Milletvekili Emekli Maaşı 8 Bin 40 Lira Oldu

Milletvekili emekli maaşına bir gecede zam yapıldı. Milletvekillerinin emekli aylıklarında 3 bin 100 lira ila 5 bin lira arasında artış oldu.

Vatandaşın ödeyeceği ilaç katılım paylarında artış yapan yasa tasarısı meclisten geçti. Vatandaşın sağlık harcamalarına ödeyeceği miktar arttırılırken, milletvekili emekli maaşlarına yapılacak artış da aradan çıkarıldı.

Milletvekili emekli maaşlarına ve özlük haklarına yönelik tasarı, meclisteki tüm partilerin ortak onayıyla meclisten geçti.

YENİ UYGULAMA NASIL OLACAK?

Ayakta tedavilerde yazılan üç ilaca kadar 3 lira, ilave her ilaç için de 1’er lira katkı payı getiren ve aile hekimlerinin yazdığı reçeteleri de katkı payı kapsamına alan, eski memurların emekli ikramiyesi alabilmeleri için 15 yıl çalışma koşulu öngören tasarı TBMM’de kabul edildi.

TÜM PARTİLER DESTEKLEDİ

Tasarının görüşmeleri sırasında AKP, CHP, MHP ve BDP‘li milletvekilleri tarafından verilen önergelerle vekillerin yıllardır isteyip de bir türlü gerçekleştiremedikleri düzenlemeler yapıldı. Maaş ve emekli aylıkları Başbakanlık Müsteşarı’nın maaşına endeksli olan milletvekilleri, emeklilik hakkı bakımından Cumhurbaşkanı’nın emekli aylığına endekslendi.

Düzenlemeyle 4 bin 980 lira olan milletvekillerinin emekli aylığı 8 bin 40 liraya yükseltildi.

YENİDEN SEÇİLENE ARTIK KESİNTİ YOK

Mevcut yasaya göre emekli bir milletvekili yeniden seçilirse emekli aylığında 1.950 lira kesinti yapılıyor ve 3 bin liraya düşüyor. Kabul edilen önergeyle, yeniden seçilen emekli vekillerin aylığından artık kesinti yapılmayacak. Böylece, sayıları 200 dolayındaki eski milletvekillerinin maaşında 5 bin lira artış sağlanacak.

2 YIL MİLLETVEKİLLİĞİ YAPAN EMEKLİ OLACAK

Sosyal güvenlik reformu uyarınca memur kökenli bir vekil 2 yıl milletvekilliği yaptıktan sonra, emekli aylığı almaya hak kazanıyor. Ancak SSK ve Bağ-Kur kökenliler bu haktan yararlanamıyordu.

Kabul edilen önergeyle 12 Haziran seçimlerinde Meclis’e giren SSK ve Bağ-Kur kökenli 219 milletvekiline de 2 yıl çalıştıktan sonra 5 bin 628 lira emekli aylığı alma hakkı getirildi.


haberturk

1 thought on “Milletvekili Emekli Maaşı 8 Bin 40 Lira Oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.