmeyen bir anlayış var. Bu anlayış Isparta mitinginde tekrar devleşti. Ne acıdır ki; bu anlayış siyasi parti Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu adında tezahür etti. Ve anlaşılan o ki; aşağılama maksadıyla söylenmiş. Böyle bir şey söylemek ne Sayın Başbakanın hakkı ne de haddi. Ümit ediyorum ki, Sayın Başbakan bu sözlerini en kısa sürede düzeltir. Başbakanın mesai arkadaşları da memurdur. 72 milyona hizmet eden 2,5 milyon memur var. Sayın Başbakanın düzeltmesini, özür dilemesini bekliyoruz. Bu sözleri kamuoyu vicdanı da değerlendirecek ve Sayın Başbakanın memur sevmeyen anlayışı tarihe geçecektir.

BASK Genel Başkanı Resul Akay:
Başbakanın Kemal Efendi tabiri küçümseme, hafife alma amacıyla söylemiş olduğu çok net. Ancak icraatlarını memurlarla başarmaktan başka şansı olmayan Başbakan maiyetinde çalışan insanların ismiyle bir başkasını hakir görmesi küçük görmesi büyük bir talihsizlik. Sayın Başbakanın memurlardan özür dilemesi gerekir. Eğer muhatabına bir eleştiri yapacaksa, başka kelimeler seçmesi lazım.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu:
Terörle ve diğer konularda Cumhuriyet Halk Partisi’nden beklenen ciddi beyanatlar çıkıyor. Ama arkası bir türlü gelmiyor. Ben burada memura, memur üzerine değil de; memur devletin memuru, orada da Kemal Kılıçdaroğlu’nun arkasında değişik devlet var gibi bir algı edindim.

Daha önceki “Alma Öğretmenin Ahını” başlıklı haberimizde yayımlamıştık… Milli Eğitim Bakanı Çubukçu ücretli ve sözleşmeli öğretmenlerle sözlü bir diyaloğa girmiş ve öğretmenlere öğretmenin nasıl olması gerektiği konusunda bilgi vermişti!

Kaynak: kamudan.com
Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 8 Ağustos 2010 tarihinde eklenmiştir. "‘Memur Kemal Efendi’ Eleştirisi" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
9