» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Ocak Maaşı Zamsız Olacak

A+  A- Ocak Maaşı Zamsız Olacak

Ocak maaşı zamsız olacak. Geçici zam da, kalıcı zam da Ocak ayına yetişemiyor. Memur ilk kez zamsız maaş alacak. Yaklaşık 2,5 milyon memur, 15 Ocak’ta ilk kez zamsız maaş alacak. 2012’ye ilişkin zamlı maaş, toplu sözleşme yasasının Meclis’ten çıkmasının ardından yapılacak pazarlığın sonucunda belli olacak.

Memura, geriye dönük zam farkı verilecek. Örneğin toplu sözleşme şubat ayına yetişirse 2 aylık, marta yetişirse 3 aylık zam farkı ödenecek. Bu durumda memurlar 15 Ocak’ta yalnızca yüzde 2,6’lık enflasyon farkını alacak.

Ayrıca eşit işe eşit ücret doğrultusunda 450 bin kamu görevlisine yapılacak zamlar maaşlara yansıyacak.

Yasanın yetişmeyeceğinin belli olmasının ardından, memura 15 Ocak için geçici zam verileceği açıklanmıştı. Ancak sendikalar buna itiraz etti. Yasa çıkmadan yapılacak zammın, sendikaların pazarlık gücünü azaltacağı öne sürüldü. Bunun üzerine bakanlık ile sendikalar arasında yapılan görüşmelerde toplu sözleşme öncesi zam yapılmamasında mutabık kalındı.

Ocakta zamsız maaşlara ilişkin bordrolar kurumlara gönderildi.

Zamlı maaşların artık masada alınan kararların bağlayıcı olduğu toplu sözleşme ile belirlenmesi anayasal zorunluluk oldu. Ancak bu hakkın kullanılabilmesi için gerekli yasanın çıkması gerekiyordu.

Referandumun ardından Meclis 7 ay boyunca çalışmasına rağmen ilgili yasa çıkmadı. Ardından seçimler araya girdi. Daha sonra yeni Meclis 1 Ekim’den itibaren çalışmaya başladı. Fakat aradan geçen iki aylık sürede de toplu sözleşme yasası çıkmadı. Kasım-aralık döneminde öncelikli olarak çıkarılması gereken yasa, uzun süre Başbakanlık’ta bekledi.

Aralıkta çıkması umut edilen yasa, bütçe görüşmelerinin tamamlanmasının ardından Meclis’in 11 gün tatile girmesi sebebiyle yasalaşmadı. Böylece memurların bu yıl alacağı zam belirlenemedi.

Toplu sözleşme yasasının öncelikli olarak Meclis’e sevk edilmesi, ardından TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmesi gerekiyor. Genel Kurul’da yasalaşmasından sonra da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayına sunulacak. Gül’ün onayının ardından sendikalar ile hükümet toplu sözleşme masasına oturarak zam oranını belirlemeye çalışacak.

Anlaşma sağlanması halinde uzlaşılan oran, memur maaşlarına yansıyacak. Uzlaşma olmaması halinde ise hakem heyeti devreye girecek. Heyet, 2012 için geçerli olacak maaş zammını belirleyecek.

Bu süreç yetişmediği için memura bütçede öngörülen yüzde 3’lük geçici zam verilmesi planlanmıştı. Bütçe Kanunu’nun Bakanlar Kurulu’na verdiği yetkiye dayanılarak memura geçici zam verileceği açıklanmıştı. Toplu sözleşmenin tamamlanmasının ardındansa ortaya çıkacak zamlı maaşa göre geriye dönük fark ödemesi yapılacaktı. Ancak geçici zam da olmadı. -Zaman

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 10 Ocak 2012 tarihinde eklenmiştir. "Ocak Maaşı Zamsız Olacak" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. hem_ebe_

  RT @Gnl25901697: Zamlı ve tek kalemde ödenen maaş istiyoruz #SağlıkçıyaKalıcıZam @RTErdogan @drfahrettinkoca @FOXhaber @fatihaltayli @fatih…

 1. sanbayatl

  RT @BLGEGNGR1: #Sağlıkçılartükendi Zamlı maaş almadan vergi dilimine giriyoruz.Bu bize revamı @BeratAlbayra…

 1. Hatice66959071

  RT @CDundar80: #SağlıkçıyaKalıcıZam Dönmeyen döner sermaye değil Tek kalemde birleştirilmiş 2000 Seyyanen zamlı maaş istiyoruz @drfahrettin…

 1. 79Bircan

  RT @CDundar80: #SağlıkçıyaKalıcıZam Dönmeyen döner sermaye değil Tek kalemde birleştirilmiş 2000 Seyyanen zamlı maaş istiyoruz @drfahrettin…

 1. AkduruHulya

  RT @BLGEGNGR1: #Sağlıkçılartükendi Zamlı maaş almadan vergi dilimine giriyoruz.Bu bize revamı @BeratAlbayra…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6