Neden “Yüzde Altmış Aptaldır” Dedi?

Aziz Nesin’in “Türk insanının yüzde 60’ı aptaldır” sözü yıllardır bir çok ortamda, çeşitli durumlarda dile getirildi. Bu görüşü destekleyenler, hatta yüzde 60 rakamını yetersiz görenler olduğu gibi büyük tepki gösterenler, Nesin’i dava edenler de oldu.

Yaklaşık 20 yıldır bu cümle akıllardan çıkmadı. Yaşanan bir çok trajikomik olayda bir çok kez dile getirildi.

Aziz Nesin’in yıldızı, Türk milletine hakaret ettiğini iddia edenlerle hiç barışmadı.

Aziz Nesin, “Türk insanının yüzde 60’ı aptaldır” sözünden dolayı defalarca dava edildi fakat bu davalardan beraat etti.

Yargıtay’ın beraat gerekçesi, “Yüzde 60 için bir hakarette bulunuluyor ama, kimlerin yüzde 60 içinde olduğu, kimlerin yüzde 40’lık dilimde kaldığı belirtilmemekte. Tümüyle Türklerin aptal olduğu iddiasında da bulunulmayıp, bir kısmı için bu isnat yapıldığından, Türklüğe hakaret suçu da oluşmamıştır” şeklindeydi.

“Ne Demek İstedi?”

İnsanlar cümledeki yüzde 60’ı tartışmaktan veya diğer yüzde 40 içinde olmanın verdiği rahatlıktan! dolayı Nesin’in neden böyle bir cümle kullandığını fazla sorgulamadı.

Aziz Nesin neden “Türk insanının yüzde 60’ı aptaldır” dedi?

Müjdat Gezen‘in anlattığı aktarılır.

“Türklerin yüzde 60’ı aptaldır” çıkışı 1982 Anayasa Referandumu’na dayanır.

“İzmir Torbalı’da şenlik vardı, İlhan Selçuk ve Aziz Nesin’le birlikte bir panele katılmıştık. Panelin konusu mizahtı. Birisi kalktı “Nasrettin Hoca’nın torunları olarak zeki insanlarız değil mi?” diye sordu Aziz Nesin’e. O da “Yüzde 60’ı aptaldır” dedi. Herkes alkışladı. Sonra kuliste kendisine sordum neden böyle bir şey söylediğini. O da “Evladım, yüzde 92 diyecektim dilim varmadı” dedi. O zaman referandum yapılmıştı ve oy verenlerin yüzde 92’si Kenan Evren’e oy vermişti. Bu söz oradan kaldı.”

1 thought on “Neden “Yüzde Altmış Aptaldır” Dedi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.