» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Ne Sihir, Ne Keramet, Sayılarda Maharet

A+  A- Ne Sihir, Ne Keramet, Sayılarda Maharet

Hükümet son teklifini yüzde 3.5 + 3.5 olarak sundu. KESK ve KAMU SEN masada bu şekilde başlayan bir pazarlıktan çıkacak sonucu tahmin ettiğini belirterek grev kararı almıştı. Memur Sen ise masadan umutluyum demişti.

Son açıklanan tekliflere göre Memur Sen de beklediği sonucu alamadığını açıkladı.

Hükümete yakın bazı yayın organları yüzde 3+3 zam oranı teklif edildiğinde oranı onlar da az bulmuş olacak ki 3+3 ifadesini kullanmaktan kaçındı.

Bu yayın organları, Yunanistan ve diğer ekonomik sıkıntı yaşayan ülkelerin haberlerinin arasına sıkıştırdıkları zam oranı haberini yıllık yüzde 6 şeklinde ifade ederek vermeyi tercih etti.

Sürekli yüzde 6 ifadeleriyle sunulan haberlerde amaç belli ki yüzde 3’ün “azlığını” hissettirmemek.

BU HESAPTA BİR TERSLİK VAR!

Sürekli “yıllık yüzde 6 zam önerildi” denmeye devam edilirken aslında gözden kaçan bir aritmetik oyunu yapıldığı ortaya çıktı.

Önerilen yüzde 3+3 (ya da yeni önerinin toplamı) aslında yıllık yüzde 6 zamma karşılık gelmiyor. Vergi dilimleri, kesintiler vb. diğer etkenler hariç tutulduğunda da ortada bir aritmetik ifade oyunu olduğu görülmekte.

YÜZDE 3+3 YILLIK YÜZDE 6 ETMİYOR

Maaşımızın 100 lira olduğunu düşünelim.

İlk altı ay yüzde 3 zamla ilk altı ay 103 lira alınacaktır.
103 x 6 = 618 lira (6 aylık 18 lira zam alınmış)

İkinci altı ay yüzde 3 zamla ikinci altı ay 106.09 lira alınacaktır.
106.09 x 6 = 636.54 lira (altı aylık 36.54 lira zam alınmış)

18 + 36.54 = 54.54 lira yıllık zamma karşılık gelir.

54.54 / 12 = 4,545

Yapılan zam 3 + 3 = 6 değil 3 + 3 = 4,54 olacaktır.

Hesabın rahat yapılabilmesi için kullanılan eski teklif yüzde 3+3 yerine yeni teklif yüzde 3.5+3.5 kullanılsa da sonuçta böyle bir durum çıkacaktır.

Hükümet ve hükümete yakın yayın organlarının yüzde 3.5+3.5‘i yıllık yüzde 7 şeklinde ifade edip etmeyeceklerini birlikte göreceğiz.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 21 Mayıs 2012 tarihinde eklenmiştir. "Ne Sihir, Ne Keramet, Sayılarda Maharet" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. BDurukkk

  RT @MuhasebeWeb: Asgari Ücrete zam teklifi https://t.co/lk43tDWyzM

 1. bozoluk

  Bugün çok yakışıklı bir iş adamından güzel bir iş teklifi aldım patron duy sesimi maaşa zam yapmazsan gidiyorum ben

 1. ridvanyildi

  Süperpak işçilerinden patrona ‘sıfır zam’ yanıtı: Fatura işçiye kesilemez, greve devam HABER MERKEZİ – İzmir, Kara… https://t.co/lEZlvMCl6i

 1. Jean571632

  @ankarakulisi06 Herşeye zam geldi, maaşlar yerinde sayıyor. Asgari ücretliler enflasyon zammını alabilmesi için yas… https://t.co/n7Ud4Ok7Uy

 1. asudenetim

  RT @MuhasebeWeb: Asgari Ücrete zam teklifi https://t.co/lk43tDWyzM

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
3