» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Memur-Sen Reddedildi

A+  A- Memur-Sen Reddedildi

Memur-Sen Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu’na alınmadı! Bilindiği gibi Memur-Sen 40 bin olan üye sayısını AKP İktidarı döneminde 10’a katlamıştı. Üye sayısını 400 bine çıkaran ve böylece Türkiye’nin en büyük memur sendikası haline gelen Memur-Sen, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) tarafından reddedildi.

Memur-Sen’in 2006 yılındaki başvurusu da reddedilmişti.

AKP döneminde büyüyen Memur-Sen’e üyelik için başvurduğu ITUC‘tan şok yanıt geldi.

Türkiye’den DİSK, KESK, Hak-İş ve Türk-İş’in üyesi bulunduğu ITUC, Memur-Sen’i “Bağımsızlık karakteri tartışmalı” açıklamasıyla konfederasyonuna kabul etmedi.

Açıklamada; “Yönetim Kurulumuz, Memur-Sen’in Ağustos 2010’da başvurduğunu ve daha önce de Uluslararası Hür Sendikalar Konfederasyonu ICFTU’ya yapılan başvurusunun 2006 yılında reddedildiğini dikkate aldı. 2006’dan bu yana örgütünüzün yaşadığı gelişmeler, istişare sürecinin olumsuz sonuçları ve Memur-Sen’in bağımsız karakterinin tartışılabilir olması durumu göz önüne alınarak, başvurunuzun dikkate alınmamasına kadar verilmiştir.” denildi.

DANIŞIKLI DÖVÜŞLE SUÇLANDI

Halen Genel Başkanlığı’nı Ahmet Gündoğdu’nun yürüttüğü Memur-Sen, hükümetle yapılacak toplu görüşmelerde memurları temsil eden en önemli sendika konumunda bulunuyor.

Diğer sendikalar, sık sık Memur-Sen’i yaptığı açıklamalar ve gösterdiği tavırlar nedeniyle ağır şekilde eleştirmişti.

Memur ve memur emeklilerinin, 2011 yılı zamlarını belirleyen toplu görüşmelerde de yetkili Memur-Sen Konfederasyonu’nun, “görüşme öncesi hükümetle danışıklı dövüşle şike yaptığı” iddiaları tartışma yaratmıştı. Hükümetin kamuoyunda kendisine yakın bulunan Memur-Sen konfederasyonuyla 2011 yılı memur maaşlarıyla ilgili imzaladığı mutabakat zaptı, tartışma konusu olmuştu. -Haber3-

Hükümetle yakın ilişkisi olduğu belirtilen Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı olan sendikalar;
Eğitim-Bir-Sen, Sağlık-Sen, Bem-Bir-Sen, Toç-Bir-Sen, Büro-Memur-Sen, Diyanet-Sen, Kültür-Memur-Sen, Enerji-Bir-Sen, Birlik-Haber-Sen, Bayındır-Memur-Sen, Ulaştırma-Memur-Sen

Bu haber GÜNCEL, SENDİKA kategorisi altında 17 Mart 2011 tarihinde eklenmiştir. "Memur-Sen Reddedildi" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8