» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

“O” HAKİM SİYAH TABUTTA

A+  A- “O” HAKİM SİYAH TABUTTA

Dönemin gençlik hareketi liderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamlarına karar veren Ankara 1 No’lu Sıkıyönetim Mahkemesi’nin Başkanı emekli Tuğgeneral Ali Elverdi yediği yemek nefes borusuna kaçınca solunum yetersizliğinden 86 yaşında öldü.

Elverdi, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının asılmasını da izlemiş ve “İdam sehpasında bile komünizm propagandası yaptılar” demişti. “Anayasal düzeni ortadan kaldırmak” suçlamasıyla yargılanan Denizlerin idamlarına karar veren Ali Elverdi hastaneye ulaştırılamadan öldü.

Ali Elverdi Kocatepe Camii’nde düzenlenen askeri törenin ardından toprağa verildi.

Sessiz geçen cenaze törenine namazdan çıkan cemaatin bile katılmaması ve cenaze töreninde kullanılan siyah tabut dikkat çekti.

Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı törende, Kocatepe Camii karşısındaki duvara yazılmış protesto yazıları da Elverdi’ye duyulan tepkiyi gösterdi.

İMAMDAN SESSİZ TEPKİ
Az sayıda kişinin katıldığı cenaze namazı yoğun güvenlik önlemleri altında kılındı. Vermiş olduğu kararla Türk siyasi tarihine geçen Elverdi’nin cenaze töreni de ilginç bir olaya sahne oldu.

Cenaze namazını kıldıran imam, namaz sonrasında 3 defa istenen helallik hakkını 1 defa isteyerek herkesi şaşırttı. Bununla da yetinmeyen imam törene katılanlara ‘merhumu nasıl bilirdiniz’ sorusunu yöneltmedi.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 21 Nisan 2010 tarihinde eklenmiştir. "“O” HAKİM SİYAH TABUTTA" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
10