» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Milli Eğitim’de KPSS İsyanı

A+  A- Milli Eğitim’de KPSS İsyanı

Kopya ve soru hırsızlığı iddialarının odağındaki KPSS’nin kaldırılmasını isteyen 81 il milli eğitim müdürlüğü, bakanlığın yaptığı öğretmen atamasına “isyan” etti.

Her ilin ayrı ayrı yazdığı raporlarda, atama sisteminin değiştirilmesi için Bakan Nimet Çubukçu‘ya uyarılar yapıldı. KPSS nedeniyle öğretmen yetiştiren fakültelerdeki eğitimin yozlaştığı belirtilen raporlarda, vakıf üniversitelerindeki eğitim fakültelerinin kapatılması ve öğretmen adaylarının ruh sağlığını ölçecek sınavların yapılması istendi.

1-5 Kasım’da yapılacak 18. Milli Eğitim Şurası’na hazırlık için eğitimin iyileştirilmesine yönelik öneriler yapan illerin ortak sorununun “KPSS” olduğu ortaya çıktı. MEB’in kadrolu öğretmen uygulamasıyla paralel yürüttüğü sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik uygulamalarının kaldırılmasını isteyen iller, KPSS’deki testlerin öğretmenin yeteneğini ve alan bilgisini ölçemediğini savundu. Raporlarda, öne çıkan bazı tespitler şöyle:

KPSS Kaldırılmalı

“KPSS, branş ve mesleki bilgiyi ölçmeye yönelik hale getirilmeli. Okullarda öğretmen ve eğitim kalitesinin artırılması için KPSS kaldırılmalı. KPSS’de her öğretmen adayı kendi branşlarından sınava tabi tutulmalı. Öğretmenin alan bilgisini sorgulayacak soru havuzu mevcut değil. KPSS’de başarılı olanların güvenilir kriterler içeren mülakata tabi tutulmaları sağlanmalı. Öğretmenliğe ilk atamada KPSS’nin yanı sıra, öğretmen adayının fakültedeki akademik başarı ortalaması da dikkate alınmalıdır. KPSS kaldırılmalı, mezuniyet tarihinin baz alındığı sıralama ile atamaların yapılması gibi yeni alternatifler getirilmelidir. Atamalarda öğretmen adaylarının diploma not ortalama puanları dikkate alınmalıdır. Lisansüstü eğitimi almış adaylara ek puan verilmesi uygun olacaktır.”

Sözleşmeli ve Vekil Öğretmenlik Kalkmalı

KPSS’yi eleştiren illerin başında, en fazla öğretmen değişiminin yaşandığı Hakkari, Diyarbakır, Siirt, Bingöl geldi. Hakkari, ilde sözleşmeli ve ücretli öğretmen görevlendirme şeklinin yoğun olarak kullanılmasını eleştirirken; Siirt, KPSS ile yapılan öğretmen seçimi geçerlilik ve güvenirliliği zayıf olduğunu vurguladı.

milliyet
Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 25 Ekim 2010 tarihinde eklenmiştir. "Milli Eğitim’de KPSS İsyanı" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7