» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

O Öğretmenler Atandı mı?

A+  A- O Öğretmenler Atandı mı?

Geçtiğimiz günlerde hacker grubu RedHack tarafından yayımlanan belgelerde TOBB Başkan vekili Faik Yavuz‘un bazı bürokratlarla olan yazışmalarına yer verilmişti. Bir çok konuda önemli görüşmelerin aktarıldığı e-posta yazışmalarında TOBB Başkan Vekili’nin bazı atamalar konusunda da bürokratlara ricacı olduğu iddia edilmişti.

RedHack‘in TOBB Başkan Vekili‘ne ait olduğunu iddia ettiği yazışmalarda öğretmenlerin adı ve kimlik bilgileriyle görev yaptıkları ve atanmak istedikleri okulların da isimleri yer almıştı.

Yüz binlerce öğretmen atanmayı beklerken, binlerce öğretmen çeşitli sebeplerle yer değişikliği yapmak isterken ve buna imkan verilmezken, bazı öğretmenlerin isimlerinin verilerek “atamalarının” rica edilmesi sosyal medyada da büyük tepkiye neden olmuştu.

Torpile Suç Duyurusu

Geçtiğimiz günlerde tüm bu iddialarla ilgili olarak suç duyurusunda bulunuldu.

Suç duyurusunda kimlik bilgileri, çalıştıkları ve atanmak istedikleri okulların isimleri yer alan öğretmenlerin rica üzerine

* yer değişikliklerinin yapılıp yapılmadığı,
* öğretmenlerin şimdiki görev yerleri,
* yer değişiklikleri yapıldıysa hangi yolla/gerekçeyle bu değişikliklerin yapıldığı gibi sorulara yer verilmekte.

Suç duyurusunda;

“-Söz konusu haberlerde yer alan ve gerek tayini istenen şahıslar gerekse sınav sonucuna göre yerleştirilmesi talep edilen öğrenciler hangi okulda nerede eğitim almaktadırlar?

-Şahısların yayınlanan haberdeki gibi, ricalar yerine getirilerek yerleşmiş olması halinde ne karşılığında ve kimlerin aracılığıyla bu mevki okul yahut kontenjana girdikleri Anayasada yer alan eşitlik prensibi gözetilerek Kamu görevinin kötüye kullanılması hatta rüşvet ve irtikabı gündeme getirmektedir. Bu nedenle söz konusu bu haberleri dikkate alarak adı geçen tüm şahısların araştırılarak maddi gerçeğe ulaşılması zorunluluğu vardır.

-Adı geçen şahıslardan birinin dahi bahsedildiği gibi tayin edilmiş olması halinde tayini yapan şahıs ya da şahıslar hakkında da ayrıca suç unsuru bulunması halinde şikayetçi olarak soruşturmanın yapılmasını talep ediyorum.” denmekte.

Gözler şimdi Savcılığın iddiaları ciddiye alıp almayacağı, konuyla ilgili inceleme başlatıp başlatmayacağında.

“RedHack: Atanmanın Yolu Faik’ten mi Geçiyor?” başlıklı haberimiz için tıklayınız.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 7 Mart 2013 tarihinde eklenmiştir. "O Öğretmenler Atandı mı?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5