MİT ÖSYM’yi Uyarmış

Soruların sınavdan önce sesli okunarak kontrol edildiği KPSS’de şekilli soruların sızmaması telekulak iddiasını güçlendirdi.

Binlerce memur adayının umut kapısı Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndaki (KPSS) kopya iddialarıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında her gün farklı bir iddia gündeme geliyor. ÖSYM’deki Yüksek Güvenlikli Test Geliştirme ve Araştırma Merkezi’nden soruların nasıl ve kim tarafından sızdırıldığını araştıran polis yeni bir detaya ulaştı.

Her sınav öncesi sorularda hata olup olmadığının son kontrolü okuma yöntemiyle yapılıyor. Yani her soru bir uzman tarafından yüksek sesle okunuyor, diğer uzmanlar da soru ve cevapları dinleyerek anlatım bozukluğu ya da hatalı seçenek olup olmadığını kontrol ediyor.

Bu yıl da Eğitim Bilimleri Sınavı’ndaki 120 sorudan 117’si bu yöntemle kontrol edildi. Ancak sözle ifadesi mümkün olmayan 19, 20 ve 41’inci sorular sadece kitapçık üzerinden doğrulandı. Şekilli bu üç sorunun cevaplarının sızmadığı tespit edildi. Savcılık şimdi soruların dinleme yoluyla sızdığı iddiasına ilişkin inceleme yapıyor. Emniyet yetkilileri soruların hazırlandığı odanın konumu itibariyle teknik cihazlarla dışarıdan ya da basit bir dinleme cihazıyla içeriden kayıt alınmasının mümkün olduğu görüşünü dile getiriyor.

MİT brifig vermiş

İddianın ardından ortaya çıkan en çarpıcı bilgi ise MİT tarafından ÖSYM’ye telekulak brifingi verilmiş olması. 2010 yılı başında MİT görevlilerinin Test Geliştirme ve Araştırma Merkezi’ne gelerek çalışanları dinlemeler konusunda uyarıp önlemleri anlattıkları ortaya çıktı.

Kaynak: egitimgazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.