O Kitap MEB’e mi Ait?

Dün sosyal medyada ortaya atılan bir iddia çok konuşuldu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yıl kullanacağı Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi kitabına ait olduğu iddia edilen bir sayfanın fotoğrafı gündeme bomba gibi düştü. Peki iddialar doğru mu? Detaylar haberimizde…

Söz konusu sayfada, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları” bölümünde 12. Cumhurbaşkanı olarak gösterilen isim Recep Tayyip Erdoğan

Tepkilere neden olan konu ise, henüz seçim bile yapılmamasına rağmen Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olarak kitaplara geçmiş olması.

Tüm gün boyunca sosyal medyada paylaşılan söz konusu fotoğraf ulusal medyada da kendine yer buldu. Bir çok ulusal haber sitesi bu olayı, “MEB, Erdoğan’ı Cumhurbaşkanı İlan Etti” başlığıyla yayımlandı. Konuyla ilgili olarak bir çok tepki mesajı yayımlandı.

Konu meclise kadar taşınırken bazı siyasi partiler protesto eylemlerinde bu konuyu da dile getireceklerini açıkladı.

Kitap MEB’e mi Ait?cb-rte

Bakanlığın herhangi bir açıklama yapmadığı haberlerde sayfanın “Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi” adlı ders kitabına ait olduğu iddia edilmekte.

Söz konusu Kitabın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlatılıp hazırlatılmadığı merak konusu oldu.

Sosyal medyada paylaşılan küçük görselde görülmese de kaynak fotoğrafta hükümete yakınlığıyla bilinen Eğitim Bir Sen‘in logosu görülmekte.

Bu fotoğraf üzerinden kitabın Milli Eğitim Bakanlığı’na değil, Eğitim Bir Sen’in üyeleri için hazırladığı bir çalışma kitabına ait olduğu iddiası ortaya atıldı.

Eğitim Bir Sen’in hazırladığı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınav kitabına ait olduğu iddia edilen sayfada Eğitim Bir Sen logosu net bir şekilde görülmekte.

Kitabın MEB’e ait olduğu, kitabın Eğitim Bir Sen’in çalışma notlarından alındığı ve fotoğrafın photoshop ile hazırlandığı mevcut iddialar arasında.

Kitap MEB ya da Eğitim Bir Sen’e ait olsa bile aktarılan bilgideki yanlışlığın bilinçli yapılıp yapılmadığı merak konusu oldu.

Büyük Hali İçin Tıklayınız!
Resmin Büyük Hali İçin Tıklayınız!

 

Kitapçıklar Hep Gündemdeydi

Daha önce de üyelerine yönelik çeşitli ders notları, kitaplar ve deneme sınavları düzenleyen Eğitim Bir Sen eleştirilerin odağında olmuştu. MEB tarafından yapılan sınavlarda sorulan sorularla çalışma kitaplarında dağıtılan soruların benzerliklerine dikkat çekilerek sınavlara şaibe karıştığı iddia edilmişti.

İddialar konusunda Milli Eğitim Bakanlığı ve Eğitim Bir Sen’den bir açıklama yapılması bekleniyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.