Memur ve Emekliye Ek Zam Geldi

Aralık ayı enflasyon oranı belli oldu. Devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklileri, 2011 yılının Temmuz-Aralık dönemi için, yüzde 2,67 oranında enflasyon farkı alacak.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı Aralık ayı tüketici fiyat artışı  sonrasında Temmuz-Aralık dönemi enflasyonu da yüzde 6,78 olarak gerçekleşti.  Aralık ayı tüketici fiyatları ise yüzde 0,58 arttı.

Bu şekilde geçen yılın ikinci yarısında Bütçe Kanunu kapsamında yüzde 4  oranında zam alan devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklileri, yüzde 2,67  oranında ek zamma hak kazandı.

6 aylık zam oranı yüzde 6,78’e çıkacak          

Böylece, devlet memurları ve sözleşmeliler, yüzde 4’lük ikinci yarı yıl  zammının üzerine yüzde 2,67 enflasyon farkı alacak.  Böylelikle 6 aylık zam oranı  yüzde 6,78 olacak. Memur emeklilerinin zamdan doğan maaş farkları ise Sosyal  Güvenlik Kurumunca daha sonra ilan edilecek tarihte hesaplara yatacak.Memur ve memur emeklilerine enflasyon farkı verilmesinden dolayı, 2012  Merkezi Yönetim Bütçesinde yer alan maaş katsayıları, enflasyon farkını da  karşılayacak şekilde Bakanlar Kurulunca yeniden belirlenecek.
Gözler toplu sözleşmeye çevrildi

Bu arada, toplu sözleşme yasası geciktiği için devlet memuru, sözleşmeli  ve memur emeklilerinin, 15 Ocak’ta alacağı zamlı maaş henüz netleşmedi. Her yıl  toplu görüşme ile ağustos ayında belirlenen zam oranı, bu sene toplu sözleşmeye  geçildiği için tespit edilemedi. Şu anda Bakanlar Kurulu’nda olan yasa taslağının Meclis Genel Kurulu’nda  yasalaşması gerekiyor. Daha sonra çıkacak kanun, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül‘ün  onayına sunulacak.

Cumhurbaşkanının onayının ardından, sendikalar ile hükümet  toplu sözleşme masasına oturarak zam oranını belirlemeye çalışacak. Anlaşma  sağlanması halinde uzlaşılan oran, memur maaşlarına yansıyacak. Uzlaşma olmaması  halinde, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu devreye girecek ve memur maaş zammını  belirleyecek.

Asgari geçim indirimi   

Öte yandan, 1 Ocak’ta yürürlüğe giren ve 16 yaşından büyük işçiler için  brüt 886,5 lira olarak belirlenen yeni asgari ücret de, asgari geçim indirimiyle  memur ve sözleşmelilere aylık 6,75 lira ile 11,41 lira arasında maaş artışı  sağlayacak.

Bekar ya da evli ancak eşi çalışan bir memur ya da sözleşmeli için 6,75  lira olan asgari geçim indirimindeki iyileşme, evli ve eşi çalışmayan bir kamu  çalışanı için 8,09 lira, eşi çalışmayan 1 çocuklular için 9,1 lira, 2 çocuklular  için 10,12 lira, 3 çocuklular için 10,74 lira, 4 çocuklular için de 11,41 lira  olacak.

Fiş toplamanın sona ermesinin ardından uygulamaya konan asgari geçim  indiriminin, asgari ücrete endeksli olarak hesaplanması asgari ücretteki artışın  çalışanın maaşına yansımasını sağlıyor. Aylık maaşlara eklenen asgari geçim  indirimi asgari ücrete endeksli olarak her 6 ayda bir yeniden hesaplanıyor. -akşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.