MICROSOFT’UN ÇOCUK KÖLELERİ

Dünyanın en büyük yazılım tekeli olan ABD’li Microsoft firması, Çin’de çocuk çalışanları sömürmekle suçlanıyor. New York’taki Ulusal Emek Komitesi’nin (NLC) raporuna göre Microsoft, ürünlerini Çin’in güney eyaleti Guangdong’daki Kye fabrikasında imal ettiren ABD firmalarının arasında yer alıyor. Raporda, bu fabrikanın çocuk işçileri çalıştırdığı ve onları sömürdüğü belirtiliyor.

Fabrikanın, “stajyer öğrenci” adı altında 16-17 yaşlarında, hareket özgürlüğü kısıtlanmış yüzlerce genci günde 52 cent karşılığı haftanın 6 veya 7 günü 15 saat çalıştırdığı kaydedilen raporda, fabrikada çalışan genç kadınların da fabrikanın güvenlik görevlilerinin tacizine uğradığı ifade ediliyor.

Aralarında bilgisayar faresi de bulunan fabrika ürünlerinin yüzde 30’u Microsoft’a gidiyor. Rapora göre Kye fabrikası, aynı zamanda dünyaca ünlü Hewlett-Packard, Best Buy, Samsung, Foxconn, Acer, Logitech ve Asus gibi şirketlerin de tedarikçisi.

SORUŞTURMA BAŞLATILACAK
Raporun yayınlanmasının ardından bir açıklama yapan Microsoft’un sözcüsü, NLC’nin raporunu ciddiye aldıklarını ve soruşturma başlattıklarını bildirdi.

Sözcü, “Rapordaki suçlamaları ciddiye alıyoruz ve eğer fabrikada çalışanların hakkı ihlal ediliyorsa gerekli önlemleri alırız” diyerek, Microsoft’un, tedarikçilerinde çalışan kişilerin güvenliği ve düzgün şartlarda çalışmalarından yükümlü olduğunu belirtti.

APPLE’DA AYNI YOLDA
Ürünlerini, iş gücünün ucuz olduğu Uzak Doğu ülkelerinde imal ettiren tek teknoloji şirketi Microsoft değil. Bilişim devi Apple da iPhone, iPod ve farklı Apple bilgisayarlarını dünyanın farklı yerlerinde ürettiriyor. İmalatçıları konusunda son derece “hassas” olan Apple’ın sitesinde, imalatçıların sorumluluklarını tanımlayan özel bir sayfa bile bulunuyor.

Apple’ın bizzat kendisi tarafından hazırlanan 2010 raporunda, Apple’ın 3 üreticisinin çocuk işçi kullandığı ortaya çıkmıştı. İncelemeler, Apple’ın Çin, Çek Cumhuriyeti, Malezya, Tayvan, Filipinler, Singapur, Güney Kore, Tayland ve ABD’deki imalatçılarında gerçekleşti ama Apple, hangi üç imalatçının bu suçu işlediğini açıklamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.