» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Öfke – İsyan – Grev

A+  A- Öfke – İsyan – Grev

Zekai Ekşi (Eğitimci Yazar) – zekaieksi@mynet.com

Ne oluyor? Herkes bir başka bugünlerde. İçlerinde sanki birikmiş bir öfke var. Bu öfkeyi boşaltacak yer arıyorlar. Çalışma masasında arkadaşıma bakıyorum, öfkeli. Sınıfa doğru giden arkadaşıma bakıyorum, öfkeli. Dışarı çıkıp çarşı pazar dolaşıp yemek yiyen arkadaşıma bakıyorum öfkeli. Öfkeli olmayan yok gibi sanki.

Öfke var, öfke var, öfkeli ana yüreği. Bu öfke bir isyanın habercisi. Hem de hiç durulmayacak bir isyanın habercisi. Hiç kimse aptal yerine konmak istemiyor çünkü. Fakat aptal yerine konduğuna inanıyor şimdilerde. Bu yüzden de kızgın, patlayacak yer arıyor, adam arıyor.

Daha düne kadar, (toplu sözleşme zamanına değin) gazetelere bakıyor, televizyonları izliyor. Her şeyin güllük gülistanlık olduğu mesajını alıyor, oh diyor, çok şükür diyor. Milli gelirimiz artıyor, ihracatımız artıyor, notumuzu düşüren kredi kuruluşlarına posta koyuyoruz. Hatta İMF gerçekten bu kredi kuruluşları hata yapmıştır, Türkiye çok iyi durumda diyor. Çalışan oh diyor, artık maaşlarımıza zam gelir hem de iyi bir zam gelir,diye bakıyor. Yetti artık bu konsolidasyon diyor. Sanayimiz gelişmiş, G20 içine girmişiz, dünyanın en büyük ekonomilerinden biriyiz. Milli gelirimiz artmış. Ebedi düşmanımız Yunanistan‘ın hallerine bi bakın hele.

Biz baktık çok şükür dedik. Zam gelir artık dedik.

Zaten bak hükümet vergi afları ilan ediyor, bedava kömür, olmazsa beyaz eşya dağıtıyor. Libya, Suriye isyancılarına elden milyon dolarlar veriyor, kentler kuruyor. Zam verir kesin verir artık diyoruz.

Büyük gün geldi. Hükümet zam oranlarını açıkladı. Dağ fare doğurdu. Öyle bir fare ki yandaş sendika, Yunanistan’dan beter olma öngörüsüne rağmen öğle paydoslarında iş bırakma eylemi, basın açıklaması, slogan atma ve hatta miting yapma (henüz miting yapılmadı) noktasına geldi.

Bu arada KESK ve KESK‘in çağrısıyla KAMUSEN grev kararı aldı. Çünkü gazetelerde okuduklarımız, televizyonlarda izlediklerimiz doğruysa, Türkiye; Çin’den sonra dünyada en fazla büyüme sağlayan ülkeyse, o zaman çalışanına da bir şeyler vermeliydi.

Ama hayır. Bu hükümet çok cimri. Yanında çalıştırdığı, işlerini yaptırdığı üç milyon memuruna para vermeyecek. Tıpkı TUSKON‘u ve MÜSİAD‘ı oluşturan iş adamlarının yaptığı gibi üç paraya çalıştıracak memurunu; ama okullarında Kuran-ı Kerim okutulacak, Peygamberimizin hayatı öğrenilecek ve işyerlerinde namaz kılınacak.

Buna şükür dedirtilip TUSKONLU, MÜSİADLI çalışanlar örnek gösterilecek, bakın oralarda asgari ücretle hatta onun da altında ücretle çalışan insanlar var. Allah gözünüzü doyursun, daha ne istiyorsunuz onlardan kat kat fazla para alıyorsunuz, hem biz sizi enflasyona ezdirmiyoruz şeklinde sözler sarf edilecek.

Peki sonuç ne olacak, Dedim ya öfke var, öfkeli ana yüreği, öfkeli çalışanın yüreği. Bu öfke isyana dönük. İlk göstergesi grev. İsyan grevle kendini gösterecek sonra, sonrası yine ellerimizde şekillenecek, bakalım nasıl şekillenecek.

Zekai EKŞİ, 21.05.2012

Bu haber GÜNCEL, KÖŞE YAZILARI kategorisi altında 21 Mayıs 2012 tarihinde eklenmiştir. "Öfke – İsyan – Grev" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8