Nabi Avcı Ezber Bozar mı?

 Nabi Avcı‘nın Milli Eğitim Bakanı olmasıyla birlikte, eğitim camiasında bir bayram havası yaşanmaya başlandı. Sık sık eleştirilen eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer‘in tartışmalı uygulamaları tepki toplamaktaydı.

Milli Eğitimin başına eğitimci olmayan birinin getirilmiş olmasıyla başlayan tepki dalgası, Ömer Dinçer‘in radikal uygulamaları ve 4+4+4 eğitim modelini hayata geçirmesiyle katlanarak artmıştı.

Sık sık “veliyi üzeni ben de üzerim”, “bize uyum sağlayamayan idareciyle yollarımızı ayırırız” gibi çıkışları olan ve 6 Temmuz 2011 tarihinde göreve başlayan Dinçer’in görev süresi de bitmiş oldu. egitimciyiz.com

Nabi Avcı Ezber Bozar mı?

Nabi Avcı çevresi tarafından ılımlı bir kişi olarak tanımlanmakta. Zaman zaman medyaya yansıyan açıklamaları Milli Eğitim Bakanlığı’nda yine hareketli günler yaşanacak dedirtiyor.

Seçmeli Kürtçe’ye Bakışı

”Çocuklarım Kürtçe’yi seçmeli ders olarak alsın isterdim” açıklaması ilgi çekmişti.

Bir televizyon programında, eğitim sisteminde Alevi Bektaşi İslam anlayışının da öğrencilere öğretilmesi gerektiğini söyleyen Nabi Avcı, Kürtçe seçmeli ders konusunda ise şunları söylemişti: “Kürt arkadaşlarıyla daha iyi kaynaşmaları için çocuklarım Kürtçe’yi seçmeli ders olarak alsın isterdim.”

4+4+4 Görüşmelerinde Komisyon Başkanıydı

Nabi Avcı 4+4+4 eğitim sistemi görüşmelerinde de komisyon başkanlığı yapmıştı.

AKP’li komisyon başkanı Nabi Avcı yaşanan tüm karmaşaya rağmen 4+4+4 toplantısını başlatmıştı.

4+4+4 maddeleri okunurken muhalefet partisinden komisyon üyelerinin söz isteğine “söz yok” şeklinde cevap veren Nabi Avcı , bu tavrıyla tepki toplamıştı.

“Anayasa’nın Değiştirilemez Maddeleri Tartışılabilir”

Nabi Avcı bir televizyon kanalında “Anayasa’nın değiştirilemez maddeleri de demokratik özerklik de tartışılabilir” demişti.

Anayasa’da değiştirilemeyecek fakat Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı‘nın tartışılmasını önerdiği maddeler;

MADDE 1- Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

MADDE 2- Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

MADDE 3- Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.
Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.
Millî marşı “İstiklal Marşı”dır.
Başkenti Ankara’dır.

IV. Değiştirilemeyecek hükümler

MADDE 4- Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

Nabi Avcı’nın eğitimde neleri değiştireceği, Ömer Dinçer’in bıraktığı yerden devam edip etmeyeceği, ilk uygulamalarının ne olacağı merakla bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.