Milli Güvenlik Bilgisi Dersi Kaldırıldı

Konuya ilişkin yönetmelik Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Yönetmeliğe göre, 28 Aralık 1979 tarihli ve 8/37 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Milli Güvenlik Bilgisi Öğretimi Yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı.

Yürürlükten kaldırılan Yönetmeliğin uygulanmasına 2011-2012 öğretim yılı sonuna kadar devam edilecek. Böylece 2012-2013 eğitim ve öğretim döneminden itibaren Milli Güvenlik dersi yer almayacak.

‘ZORUNLU DİN DERSLERİNİ DE KALDIRIN’

Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, milli güvenlik dersinin kaldırılmasını olumlu değerlendirirken, ancak öncelikle zorunlu din dersinin kaldırılmasını, ana dilinde eğitim hakkının hayata geçirilmesini istedi. Yıldız; “AKP’nin her alanda olduğu gibi, eğitim politikalarında da ikircikli bir tutum izlediğini” ifade etti.

Ünsal Yıldız yaptığı yazılı açıklamada, milli güvenlik dersinin kaldırılmasının olumlu ancak yetersiz bir adım olduğunu belirterek, “Ancak, zorunlu din dersinin kaldırılması, ana dilinde eğitim hakkının hayata geçirilmesi gibi toplumsal taleplerin yok sayılması, AKP’nin her alanda olduğu gibi, eğitim politikalarında da gösterdiği ikircikli tutumu gözler önüne sermektedir” dedi.

Zorunlu din dersinin kaldırılmasına dönük AİHM ve yüksek yargı kararlarına rağmen bu yönde adım atılmamasının dikkat çekici olduğunu belirten Yıldız, “Ücretli öğretmen olarak imamları istihdam etmek isteyen ve müfredatı dini, ırkçı referanslarla dolduran politikalar tüm hızıyla devam ederken, sadece milli güvenlik dersinin kaldırılmasıyla sorunlar çözülmüş olmayacak” dedi.

Eğitimin pedagojik ilkelerine dair Genel Kurmay Başkanının görüş adı altında karar belirttiği bir ülkenin eğitim sisteminin, sadece milli güvenlik dersinin kaldırılmasıyla demokratikleşmeyeceğinin altını çizen Yıldız, “AKP’nin kendi siyasal-ideolojik çizgisinde ‘tek tip’ bireyler yaratarak toplumu yeniden biçimlendirme gibi önemli bir hedefi bulunmaktadır. Dolayısıyla milli güvenlik dersini eğitim müfredatına yerleştiren zihniyetin başka biçimlerde halen yürürlükte olduğu gerçeği karşımızda durmaya devam etmektedir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.