» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Milletvekili Emekli Maaşı 8 Bin 40 Lira Oldu

A+  A- Milletvekili Emekli Maaşı 8 Bin 40 Lira Oldu

Milletvekili emekli maaşına bir gecede zam yapıldı. Milletvekillerinin emekli aylıklarında 3 bin 100 lira ila 5 bin lira arasında artış oldu.

Vatandaşın ödeyeceği ilaç katılım paylarında artış yapan yasa tasarısı meclisten geçti. Vatandaşın sağlık harcamalarına ödeyeceği miktar arttırılırken, milletvekili emekli maaşlarına yapılacak artış da aradan çıkarıldı.

Milletvekili emekli maaşlarına ve özlük haklarına yönelik tasarı, meclisteki tüm partilerin ortak onayıyla meclisten geçti.

YENİ UYGULAMA NASIL OLACAK?

Ayakta tedavilerde yazılan üç ilaca kadar 3 lira, ilave her ilaç için de 1’er lira katkı payı getiren ve aile hekimlerinin yazdığı reçeteleri de katkı payı kapsamına alan, eski memurların emekli ikramiyesi alabilmeleri için 15 yıl çalışma koşulu öngören tasarı TBMM’de kabul edildi.

TÜM PARTİLER DESTEKLEDİ

Tasarının görüşmeleri sırasında AKP, CHP, MHP ve BDP‘li milletvekilleri tarafından verilen önergelerle vekillerin yıllardır isteyip de bir türlü gerçekleştiremedikleri düzenlemeler yapıldı. Maaş ve emekli aylıkları Başbakanlık Müsteşarı’nın maaşına endeksli olan milletvekilleri, emeklilik hakkı bakımından Cumhurbaşkanı’nın emekli aylığına endekslendi.

Düzenlemeyle 4 bin 980 lira olan milletvekillerinin emekli aylığı 8 bin 40 liraya yükseltildi.

YENİDEN SEÇİLENE ARTIK KESİNTİ YOK

Mevcut yasaya göre emekli bir milletvekili yeniden seçilirse emekli aylığında 1.950 lira kesinti yapılıyor ve 3 bin liraya düşüyor. Kabul edilen önergeyle, yeniden seçilen emekli vekillerin aylığından artık kesinti yapılmayacak. Böylece, sayıları 200 dolayındaki eski milletvekillerinin maaşında 5 bin lira artış sağlanacak.

2 YIL MİLLETVEKİLLİĞİ YAPAN EMEKLİ OLACAK

Sosyal güvenlik reformu uyarınca memur kökenli bir vekil 2 yıl milletvekilliği yaptıktan sonra, emekli aylığı almaya hak kazanıyor. Ancak SSK ve Bağ-Kur kökenliler bu haktan yararlanamıyordu.

Kabul edilen önergeyle 12 Haziran seçimlerinde Meclis’e giren SSK ve Bağ-Kur kökenli 219 milletvekiline de 2 yıl çalıştıktan sonra 5 bin 628 lira emekli aylığı alma hakkı getirildi.


haberturk

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 23 Aralık 2011 tarihinde eklenmiştir. "Milletvekili Emekli Maaşı 8 Bin 40 Lira Oldu" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. ÜNAL

  YEYİNİZ EFENDİLER YEYİNİZ;AKSIRINCAYA KADAR ,TIKSIRINCAYA KADAR YEYİN.

 1. okan_ozcelik

  @hasanmez18 Mesih bey, milletvekili maaşı almaya devam mı?

 1. Nazire29957920

  RT @ArzuYildirimm: Asgari Ücretli 2020 Lira alıyor 10-12 saat çalışıyor Haftada 1 gün izin 14 gün Yıllık tatil 20 Yıl çalışıp 30 Yıl emekli…

 1. corciik

  RT @gencatsiz1944: "Milletvekili maaşı, asker maaşının altında olmalıdır. Kişiye değil işe ücret ödenen bir sistemde, koltukta oturan gebeş…

 1. 2Kursun81

  RT @kursun81_2: boşuna mı deniyor sanıyorsunuz..bu CHP varya bu CHP işte bunlar bizim yaptığımız fabrikalara göz diktiler diye ?hiç düşündü…

 1. kadir_kara1907

  RT @ArzuYildirimm: Asgari Ücretli 2020 Lira alıyor 10-12 saat çalışıyor Haftada 1 gün izin 14 gün Yıllık tatil 20 Yıl çalışıp 30 Yıl emekli…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5