» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Neden “Yüzde Altmış Aptaldır” Dedi?

A+  A- Neden “Yüzde Altmış Aptaldır” Dedi?

Aziz Nesin’in “Türk insanının yüzde 60’ı aptaldır” sözü yıllardır bir çok ortamda, çeşitli durumlarda dile getirildi. Bu görüşü destekleyenler, hatta yüzde 60 rakamını yetersiz görenler olduğu gibi büyük tepki gösterenler, Nesin’i dava edenler de oldu.

Yaklaşık 20 yıldır bu cümle akıllardan çıkmadı. Yaşanan bir çok trajikomik olayda bir çok kez dile getirildi.

Aziz Nesin’in yıldızı, Türk milletine hakaret ettiğini iddia edenlerle hiç barışmadı.

Aziz Nesin, “Türk insanının yüzde 60’ı aptaldır” sözünden dolayı defalarca dava edildi fakat bu davalardan beraat etti.

Yargıtay’ın beraat gerekçesi, “Yüzde 60 için bir hakarette bulunuluyor ama, kimlerin yüzde 60 içinde olduğu, kimlerin yüzde 40’lık dilimde kaldığı belirtilmemekte. Tümüyle Türklerin aptal olduğu iddiasında da bulunulmayıp, bir kısmı için bu isnat yapıldığından, Türklüğe hakaret suçu da oluşmamıştır” şeklindeydi.

“Ne Demek İstedi?”

İnsanlar cümledeki yüzde 60’ı tartışmaktan veya diğer yüzde 40 içinde olmanın verdiği rahatlıktan! dolayı Nesin’in neden böyle bir cümle kullandığını fazla sorgulamadı.

Aziz Nesin neden “Türk insanının yüzde 60’ı aptaldır” dedi?

Müjdat Gezen‘in anlattığı aktarılır.

“Türklerin yüzde 60’ı aptaldır” çıkışı 1982 Anayasa Referandumu’na dayanır.

“İzmir Torbalı’da şenlik vardı, İlhan Selçuk ve Aziz Nesin’le birlikte bir panele katılmıştık. Panelin konusu mizahtı. Birisi kalktı “Nasrettin Hoca’nın torunları olarak zeki insanlarız değil mi?” diye sordu Aziz Nesin’e. O da “Yüzde 60’ı aptaldır” dedi. Herkes alkışladı. Sonra kuliste kendisine sordum neden böyle bir şey söylediğini. O da “Evladım, yüzde 92 diyecektim dilim varmadı” dedi. O zaman referandum yapılmıştı ve oy verenlerin yüzde 92’si Kenan Evren’e oy vermişti. Bu söz oradan kaldı.”

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, SERBEST KÜRSÜ kategorisi altında 18 Nisan 2014 tarihinde eklenmiştir. "Neden “Yüzde Altmış Aptaldır” Dedi?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. berkaynice

  İnsan hiçbir şüpheye düşmeden inandığı ve hayatını ona göre belirlediği dininin kitabını neden bir kez bile olsun o… https://t.co/lhzyCNPNMv

 1. amandaamannnnnn

  @2012snownice @doctor_kuzu "Türk halkının yüzde 60'ı aptal" cümlesine katılıyor musunuz?

 1. Cahil_Professor

  Aziz Nesin'in dediği gibi halkın yüzde 60'ı aptal olmasa, o halkı yönetenler de ''başörtüsü, türban, ezan, bayrak,… https://t.co/QCqbpkTbtL

 1. olcaykarakus35

  Ne 50 si ne 60 ı... yüzde 80 i aptal😒😅😅

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4