Memur-Sen “Susuyor”

Memur ve emekli yılın ilk beş ayında enflasyon canavarına yenildi.

Beş aylık enflasyonun % 5.38’ye ulaşması ile birlikte memur ve emekli aylıklarına bu yılın başında yapılan zam eridi.

Hükümet ile Memur-Sen arasında geçen yıl bağıtlanan toplu iş sözleşmesi uyarınca 1 Ocak 2014’ten geçerli olmak üzere memur maaşlarında 123 lira, memur emeklisinin aylıklarında da seyyanen 140 lira artış oldu. Başka bir ifade ile ortalama memur maaşı 2 bin 200 lira olarak kabul edilirse bu kesime % 5.6, ortalama aylıkları 1500 lira olan memur emeklisine de % 9 zam yapılmış oldu.

Türkiye Kamu-Sen ile KESK’in tüm uyarılarına karşın, daha önceki sözleşmelerde var olan maaşları erimekten kurtaran enflasyon farkı ödenmesi hükmü, Memur-Sen’in bir yıllık imzaladığı toplu iş sözleşmesinde seyyanen zamdan ötürü yer almadı.

“Beş Ayda Buhar Oldu”

İlk beş ayda % 5.38 düzeyinde gerçekleşen enflasyonla memurlara yapılan % 5.6’lık zammın tamamı erirken, memur emeklilerindeki % 9’luk artışın yarıdan fazlası beş ayda buhar olup uçtu.

Yılın ikinci altı ayında bu kitlenin satın alma gücü yılbaşına göre çok daha geride kalacak.
Memur ve emeklileri bir anlamda enflasyona karşı koruyan fark ödemesi bu yıl yapılmayacak, 7 ay daha 123 ve 140 liralık zamla yetinmek zorunda kalacak.

Yine bu yılın başında aylıklarına % 3.27 oranında zam yapılan işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin durumu daha da kötü.

Aylıkları, memur emeklilerine göre daha düşük olan, işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin kaybı ilk altı ay dolmadan şimdiden yüzde 2.11’i buldu. En mağdur kitle olan işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin kaybı, aylıklarına zam yapılacak temmuz ayına göre giderek daha da artacak.

Emekçilerin aleyhine gelişen bu olumsuz tablo karşısında, hükümet ile alelacele toplu iş sözleşmesi imzalayan, enflasyon farkında ısrarcı olmayan Memur-Sen ne düşünüyor? Vicdanı rahat mı?

Şükrü KARAMAN
Çalışma hayatı uzmanı

Yazının Kaynağı için tıklayınız: Yalçın Bayer

2 thoughts on “Memur-Sen “Susuyor”

  1. niye susuyor susmak yerine çözüm olsunlar memurlardan oy almak değil bu kapı aşındırana kadar devletin kapısını aşındırsınlar temmuz ayıbını kapatsınlar makam sevdalısı değil vatan millet sevdalısı oldukların kanıtlasınlar başarmak istemekten geçer hadi hayırlısı

    1. Emekçilerin aleyhine gelişen bu olumsuz tablo karşısında, hükümet ile alelacele toplu iş sözleşmesi imzalayan, enflasyon farkında ısrarcı olmayan Memur-Sen ne düşünüyor? Vicdanı rahat mı?

      SORUSUNA MİLLETİN ÖNÜNDE CEVAP VERMELİ DİK DURARAK SUSMASINLAR KENDİLERİDE MEMURA ZAM YAPABİLİRLER ALDIKLARI PAYLARDAN NASILMIŞ O ZAMAN ÖĞRENİRLER BELKİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.