» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Ninite İle Toplu Kurulum

A+  A- Ninite İle Toplu Kurulum

Yeni yüklenmiş bilgisayarlarda en can sıkıcı işlerden biri standart kullanılan yazılımların kurulumlarını yapmaktır. Ninite tam olarak bu sorundan kolayca kurtulmak için geliştirilmiş bir çözüm. Ninite ile Firefox’tan Pidgin’e, VLC’den WinRAR’a pek çok yazılımın son sürümlerini Internet’ten indirip tek hamlede kolayca kurabilirsiniz.

Kurulum için ilk olarak yapmamız gereken Ninite’in sitesine[0] girip isteğimize uygun bir kurucu oluşturmak. Ninite’in ana sayfası açıldığında karşımıza kategorilere bölünmüş, oldukça geniş bir yazılım listesi çıkacak. Bu liste, açık kaynaklı, ücretsiz ya da deneme sürümü yazılımlarla sınırlı. Yani Ninite, çeşitli yazılımların korsan sürümlerini kurmanıza yarayan bir araç değil. Kurulum tercihlerimizde deneme süresi bitiminde başımıza bela olacakları için deneme sürümlerinden kaçınmaya özen göstererek bir kurulum listesi oluşturalım. Benim kişisel tercihlerime göre şekillendirdiğim listem şöyle:

Web Browsers: Firefox – Her şeye yetebilen tek web browser.
Messaging: Skype – Internet’te sesli ve görüntülü iletişimde en kullanışlı platform,
Pidgin – Hemen hemen tüm yazı haberleşme ağlarına bağlanmanın en kolay yolu,
Thunderbird – En kullanışlı e-posta istemcisi
Media: VLC – Her çeşit videoyu oynatabilen başarılı bir video oynatıcı
Audacity – Ses dosyaları üzerinde oynamanın ücretsiz açık kaynaklı yolu
Runtimes: Flash, Flash(IE), Java, .NET
Imaging: GIMP – Açık kaynaklı Photoshop alternatifi,
IrfanView – Resim gösterim yazılımı,
Inkscape – Vektörel tasarım yazılımı
Documents: Foxit Reader – PDF dosyalarını okuyabilmek için,
LibreOffice – Her türlü office dökümanını okuyup yazabilmenin ücretsiz açık kaynaklı yolu,
PDF Creator – PDF dosyaları oluşturabilmek için
Security: – (Eğer kurulu bir antivirüs yazılımınız yok ise bu aşamada AVG ya da Avast’tan birini seçebilirsiniz.)
FileSharing: uTorrent – Dosya paylaşım ve indirme sistemi
Other: Dropbox – Internet’teki dosya kasanız
Utilities: InfraRecorder – CD/DVD yazıcı
Compression: 7-Zip – Dosya, dizin sıkıştırma ve açma
Developer Tools: FileZilla – FTP bağlantı yazılımı,
Notepad++ – Düz metin editörü

Kurulacak yazılımların seçimini tamamladıktan sonra en altta yer alan “Get Installer” butonuna tıklayarak Ninite kurucumuzu indirelim. İndirdiğimiz “Ninite (tek tek içerdiği yazılımların adları)” dosyasını çalıştırdığımızda, Ninite sırası ile işaretlediğimiz her bir yazılım için önce gerekli kurulum dosyalarını Internet’ten indirecek ardından da yazılımın kurulumunu mümkünse bize tek bir soru sormadan yapacak. Bize ise sadece yüklediğimiz yazılımları kullanmak kalıyor.

[0] http://ninite.com/

İsmail Gökhan BAYRAM

Bu haber GÜNCEL, TEKNOLOJİ kategorisi altında 3 Temmuz 2011 tarihinde eklenmiştir. "Ninite İle Toplu Kurulum" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6